Strażnicy miejscy odwiedzą każdy dom. Słusznie?

Niech każdy palacz kopciuchem przyjmie do wiadomości, że nieubłaganie zbliża się data, po której będzie kategoryczny zakaz używania tego rodzaju pieców do ogrzewania mieszkań. W tym celu strażnicy miejscy, póki co w Krotoszynie, mają zamiar odwiedzić wszystkie domy. W ramach akcji będą kontrolować czym ludzie obecnie palą oraz poinformują o obowiązku wymiany kopciuchów do 1 stycznia 2024 roku. Czy taka akcja powinna mieć miejsce także w Ostrowie Wielkopolskim?

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać jak duży problem ze smogiem w Ostrowie Wielkopolskim. W okresie zimowym w godzinach wieczornych można zamiast kolacji wyjść na zewnątrz i pogryźć powietrze. Kwestią gustu jest smak w ustach, który przyjdzie nam przyjąć. O szkodliwości smogu również można poczytać. Warto jednak wiedzieć, że na nowotwory w Polsce umiera rocznie aż 100 tysięcy osób, a choruje 170 tysięcy osób.

Im później ludzie zdadzą sobie sprawę z tego, że kopciuchy trzeba wymienić, tym mniej będą mieli czasu. Uchwała Sejmiku weszła w życie 1 stycznia 2018 roku. Mówi ona o tym, że do 1 stycznia 2024 roku jest obowiązek wymiany pieców bezklasowych, czyli tak zwanych kopciuchów. Czasu jest więc coraz mniej – wskazuje Waldemar Wujczyk, komendant Straży Miejskiej w Krotoszynie.

Poza ustawowym czasem warto wziąć pod uwagę, że wszystko drożeje i teraz warto kupić, a nie na ostatni moment gdy wiele osób się rzuci, bo w telewizji im powiedzieli.

Dodatkowo krotoszyńscy Strażnicy Miejscy będą rozdawać mieszkańcom poradniki antysmogowe i broszurki informujące o możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę wymiany kotłów oraz o obowiązkach ewidencyjnych wynikających z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Akcja potrwa kilka miesięcy. W planie jest odwiedzenie każdej nieruchomości. Będą spisywane protokoły pokontrolne. W razie wykrycia nieprawidłowości zostanie wszczęta procedura zmierzająca do ukarania sprawcy łamania prawa.

CZYTAJ  Gessler przeprowadziła kuchenną rewolucję. Czy lokal przetrwa?

Czy taka akcja powinna się również odbyć w Ostrowie Wielkopolskim? Czy obecnej władzy wystarczy odwagi i odpowiedzialności za zdrowie i życie mieszkańców? A może tylko wyślą drona w słoneczne południe licząc na cud złapania kogokolwiek kto akurat w takich warunkach będzie spalać niedozwolone rzeczy.

64 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
do tina
11 miesięcy temu

do tina – dzwon na Policje jak cie mąż wyrzuca w taka pogode na balkon . Pewnie jestes niedobra zona. Wiec, jak cie nie trafi na tym balkonie szlak od smogu, to od mrozu. dzwon na Policje a nie pisz tutaj

kit "do kit"
11 miesięcy temu

Akurat tu nie chodzi o mnie bo mam piec 5klasy. Skoro tak się każdy rząd martwi o ekologię to niech naprawdę da obywatelom możliwość ogrzania domów w ekologicznym tanim paliwem. Polska niby węglem „dobrym „stoi, a ceny jakbyśmy go z Australii musieli sprowadzać.

Łysa pała
11 miesięcy temu

za nasze podatki jeszcze mają nas sprawdzać .To sa jakieś żarty.

do SMOG
11 miesięcy temu

Bo może chcemy, żeby wreszcie i u nas ktoś to zaczął sprawdzać? Bo w Ostrowie powietrze dużo gorsze niż w Krotoszynie.
I tak jak pisze Tina – wreszcie straż miejska by zarobiła na pensję. No i utopione samochody im niepotrzebne.

Anty kopciuch
11 miesięcy temu

Kontrolować, karać śmierdzieli

ostrowianka
11 miesięcy temu

W sierpniu eco groszek za tonę 900 zł, dziś 1500 zł

Plecy ma w UMIejskim??
11 miesięcy temu

W Ostrowie KONIECZNE !!! Szkolna,a Os.Robotnicze ,Ledóchowskiego ,Smród powala .Z kominów czarny dym. Szkolna ,siły na niego NIE MA ??!!!!

Tina
11 miesięcy temu

Chodzić, sprawdzać bo wieczór przyjdzie to na balkon nie można wyjść. Można się udusić od smrodu. Bajkolandy i trampoliny też sprawdzić. Może na coś się przyda służba miejska w Ostrowie.

SMOG
11 miesięcy temu

Czy wy umiecie czytać ze zrozumieniem, przecież wyraźnie w tym artykule jest opisane, że chodzi o straż miejską w Krotoszynie to po co piszecie o przeprowadzeniu kontroli na poszczególnych ulicach w Ostrowie czy ogrodach działkowych na „Przyrodzie” i innych miejscach.

asdfg
11 miesięcy temu

do Zenek: jak jesteś taki mądry to napisz jaką stawkę za gaz miałeś a jaką masz

64
0
Napisz co o tym sądziszx