Pierwszy raz świętujemy to wydarzenie

27 grudnia 1918 r. wybuchło Powstanie Wielkopolskie. Był to największy zwycięski zryw powstańczy w historii naszego kraju. W tym roku pierwszy raz w historii ten dzień obchodzimy jako nowe święto państwowe – Narodowy Dzień Zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego.

– Z samego rana złożyliśmy znicze i kwiaty pod tablicą Powstania Wielkopolskiego umieszczonej na budynku Urzędu Miejskiego, który znajduje się przy Alei Powstańców Wielkopolskich, by uczcić patriotyczną postawę mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Z tej okazji powstańczymi flagami udekorowano całą Aleję Powstańców Wielkopolskich w Ostrowie Wielkopolskim.

Jeszcze dziś, o godzinie 17:30 odbędzie się uroczysta msza święta w Konkatedrze w Ostrowie Wielkopolskim. Po mszy delegacje władz samorządowych Miasta Ostrowa Wielkopolskiego oraz Powiatu Ostrowskiego złożą kwiaty w miejscach pamięci – na ul. Wrocławskiej – pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich oraz na cmentarzu przy ul. Limanowskiego w kwaterze Powstańców Wielkopolskich.

Bądźmy dumni z Wielkopolski!

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Tłum na koncercie - I Dzień Majostaszków (ZDJĘCIA)
Subskrybuj
Powiadom o

29 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
do julian
2 lat temu

Jaka godz. milicyjna ? po 3 dniach ludzie chodzili po ostrowie wlkp o pólnocy bez zadnego problmu.
15 tys. roboli pracowało w ostrowskich zakładach na 3 zmiany – wiec ograniczenia były fikcja . Milicjanci spacerowali sobie po rynku jak dzisiaj. wiec lanie wody gosciu.

do d julian
2 lat temu

do julian – Nie ORMO, Nie koksownik ale pracownik ZNTK – brałem udział w strajku, – strajk był spontaniczny, ekonomiczny, . Takie były pierwsze żądania na hali Z-2 . /mieszkania, buty, zywność, ceny itp/ . Nie było tam żadnych działaczy solidarności, Nie było tam żadnych postulatów solidarnosci .Nie było tam żadnych polityków KOR itp. Nie było tam milicji czy gumowania-palowania.
ZOMO siedziało w bursie przy Al. Słowackiego. W pierwszym dniu , w pierwszej godzinie jak Z-3, Z4 zeszła w dół, wywalili dyr. J.. do góry nogami, poleciały kamienie w stronę budynku administracji, przegoniono kundli z ochrony z ich budy. Nikt z nas nie był pałowany, internowany.
W Ar. Sledczym siedzieli ale złodzieje i poru niby działaczy z polski. Ostrowscy działacze niby solidarnosci na SB podpisała lojalność z PRL -kopa w d/// i do domu. I dlatego żaden z nich nie dostał posady w Warszawie do dzisiaj . A dzisiaj skąd sie nagle biorą ci działacze na ZNTK , co niby walczyli o dobro robotnika ? pewnie do dzisiaj siedzieli w bunkrach ZNTK .
Najlepszym dyr. na ZNTK był własnie w tamtych czasach, własnie P. Janicki . i kazdy robol z tamtych czasów to powie. Jedyny co umiał i był u robola.

Uzbrojony
2 lat temu

Wojna i tak przyjdzie – zobaczycie!

Jon
2 lat temu

Nakrycie głowy to się zdejmuje w trakcie takich ceremonii.

Łukasz NK
2 lat temu

Dobrze wiemy co ruskie zbiry robiły i robią w Syrii. A zestrzelenie samolotu pasażerskiego to dla nich pikuś. Nu dawaj ! Urrraaa !

Łukasz NK
2 lat temu

putin dostał na łeb przez pandemię albo mu już nie staje. Czy ktoś powstrzyma tego szaleńca zanim podpali świat?

Do do Julian
2 lat temu

Nie pamiętasz bo może byłeś ORMOWCEM albo trzymałeś wartę przy koksowniku. A godzina milicyjna? 160 osób internowanych w Ostrowskim areszcie śledczym? Fakt, że incydentów spektakularnych takich jak na Śląsku czy Wybrzeżu nie było, ale bez przesady że było normalnie. Pierwsze 6 miesięcy zakaz opuszczania granic województwa bez pozwolenia, to też normalka?

guma
2 lat temu

masz racje – kariera : wzorcowa PZPR, końcówka niby ostrowskiej solidarnosci / jakoś jej na ZNTK podczas strajku nie widziano tej solidarnosci w lipcu sierpniu 1980 r., / , teraz bez mała powstanic wielkopolski. ps. działacz PO. Prawdziwy partyjny skoczek. pewnie jeszcze pisze,że go milicja gumowała . bajanie panie radny. MO i SB to pewnie gościleś w domu i to z wódą.

Do do Julian
2 lat temu

Proszę o przetłumaczenie na język polski.

29
0
Napisz co o tym sądziszx