OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Nowy wariant koronawirusa – nowe obostrzenia

Minister Zdrowia Adam Niedzielski na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o tym, że w wojewódzkie lubelskim dynamika wzrostu zakażeń wyhamowała, natomiast nastąpił duży wzrost zakażeń w województwie śląskim. W ostatnich dniach pojawił się nowy element, nowy wariant koronawirusa „game changer” zwany „omikronem”.

Wariant „omikron” zawiera w sobie 30 mutacji, a dotychczasowe zawierały tylko kilka zmian wpływających na zmianę białka kolca S. Są różne hipotezy badawcze, które podlegają weryfikacji w laboratoriach WHO. Od ich wyników będzie zależała ocena potencjalnie większej zakażności. Zachęcano do szczepień, co ma spowodować większą odporność.

– Zmagamy się z medialną histerią ws. wariantu Omikron – powiedział wcześniej w wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Minister Zdrowia przygotował pakiet alertowych obostrzeń. Pierwszy element dotyczy uszczelnienia granic. Zostaje wydany zakaz lotów do 7 krajów m.in. do Botswany, Mozambik, Zimbabwe czy RPA. Kwarantanna dla osób powracających z tych krajów jest wydłużenie jej do 14 dni.

Dla osób podróżujących do Polski z krajów „non Schengen” zostaje wydłużona z 10 do 14 dni. Po 8. dniu można wykonać test PCR i szybciej zwolnić się z obowiązku kwarantanny.

Minister Zdrowia zdaje sobie sprawę, że w ten sposób nie uniknie się przenikania nowych wariantów, ale chodzi o spowolnienie ich rozprzestrzeniania się. Obecnie średnia liczba dodatnich testów to 23 tysiące dziennie.

Wszystkie obiekty z limitem zapełnienia 75% (w tym limicie nie ma osób zaszczepionych), zostają zmniejszone do 50%, dotyczy to restauracji, hoteli, widowisk cyrkowych, kościołów, aquaparków, zostanie zmniejszone do 50%.

Zgromadzenia i uroczystości 150 osób (wesela, komunie, dyskoteki), zmniejszenie do 100 osób.

Wydarzenia sportowe 500 osób zmniejszony do 250 osób.

Centra fitness itd. gdzie obowiązywał 1/10 m2, wchodzi limit 1 osoba na 15 m2.

Obostrzenia będą obowiązywać od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r.

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że sanepidy będą występować do organizatorów spotkań, przedsiębiorców by to oni udowadniali, że są przestrzegane narzucone limity osób. Pracownicy z Sanepidów mają kontrolować miejsca przebywania dużych liczb osób i weryfikować ich pod kątem zajmowania dopuszczalnej powierzchni.

Na ten moment organizatorzy spotkań mogą doprecyzować dostęp poprzez regulamin obiektu.

Minister Zdrowia przyznał, że w Polsce zawyżana jest liczba zgonów względem Niemiec

POLECANE NEWSY
76 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ksiądz Antoni
1 miesiąc temu

Zaszczepieni się nie liczą. A oni zarażają maskar jakaś

Do Łap statsy Ostrowiaku
1 miesiąc temu

Wujek, chyba Ci się lejce potaśtały. Skąd bierzesz takie dane, z TV czy z TVN? Bo pod tym względem obydwie szczujnie są równe. Prawda jest jednak taka że najwięcej cierpi osób zaszczepionych i będzie jeszcze więcej. Wy covidioci nie umiecie się pogodzić z tym że wtopiliście z tymi szczypawkami. Straszyć manipulowanymi danymi to sobie możesz dzieci, zresztą one też są od was mądrzejsze. Wchodzą nowe odmieny a wam wciskają od roku to samo badziewie. Pogadamy za kilka lat jacy będziecie chodzić poskręcani. A my zdrowi i niezaszczepieni będziemy się z was śmiać, mieliście swój wybór. Pozdrawiam wszystkich normalnie myślących.

Konfederata
1 miesiąc temu

Najwiekszyw wirusem i nieszczęściem tego kraju jest Szumowski, Niedzielski i ich mocodawcy. Obudźcie się rodacy do czego doprowadziło to ugrupowanie.

do Ksiądz Antoni
1 miesiąc temu

nie będziemy normalnie żyć bo zaszczepieni nie dadzą nam żyć zrobili błąd i teraz mają do nas pretensje
przykład z mojego podwórka – na wigilie rodzinną nie mam w tym roku wstępu bo ja i moja rodzina nie zaszczepiona i możemy zarazić resztę
pozdrawiamy świadowmych

Ksiądz Antoni
1 miesiąc temu

Szkoda że osoby nie mają własnego zdania. Tylko robią jak im każą albo jak inni zrobili albo no przecież tak nie wypada się nie zaszczepić 😅 tacy są ludzie…

Ksiądz Antoni
1 miesiąc temu

Rok 2030 będzie już zj jakaś 25 dawka a połowa zaszczepionych nie będzie z nami albo będą chorzy na nie wiadomo jakie choroby taka prawda…a osoby nie zaszczepione będą sobie normalne żyć.

Taka jest prawda dla zaszczepionych bolesna

Ksiądz Antoni
1 miesiąc temu

Do przestaw się. Bo jestem normalnym księdzem i nie trzymam z tą mafią księży pedofili zakłamanych…
I będę odradzał tvp. Bo tvp nie zasługuje na poparcie

Do cienki Bolek
1 miesiąc temu

Właśnie ruchy anty szczepionkowe interpretują obecną pandemie najbardziej logicznie, najlepiej o tym świadczy ostatnia odmiana wirusa – wymyślają nowe odmiany a szczepionka cały czas ta sama i w ten sposób wirus będzie cały czas o krok przed nami. A zarażają zaszczepieni bo kwarantanna i zakazy ich nie dotyczą. Jedyne co im wychodzi to podział i segregacja ludzi. Tyle z „logiki”, i tyle w temacie.

marekM(@marek)
1 miesiąc temu

DO „do księdza i czytelniczki”
Jeśli pracujesz w szpitalu , to nie wiem skąd takie głupoty wypisujesz że można się zgłosić na wolontariusza!! Gdzie tak jest w Ostrowie??
Respiratory rozrywają płuca, sami lekarze w tv to mówili, więc nie wiem po co oni podłączają pod respiratory, jak 70% podłączonych umiera , Może amantadyne lub inne leki zastosować, Ale po co, ?? Pan minister powiedział że są BE , więc pewnie tak jest
Proboszcz jakbyś nie wiedział miał choroby współistniejące .
A że nie wpuszczacie nikogo do umierających ludzi w szpitalach to tylko wasza wina !! Nie ma się czym chwalić, ludzie ze zgryzoty umierają i braku bliskich szybciej umierają . Nie prorokuj że trafi każdego z nas co ty Bil Gates jesteś !!

marekM(@marek)
1 miesiąc temu

tak się bawi elita w Austrii . Ale dla pozostałych lockdown musi być !!! Hipokryci
https://gloria.tv/post/9ZYVUjWACAKz68sMC7oHKxuE6

76
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x