Strażnicy miejscy odwiedzą każdy dom. Słusznie?

Udostępnij
Tweet

Niech każdy palacz kopciuchem przyjmie do wiadomości, że nieubłaganie zbliża się data, po której będzie kategoryczny zakaz używania tego rodzaju pieców do ogrzewania mieszkań. W tym celu strażnicy miejscy, póki co w Krotoszynie, mają zamiar odwiedzić wszystkie domy. W ramach akcji będą kontrolować czym ludzie obecnie palą oraz poinformują o obowiązku wymiany kopciuchów do 1 stycznia 2024 roku. Czy taka akcja powinna mieć miejsce także w Ostrowie Wielkopolskim?

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać jak duży problem ze smogiem w Ostrowie Wielkopolskim. W okresie zimowym w godzinach wieczornych można zamiast kolacji wyjść na zewnątrz i pogryźć powietrze. Kwestią gustu jest smak w ustach, który przyjdzie nam przyjąć. O szkodliwości smogu również można poczytać. Warto jednak wiedzieć, że na nowotwory w Polsce umiera rocznie aż 100 tysięcy osób, a choruje 170 tysięcy osób.

Im później ludzie zdadzą sobie sprawę z tego, że kopciuchy trzeba wymienić, tym mniej będą mieli czasu. Uchwała Sejmiku weszła w życie 1 stycznia 2018 roku. Mówi ona o tym, że do 1 stycznia 2024 roku jest obowiązek wymiany pieców bezklasowych, czyli tak zwanych kopciuchów. Czasu jest więc coraz mniej – wskazuje Waldemar Wujczyk, komendant Straży Miejskiej w Krotoszynie.

Poza ustawowym czasem warto wziąć pod uwagę, że wszystko drożeje i teraz warto kupić, a nie na ostatni moment gdy wiele osób się rzuci, bo w telewizji im powiedzieli.

Dodatkowo krotoszyńscy Strażnicy Miejscy będą rozdawać mieszkańcom poradniki antysmogowe i broszurki informujące o możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę wymiany kotłów oraz o obowiązkach ewidencyjnych wynikających z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Akcja potrwa kilka miesięcy. W planie jest odwiedzenie każdej nieruchomości. Będą spisywane protokoły pokontrolne. W razie wykrycia nieprawidłowości zostanie wszczęta procedura zmierzająca do ukarania sprawcy łamania prawa.

CZYTAJ  Wakacyjne oferty pracy. Największy pracodawca intryguje

Czy taka akcja powinna się również odbyć w Ostrowie Wielkopolskim? Czy obecnej władzy wystarczy odwagi i odpowiedzialności za zdrowie i życie mieszkańców? A może tylko wyślą drona w słoneczne południe licząc na cud złapania kogokolwiek kto akurat w takich warunkach będzie spalać niedozwolone rzeczy.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
64 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
do tina
2 lat temu

do tina – dzwon na Policje jak cie mąż wyrzuca w taka pogode na balkon . Pewnie jestes niedobra zona. Wiec, jak cie nie trafi na tym balkonie szlak od smogu, to od mrozu. dzwon na Policje a nie pisz tutaj

kit "do kit"
2 lat temu

Akurat tu nie chodzi o mnie bo mam piec 5klasy. Skoro tak się każdy rząd martwi o ekologię to niech naprawdę da obywatelom możliwość ogrzania domów w ekologicznym tanim paliwem. Polska niby węglem „dobrym „stoi, a ceny jakbyśmy go z Australii musieli sprowadzać.

Łysa pała
2 lat temu

za nasze podatki jeszcze mają nas sprawdzać .To sa jakieś żarty.

do SMOG
2 lat temu

Bo może chcemy, żeby wreszcie i u nas ktoś to zaczął sprawdzać? Bo w Ostrowie powietrze dużo gorsze niż w Krotoszynie.
I tak jak pisze Tina – wreszcie straż miejska by zarobiła na pensję. No i utopione samochody im niepotrzebne.

64
0
Napisz co o tym sądziszx