Policja podsumowała kontrowersyjny Marsz

Kilkuset policjantów zabezpieczało marsz nacjonalistów, który miał miejsce 11 listopada w Kaliszu i odbił się głośnym echem w całej Polsce. Jak przebiegło zgromadzenie, dlaczego nie zostało rozwiązane i jakie działania podjęła policja w związku z antysemickimi hasłami głoszonymi ze sceny i spaleniem reprintu Statutu Kaliskiego? Portal faktykaliskie.pl zapytał o to rzeczniczkę kaliskiej komendy.

Z okazji Narodowego Święta Niepodległości 11 listopada ulicami Kalisza przeszedł marsz zorganizowany przez grupę nacjonalistów i kontrowersyjnego publicystę Aleksandra Jabłonowskiego. Jego zwieńczeniem było skandaliczne widowisko na Głównym Rynku, którego świadkami byli nie tylko mieszkańcy, ale też internauci obserwujący transmisję udostępnioną w sieci przez organizatorów. Po wielu nienawistnych okrzykach przeciw Żydom Jabłonowski ostentacyjnie przebił włócznią i spalił Statut Kaliski – historyczny dokument, który przed wiekami określał relacje polsko – żydowskie i był chlubą kaliszan. Więcej o przebiegu tego wydarzenia pisaliśmy tutaj.

Czwartkowy marsz zabezpieczało kilkuset policjantów nie tylko z Kalisza, ale też innych części Wielkopolski. W ocenie służb mundurowych w zgromadzeniu wzięło udział około 1000 osób.

Około 67 osób zostało wylegitymowanych – mówi asp. Anna Jaworska-Wojnicz, oficer prasowy Komendy Miejskiej Policji w Kaliszu. – Ponadto organizator oraz jeszcze jedna osoba, które wygłaszały wulgaryzmy ze sceny zostały ukarane mandatami w związku z wykroczeniem, ale do prokuratury zostały przekazane materiały celem ewentualnego wszczęcia postępowania co do znieważenia na tle narodowościowym.

Policja nie odnotowała burd czy aktów wandalizmu.

Na powtarzające się pytanie, dlaczego nie rozwiązano zgromadzenia, rzecznik komendy odpowiada:

Na miejscu był obecny pełnomocnik prezydenta i do niego należała decyzja.

Jak informuje Katarzyna Ciupek, rzecznik prasowa Ratusza, prezydent miasta złoży do prokuratury zawiadomienie ws. wczorajszego zgromadzenia i treści tam prezentowanych.

Materiał dowodowy z przebiegu zgromadzenia zabezpieczyła policja. Zostanie przekazany do prokuratury w celu przeanalizowania pod kątem ewentualnego złamania prawa przez uczestników zgromadzenia. Zawiadomienie do prokuratury w sprawie możliwości popełnienia przestępstwa z art. 256 i 257 kodeksu karnego złożył także Prezydent Miasta Kalisza. – czytamy w komunikacie miasta.

28 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
DO "Do Alterego"
1 rok temu

Nie myl pojęć Zgadza się Jezus był żydem i kto go zabił poprzez kombinatorskie machlojki i wymyślone falszerstwa? Właśnie Żydzi.! To swiadczy o nich ze nie cofna się nawet przed tym aby zabić swoich.Kto wymyśla bzdury i kłamie o tym ze to Polacy są wspołwinni holocaustowi,kto sponsorował Adolfa,jednocześnie sponsorując komunizm,kto miesza w polityce światowej wykorzystując kupione na wlasny użytek media,interner,prasę, stacje telewizyjne.Kto manipukuje ludzkością fałszując badania naukowe i powodując abyśmy zyli w strachu? Właśnie zydzi.Ci Żydzi obludni faryzeusze ,ktorzy nie chcieli przyjąć faktu iż Jezus jest Mesjaszem i zkikwidowali Go bo byl niewygodny dla osiagniecia ch niecnych celów. Dzisiaj nie zmieniło się nic.Niewygodni też są likwidowani .Bez zadnych skrupułow,niekiedy wręcz wbrew logice i nauce oraz zdrowemu rozsądkowi.

Do NO RESPECT.
1 rok temu

Jestem babcią i nigdy nie głosowałam na te zbrodniczą partię. Nie wkładaj zatem wszystkich do wspólnego worka. Powiem więcej, nikt z moich znajomych emerytów też na nich nie głosował, za to znam bardzo dużo młodych osób które to zrobiły. Kiedy spytałam dlaczego to usłyszałam ,że oni kradną ale się dzielą. 500+ i 300 plus zrobiło swoje. Sąsiedzi mają 4 dzieci, usłyszałam od sąsiada takie słowa: a gdzie moja to zarobi. I to właśnie jest główny elektorat PiSu. Proszę więc emerytów nie osadzać tak ostro, bo my bez pomocy państwa wychowaliśmy swoje dzieci i wiemy że polegać można tylko na sobie, a PiS nauczył młodych ludzi ( oczywiście nie wszystkich) nieróbstwa. Ta partia obudziła w ludziach najgorsze instynkty włącznie z roszczeniami i tylko słychać jak wrzeszczą jak te mewy nad morzem : daj, daj, daj. To są głównie wyborcy PiSu.

NO RESPECT
1 rok temu

Zaczyna się od palenia książek (jakie by one nie były), a kończy na paleniu ludzi. I nie będą palili ludzi nasłani prowokatorzy czy wszelkiej maści pseudoaktorzy, tylko podpuszczona przez nich dzicz. Wtedy będzie za późno. Jak łysi zabiją ci na ulicy wnuczka za długie włosy i kolorową bluzę, to przypomnij sobie, babciu, na kogo głosowałaś w poprzednich wyborach. I ze strachu przed kim drżałaś w 1943 roku…

Do Alterego
1 rok temu

Tak ci się podobało łajzo, to co było w Kaliszu? Nawoływanie do mordów Żydów. To przypominam tobie że p. prezydentowa jest żydówką. Jeśli łazisz do kościoła to przypominam że Jezus był żydem. Idioto szkonczony. Weź to pod uwagę, co i o kim mówisz. Łajzo skończona.

Zenek
1 rok temu

Dziwie się frajerom popierającym tego aktora co gra Jabłonowskiego. Przecież gościu otwarcie mówi że popiera Putina oraz żałuje że za komuny nie służył w ZOMO bo wówczas mógłby bezkarnie lać pałą dzisiejszych opozycjonistów starej daty. Z drugiej strony na marszach faszystowskich które odbywają się w wiekszych miastach typu Warszawa czy Wrocław pojawiają się zagraniczni faszyści i neonaziści z organizacji typu Forza Nuova. Na święcie odzyskania niepodległości Polski!!! A przecież oni popierają ludzi którzy tą niepodległość chcieli zabrać, zniszczyli wiele miast, zabili wielu ludzi w tym miliony Polaków. Dlatego kto był na tego typu marszach a uważa się za Polaka a do tego patriotę powinien się wstydzić. I uczyć lekcji historii

Uczestnik
1 rok temu

Wszyscy lewicowi komentatorzy!!! Leci od was zapędami Stalinowskimi. I wy nazywacie się Polakami? Chyba lizusami wschodniej lub zachodniej strony złej mocy. Wystarczy wam miska ryżu i będziecje lizać cudze stopy. Hańba wam i wstyd.

Kaliszak
1 rok temu

Polecam przeczytać treść tych statutów ze zrozumieniem. Wiele to wyjaśnia i odkłamie kłamliwą propagandę, której jesteśmy ofiarmi.

Adam
1 rok temu

Jest pandemia, łazili bez masek, darli ryje na cały regulator. Trzeba mieć nadzieję. Może poniosą konsekwencje swoich słów. Oby. Podobno Pan Bóg nierychliwy…….

czytelnik2
1 rok temu

Gdyby spalili zdjęcie kaczafi ego to na pewno policja by gasiła i  to własnym ciałem  a TVPiS by grzmiała o niebywałym barbarzyństwie, chęci mordu i nawoływałaby do wprowadzenia stanu wojennego. Kępa by płakała rzewnymi łzami – ah, są jakieś granice (nomen omen), Terlecki by się wydzierał, że coś z głowami mają nie w porządku,Witek zażądałaby reasumpcji, a Sasin zażądałby 70 milionów na wydrukowanie nowych portretów Kaczafiego.

Alterego
1 rok temu

Brawo dla uczestników i organizatorów marszu

28
0
Napisz co o tym sądziszx