Czy powinno się chwalić pomocą dla uchodźców?

Karolina Krawczyk, koordynatorka z ramienia Urzędu Miejskiego w Ostrowie Wielkopolskim podzieliła się swoim przemyśleniem nt. nagłaśniania działań pomocowych dla uchodźców. Jedni uważają, że należy pomagać po cichu, a inni publikują w mediach społecznościowych dowody swoich działań.

„Za nami trzy tygodnie ciężkiej pracy więc dziś po raz kolejny będę kłaniać się wolontariuszom. Są wśród nas przedstawiciele organizacji pozarządowych, społecznicy, radni miejscy, położne, pracownicy urzędu, który pomagają „po godzinach”, nauczyciele, policjanci, ale także zwykli mieszkańcy, którzy chcą w tym trudnym czasie dać kawałek siebie.

Ale dziś chciałam coś jeszcze…

Coraz częściej słyszę „Prawdziwa pomoc udzielana jest w ciszy” albo „Nie wolno się chwalić tym, że robi się coś dobrego”.

A WŁAŚNIE, ŻE NIE! Pomaganie jest wtedy, gdy komuś udzielana jest pomoc! Przestańmy wreszcie stawiać stare normy społeczne wyżej od faktycznej korzyści potrzebujących!

LICZY SIĘ TO, ABY JAK NAJSKUTECZNIEJ POMÓC POTRZEBUJĄCYM!

Polecam wszystkim zaznajomić się z pojęciem „efektywny altruizm”, bo mamy XXI wiek i naprawdę powinniśmy bardziej się interesować pomocą niż martwić się tym, że ktoś poczuł się dobrze, pomagając!

Pomaganie po cichu jest dobre, bo się pomaga. Pomaganie i mówienie o tym jest jeszcze lepsze, bo modeluje! Psycholog Artur Bandura dowiódł, że uczymy się poprzez obserwację zachowań innych ludzi oraz ich skutków. Doskonale jest to widoczne w procesie wychowywania dzieci. Całe życie uczymy się przez modelowanie!

Jeśli człowiek nie wie, jak postąpić, będzie kierował się tym, co robi większość jego grupy. A więc im więcej przykładów jakiegoś zachowania dostrzega, tym bardziej uznaje to zachowanie za właściwe.

Mam wrażenie, że pierwszymi krytykującymi tych, którzy pomagają są ludzie, którzy:
– sami nie pomagają, a przez to czują się „gorszymi” ludźmi;
– sami pomagają, ale zgodnie z normą „pomagaj po cichu” i czują się źle, że nie dostają za to poklasku;
– mają jakiś problem z konkretnymi osobami i szukają okazji, żeby skrytykować.

CZYTAJ  18-latce ponownie uratowano życie

Na szczęście pomagających jest więcej, bo ja sama koordynuję pracę ponad 200 wolontariuszy! I żaden z nich nie robi tego dla rozgłosu, ale każdy z nich ma prawo o tym mówić, bo wykonuje kawał potrzebnej i ważnej pracy! A jeśli ktoś ma ochotę dołączyć do tego wspaniałego teamu, to ja serdecznie zapraszam!”

47 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
STOP
1 rok temu

do wszystkich matołów i prawicowych , nacjonalistycznych debili . W temacie wojny w Ukrainie, dla wasz STOP. dajcie, dajmy sobie SPOKO z waszymi, naszymi debilnymi komentarzami . Jezeli macie, mamy- jakieś prymitywne, niby historyczne przemyślenia, dzisiaj dajcie spokój z komentarzami ” STOP” . Dzisiaj, to są kobiety, matki, dziadkowie i dzieci wojny. Ci ludzie umieją czytać i czytają Wasze-Nasze debilne komentarze . Dzisiaj STOP, a po wojnie zobaczymy. Po wojnie wrocimy do tematu UKRAINY dzisiajszej UKRAINY.
Prośba STOP- dajcie i my im spokój przez ten okres wojny

Marvel
1 rok temu

Nie dajmy sie poróżnić i dawać sprowokować.wobec sąsiadów zza wschodniej granicy. Ci na górze robią to celowo i liczą na to. Trzeba zachować spójność i spokój. Nie pić, mieć trzeźwy umysł i nie kłócić się. Polski naród musi zacząć sie szanować i trzymać razem. Ktoś tu chce nas od wewnątrz rozegrać. W kupie siła, pamiętajcie, nie czas na podziały międzymiastowe i itp. Jednoczyć się naród polski musi. Pozdrawiam.

POLAK
1 rok temu

To może kilka spostrzeżeń z Ostrowskiego podwórka. Miasto dostało dofinansowanie od państwa na klub seniora ok. 350 tys. Szybciutko przejęli od MZGM budynek wielorodzinny, będący wspólnotą, za 50 tysięcy. Wyremontowali własny lokal aby przystosować go do wymogów klubu seniora. W zamian dowalili jedynej prywatnej właścicielce opłaty mieszkaniowe i fundusz remontowy. Dodam że osoba po dwukrotnym wylewie, z niewysoką rentą. Najwazniejsze to pomagać, ale jak w tym Ostrowie, to tak żeby telewizja o tym pokazywała, a po cichu usłyszysz od władz miasta rzeczy że się wszystkiego odechciewa!

Stefan
1 rok temu

Przecież , tu mają jak w raju , robią co chcą , fajeczki , alkohol , gdzie im będzie lepiej Wszystko za darmola , dodatki finansowe , pełny social .

,,
odpowiada  Stefan
1 rok temu

A ty się boisz że Ukraińcy zabiorą ci 500+ i nie będziesz mieć.I że nie będziesz mógł kupić sobie fajek i alkocholu typowa patola żyjąca z 500+ żeby starczyło na wódę i fajki. Ci ludzie mają inne ważniejsze potrzeby niż wóda i fajki

Do pzu
1 rok temu

Wyślecie człowieka który ma tabelkę ze sobą oczywiście z , widełkami’ z wyliczoną tragedią ludzką..bo wy się znacie najlepiej. wchodzisz na gruzowisko.. po co? Żeby naleźć powód do NIE WYPŁATY odszkodowań. Moje doświadczenia z życia..

...
1 rok temu

Do wszystkich co tak najeżdżają na Ukrainców żebyście wy tak byli w tej sytuacji co oni żebyście w ciągu jednej chwili stracili dorobek całego życia i uciekali przed wojną do Niemiec i na pewno to samo co piszecie o Ukraincach to Niemcy pewnie to samo by pisali o was Czym Ukraińcy zawinili ze to z ich winy jest wojna a czym te małe dzieci są winne że są codziennie zabijane matki z dziećmi uciekają przed wojną bo chcą żyć normalnie każdy z was mądry przed internetem jest siedząc w ciepłym domu i plujecie jadem na Ukrainców że są w Polsce żeby ta wojna czasem do nas nie doszła i co też każdy mądry będzie też będziecie uciekać jak najdalej od wojny żeby być bezpiecznym i mam nadzieję że Niemcy też was tak będą traktować jak wy traktujecie Ukrainców plując jadem na was Mam nadzieję że te osoby co najwięcej plują jadem na Ukrainców że was to samo spotka co tych ludzi w tedy zobaczymy czy tacy mądrzy będziecie jak teraz Stop wojnie Chwała Ukrainie Chwała Ludzią co walczą za Wolna Ukrainę i nie zapominajmy ze Ci walczący ludzie na Ukrainie też bronią naszego Kraju przed ruskimi

Zbyszek
odpowiada  ...
1 rok temu

A wiesz kto nam pomoże jak na nas wjedzie Putin – NIKT !
Nikt nie ma nic do Ukrainy i wojny, ale w ten sposób jak jest to realizowane w Polsce to jest przesada !
Zobaczymy za rok dwa czy bedziesz też taki mądry.

Hd
odpowiada  ...
1 rok temu

Przestań ogladac ta propagande w tv . Chyba ze jestes zaszczepiona to nie wylaczaj bo ratunku nie ma muzg wyprany

Xxx
odpowiada  Hd
1 rok temu

Wyprany mózg to masz ty razem z ruskimi i putinem na czele

Kasia 78
1 rok temu

Jedyny plus z tych Ukraińców w PL szybka akcja wyłączenia kowida na 1 kwietnia. Bo skoro przybyszów nie obowiązuje nic związane z kowidem to dlaczego ma obowiązywać polaków.
Na dniach rząd wyłącza operację kowid.
p.s
A na jesień wrócimy do tematu wirusów i dostanie się Ukraińcom hahha będzie grypa, c19, polio, wzw i inne kwiatki 😉
Co za cyrk.

nieciekawa sytuacja
odpowiada  Kasia 78
1 rok temu

Czy szczepionka, ktora bylismy szczepieni na polio jako dzieci chroni nas na cale zycie?

Tony jajko
odpowiada  Kasia 78
1 rok temu

pewnie tak się to skończy. No cóż Szwajcarzy dostali ruska kasę na przetrzymanie a polacy milion ludzi do utrzymania. I się jeszcze z tego cieszą. Później się dziwią ze żyją w takim gownianym kraju.

mama
1 rok temu

Fajnie być Ukraińcem. Ich nie obowiązują maski, kowidy i inne tematy. A „głupiego” Kowalskiego tak. Coś tu jest nie tak albo robią z nas idiotów. Pewnie dlatego na prima aprilis Adaś wyłączy Kowida całkowicie bo za dużo Kowalskich się zaczyna burzyć.

do Popuś
1 rok temu

Polak mądry po szkodzie – czas start 18 miesięcy.

47
0
Napisz co o tym sądziszx