Strażnicy miejscy odwiedzą każdy dom. Słusznie?

Niech każdy palacz kopciuchem przyjmie do wiadomości, że nieubłaganie zbliża się data, po której będzie kategoryczny zakaz używania tego rodzaju pieców do ogrzewania mieszkań. W tym celu strażnicy miejscy, póki co w Krotoszynie, mają zamiar odwiedzić wszystkie domy. W ramach akcji będą kontrolować czym ludzie obecnie palą oraz poinformują o obowiązku wymiany kopciuchów do 1 stycznia 2024 roku. Czy taka akcja powinna mieć miejsce także w Ostrowie Wielkopolskim?

Chyba nie trzeba nikogo przekonywać jak duży problem ze smogiem w Ostrowie Wielkopolskim. W okresie zimowym w godzinach wieczornych można zamiast kolacji wyjść na zewnątrz i pogryźć powietrze. Kwestią gustu jest smak w ustach, który przyjdzie nam przyjąć. O szkodliwości smogu również można poczytać. Warto jednak wiedzieć, że na nowotwory w Polsce umiera rocznie aż 100 tysięcy osób, a choruje 170 tysięcy osób.

Im później ludzie zdadzą sobie sprawę z tego, że kopciuchy trzeba wymienić, tym mniej będą mieli czasu. Uchwała Sejmiku weszła w życie 1 stycznia 2018 roku. Mówi ona o tym, że do 1 stycznia 2024 roku jest obowiązek wymiany pieców bezklasowych, czyli tak zwanych kopciuchów. Czasu jest więc coraz mniej – wskazuje Waldemar Wujczyk, komendant Straży Miejskiej w Krotoszynie.

Poza ustawowym czasem warto wziąć pod uwagę, że wszystko drożeje i teraz warto kupić, a nie na ostatni moment gdy wiele osób się rzuci, bo w telewizji im powiedzieli.

Dodatkowo krotoszyńscy Strażnicy Miejscy będą rozdawać mieszkańcom poradniki antysmogowe i broszurki informujące o możliwości uzyskania dofinansowania na wymianę wymiany kotłów oraz o obowiązkach ewidencyjnych wynikających z ustawy o wspieraniu termomodernizacji i remontów oraz o centralnej ewidencji emisyjności budynków.

Akcja potrwa kilka miesięcy. W planie jest odwiedzenie każdej nieruchomości. Będą spisywane protokoły pokontrolne. W razie wykrycia nieprawidłowości zostanie wszczęta procedura zmierzająca do ukarania sprawcy łamania prawa.

CZYTAJ  Skażone warzywa w firmie spod Ostrowa

Czy taka akcja powinna się również odbyć w Ostrowie Wielkopolskim? Czy obecnej władzy wystarczy odwagi i odpowiedzialności za zdrowie i życie mieszkańców? A może tylko wyślą drona w słoneczne południe licząc na cud złapania kogokolwiek kto akurat w takich warunkach będzie spalać niedozwolone rzeczy.

64 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
do tina
1 rok temu

do tina – dzwon na Policje jak cie mąż wyrzuca w taka pogode na balkon . Pewnie jestes niedobra zona. Wiec, jak cie nie trafi na tym balkonie szlak od smogu, to od mrozu. dzwon na Policje a nie pisz tutaj

kit "do kit"
1 rok temu

Akurat tu nie chodzi o mnie bo mam piec 5klasy. Skoro tak się każdy rząd martwi o ekologię to niech naprawdę da obywatelom możliwość ogrzania domów w ekologicznym tanim paliwem. Polska niby węglem „dobrym „stoi, a ceny jakbyśmy go z Australii musieli sprowadzać.

Łysa pała
1 rok temu

za nasze podatki jeszcze mają nas sprawdzać .To sa jakieś żarty.

do SMOG
1 rok temu

Bo może chcemy, żeby wreszcie i u nas ktoś to zaczął sprawdzać? Bo w Ostrowie powietrze dużo gorsze niż w Krotoszynie.
I tak jak pisze Tina – wreszcie straż miejska by zarobiła na pensję. No i utopione samochody im niepotrzebne.

Anty kopciuch
1 rok temu

Kontrolować, karać śmierdzieli

ostrowianka
1 rok temu

W sierpniu eco groszek za tonę 900 zł, dziś 1500 zł

Plecy ma w UMIejskim??
1 rok temu

W Ostrowie KONIECZNE !!! Szkolna,a Os.Robotnicze ,Ledóchowskiego ,Smród powala .Z kominów czarny dym. Szkolna ,siły na niego NIE MA ??!!!!

Tina
1 rok temu

Chodzić, sprawdzać bo wieczór przyjdzie to na balkon nie można wyjść. Można się udusić od smrodu. Bajkolandy i trampoliny też sprawdzić. Może na coś się przyda służba miejska w Ostrowie.

SMOG
1 rok temu

Czy wy umiecie czytać ze zrozumieniem, przecież wyraźnie w tym artykule jest opisane, że chodzi o straż miejską w Krotoszynie to po co piszecie o przeprowadzeniu kontroli na poszczególnych ulicach w Ostrowie czy ogrodach działkowych na „Przyrodzie” i innych miejscach.

asdfg
1 rok temu

do Zenek: jak jesteś taki mądry to napisz jaką stawkę za gaz miałeś a jaką masz

64
0
Napisz co o tym sądziszx