Nowy wariant koronawirusa – nowe obostrzenia

Minister Zdrowia Adam Niedzielski na dzisiejszej konferencji prasowej poinformował o tym, że w wojewódzkie lubelskim dynamika wzrostu zakażeń wyhamowała, natomiast nastąpił duży wzrost zakażeń w województwie śląskim. W ostatnich dniach pojawił się nowy element, nowy wariant koronawirusa „game changer” zwany „omikronem”.

Wariant „omikron” zawiera w sobie 30 mutacji, a dotychczasowe zawierały tylko kilka zmian wpływających na zmianę białka kolca S. Są różne hipotezy badawcze, które podlegają weryfikacji w laboratoriach WHO. Od ich wyników będzie zależała ocena potencjalnie większej zakażności. Zachęcano do szczepień, co ma spowodować większą odporność.

– Zmagamy się z medialną histerią ws. wariantu Omikron – powiedział wcześniej w wirusolog prof. Włodzimierz Gut.

Minister Zdrowia przygotował pakiet alertowych obostrzeń. Pierwszy element dotyczy uszczelnienia granic. Zostaje wydany zakaz lotów do 7 krajów m.in. do Botswany, Mozambik, Zimbabwe czy RPA. Kwarantanna dla osób powracających z tych krajów jest wydłużenie jej do 14 dni.

Dla osób podróżujących do Polski z krajów „non Schengen” zostaje wydłużona z 10 do 14 dni. Po 8. dniu można wykonać test PCR i szybciej zwolnić się z obowiązku kwarantanny.

Minister Zdrowia zdaje sobie sprawę, że w ten sposób nie uniknie się przenikania nowych wariantów, ale chodzi o spowolnienie ich rozprzestrzeniania się. Obecnie średnia liczba dodatnich testów to 23 tysiące dziennie.

Wszystkie obiekty z limitem zapełnienia 75% (w tym limicie nie ma osób zaszczepionych), zostają zmniejszone do 50%, dotyczy to restauracji, hoteli, widowisk cyrkowych, kościołów, aquaparków, zostanie zmniejszone do 50%.

Zgromadzenia i uroczystości 150 osób (wesela, komunie, dyskoteki), zmniejszenie do 100 osób.

Wydarzenia sportowe 500 osób zmniejszony do 250 osób.

Centra fitness itd. gdzie obowiązywał 1/10 m2, wchodzi limit 1 osoba na 15 m2.

Obostrzenia będą obowiązywać od 1 grudnia do 17 grudnia 2021 r.

Główny Inspektor Sanitarny poinformował, że sanepidy będą występować do organizatorów spotkań, przedsiębiorców by to oni udowadniali, że są przestrzegane narzucone limity osób. Pracownicy z Sanepidów mają kontrolować miejsca przebywania dużych liczb osób i weryfikować ich pod kątem zajmowania dopuszczalnej powierzchni.

Na ten moment organizatorzy spotkań mogą doprecyzować dostęp poprzez regulamin obiektu.

Minister Zdrowia przyznał, że w Polsce zawyżana jest liczba zgonów względem Niemiec

POLECANE NEWSY

76 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Ksiądz Antoni
9 miesięcy temu

Zaszczepieni się nie liczą. A oni zarażają maskar jakaś

Do Łap statsy Ostrowiaku
10 miesięcy temu

Wujek, chyba Ci się lejce potaśtały. Skąd bierzesz takie dane, z TV czy z TVN? Bo pod tym względem obydwie szczujnie są równe. Prawda jest jednak taka że najwięcej cierpi osób zaszczepionych i będzie jeszcze więcej. Wy covidioci nie umiecie się pogodzić z tym że wtopiliście z tymi szczypawkami. Straszyć manipulowanymi danymi to sobie możesz dzieci, zresztą one też są od was mądrzejsze. Wchodzą nowe odmieny a wam wciskają od roku to samo badziewie. Pogadamy za kilka lat jacy będziecie chodzić poskręcani. A my zdrowi i niezaszczepieni będziemy się z was śmiać, mieliście swój wybór. Pozdrawiam wszystkich normalnie myślących.

Konfederata
10 miesięcy temu

Najwiekszyw wirusem i nieszczęściem tego kraju jest Szumowski, Niedzielski i ich mocodawcy. Obudźcie się rodacy do czego doprowadziło to ugrupowanie.

do Ksiądz Antoni
10 miesięcy temu

nie będziemy normalnie żyć bo zaszczepieni nie dadzą nam żyć zrobili błąd i teraz mają do nas pretensje
przykład z mojego podwórka – na wigilie rodzinną nie mam w tym roku wstępu bo ja i moja rodzina nie zaszczepiona i możemy zarazić resztę
pozdrawiamy świadowmych

Ksiądz Antoni
10 miesięcy temu

Szkoda że osoby nie mają własnego zdania. Tylko robią jak im każą albo jak inni zrobili albo no przecież tak nie wypada się nie zaszczepić 😅 tacy są ludzie…

Ksiądz Antoni
10 miesięcy temu

Rok 2030 będzie już zj jakaś 25 dawka a połowa zaszczepionych nie będzie z nami albo będą chorzy na nie wiadomo jakie choroby taka prawda…a osoby nie zaszczepione będą sobie normalne żyć.

Taka jest prawda dla zaszczepionych bolesna

Ksiądz Antoni
10 miesięcy temu

Do przestaw się. Bo jestem normalnym księdzem i nie trzymam z tą mafią księży pedofili zakłamanych…
I będę odradzał tvp. Bo tvp nie zasługuje na poparcie

Do cienki Bolek
10 miesięcy temu

Właśnie ruchy anty szczepionkowe interpretują obecną pandemie najbardziej logicznie, najlepiej o tym świadczy ostatnia odmiana wirusa – wymyślają nowe odmiany a szczepionka cały czas ta sama i w ten sposób wirus będzie cały czas o krok przed nami. A zarażają zaszczepieni bo kwarantanna i zakazy ich nie dotyczą. Jedyne co im wychodzi to podział i segregacja ludzi. Tyle z „logiki”, i tyle w temacie.

marekM
10 miesięcy temu

DO „do księdza i czytelniczki”
Jeśli pracujesz w szpitalu , to nie wiem skąd takie głupoty wypisujesz że można się zgłosić na wolontariusza!! Gdzie tak jest w Ostrowie??
Respiratory rozrywają płuca, sami lekarze w tv to mówili, więc nie wiem po co oni podłączają pod respiratory, jak 70% podłączonych umiera , Może amantadyne lub inne leki zastosować, Ale po co, ?? Pan minister powiedział że są BE , więc pewnie tak jest
Proboszcz jakbyś nie wiedział miał choroby współistniejące .
A że nie wpuszczacie nikogo do umierających ludzi w szpitalach to tylko wasza wina !! Nie ma się czym chwalić, ludzie ze zgryzoty umierają i braku bliskich szybciej umierają . Nie prorokuj że trafi każdego z nas co ty Bil Gates jesteś !!

marekM
10 miesięcy temu

tak się bawi elita w Austrii . Ale dla pozostałych lockdown musi być !!! Hipokryci
https://gloria.tv/post/9ZYVUjWACAKz68sMC7oHKxuE6

76
0
Napisz co o tym sądziszx