Rzadki gatunek niedaleko Ostrowa

Przeciętna osoba na słuch o łabędziu pomyśli o najpopularniejszym gatunku „niemym”. Tymczasem na terenie powiatu ostrowskiego od lat spotykane są przedstawiciele rzadkiego gatunku łabędzia „krzykliwego”, którego populacja w Polsce jest na poziomie 284 par. Zdjęcia tego rzadkiego okazu udało się sfotografować kaliszaninowi Jackowi Kołacie.

Jak podkreśla pan Jacek, łabędź krzykliwy jest jednym z rzadszych gatunków ptaków w Polsce. Dziesięć lat temu szacowano ich populację lęgową na 120 do 200 par. W 2018 stwierdzono już około 213 par lęgowych. Mówi się, że w 2021 było już blisko 250 par lęgowych – tendencja jest więc wzrostowa co mnie bardzo cieszy. Para tych ptaków sporadycznie gniazduje w rejonie Kucharek nad Prosną a zimuje na kaliskim kanale Bernardynka. Od łabędzia niemego odróżnia je na pierwszy rzut oka kolor dziobu, który u tego gatunku jest on żółty – łabędź niemy ma dziób czerwony. Trzynaście pięknych osobników tego gatunku spotkałem w zeszłą sobotę na jednym z akwenów wodnych w Nadleśnictwie Antonin.

Niedawno przyleciały i powoli przystępują do godów.

CZYTAJ  Chcą wiedzieć na co wydajecie pieniądze

4 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pta
11 miesięcy temu

Ładny ptak, ciekawy temat – ale nie wszędzie są takie ciekawe tematy . Powiat ostrowski, rejon Osady Kociemba , Antonin – gm. w Przygodzice . Na terenie lokalnych akwenów wodnych w okresie lęgowym słychać od kilku dni strzały, wybuchy petard . Te akweny wodne od zawsze były skansenem przyrody, – miejscem lęgowym setek gęsi, łabędzi,kaczek itp.,
PYTANIE: do ornitologów, pracowników ochrony środowiska UG,POLICJI – czy w tym czasie odbywają się tam polowania. Czy sztuczne płoszenie ptactwa przez dzikich lokatorów, a w tym wypadku człowieka ?

aol
odpowiada  pta
11 miesięcy temu

Właściciele stawów

uytr
odpowiada  aol
11 miesięcy temu

PYTANIE : dalej płoszą te ładne ptaki strzelając itp ? Jaki jest na dzisiaj statut prawny – własnosci – tych akwenów wodnych. Prywatne, Gminne, Agencja ?? Kto jest wlascicielem-?

ds
11 miesięcy temu

https://www.rp.pl/zdrowie/art35966551-rpp-lekarz-nie-moze-wymagac-od-pacjenta-testu-na-covid-19
tak zeby zdenerwować zaszczypawkowanych od rana 😀 Jak boli was. d.. jak was tak wszyscy wygrzmocili.

4
0
Napisz co o tym sądziszx