Nauczą pisać urzędników

Język, którym posługują się urzędnicy różnych szczebli samorządów zrzeszonych w Stowarzyszeniu Aglomeracja Kalisko – Ostrowska, ma być prosty i przejrzysty. Ułatwi to komunikację z mieszkańcami. Stowarzyszenie zmianę sposobu pisania zleci specjalnej grupie badawczej naukowców. Wartość tego zadania nie przekroczy kwoty 130 tys. zł.

Każdy kto zetknął się z urzędowym pismem wie, że często zwroty w nich zawarte napisane są trudnym, specyficznym językiem. Niełatwo przebrnąć przez urzędowe sformułowania, a przecież wszystko, co można powiedzieć, można powiedzieć prosto. Dlatego Aglomeracja Kalisko – Ostrowska wprowadza u siebie standard prostego języka w ramach projektu „Prosto i Kropka”.

Urzędnik też człowiek i w domu, na ulicy czy w codziennych sytuacjach nie posługuje się urzędniczą nowomową, tylko komunikuje się zrozumiale, jak każdy obywatel. By ten standard przenieść również do urzędowej komunikacji: obsługi klienta czy pism, Aglomeracja szuka firmy, która odpowiednio przeszkoli urzędników i wskaże na błędy popełniane do tej pory.

Przedmiotem zamówienia będzie przeprowadzenie niezbędnych prac badawczych, naukowych w zakresie badań nad komplikacją formalną tekstów kancelaryjnych z wybranych Urzędów Członków Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowska i Biura Stowarzyszenia Aglomeracji Kalisko- Ostrowskiej oraz wdrożenie zasad prostego języka i komunikacji w Urzędach Członków Stowarzyszenia Aglomeracja Kalisko-Ostrowskiej oraz Biurze Stowarzyszenia – czytamy w zapytaniu ofertowym AKO.

Wykonawca usługi będzie musiał przeanalizować 130 pism i dokumentów urzędniczych, przeprowadzić 2- godzinne wykłady nt. zasad „plain language” i przeszkolić „liderów prostego języka”  w każdym z 24 urzędów należących do AKO.

Ponadto usługodawca przeprowadzi praktyczne warsztaty 3- 4 godzinne dla „liderów” i stworzy poradnik/ wzornik „Księgi praktyk językowych w AKO”.

Aglomeracja dba tutaj o to, by jakość usługi była na wysokim poziomie, dlatego prostego języka ma uczyć wykwalifikowana kadra.

Kierownik/koordynator zespołu badawczego – osoba z wykształceniem związanym kierunkowo z przedmiotem zamówienia, z tytułem naukowym doktora habilitowanego, który w okresie ostatnich 5 lat (przed terminem wyznaczonym do złożenia oferty) brał czynny udział (jako koordynator lub członek zespołu) przy wdrażaniu zasady prostego języka i komunikacji w co najmniej 3 instytucjach publicznych, Zespół badawczy – co najmniej dwie osoby z tytułem naukowym doktora, wykształcenie związane kierunkowo z przedmiotem zamówienia; – czytamy w specyfikacji zamówienia.

Oferty można składać do 21 października w biurze SAKO. Cały proces wdrażania prostego języka ma się zakończyć do września 2022 roku.

POLECANE NEWSY

18 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Jacek
11 miesięcy temu

Całe towarzystwo w UM do szczegółowej WERYFIKACJI KWALIFIKACJI!

bat
11 miesięcy temu

Do abc 100/100 – takich mamy urzędników ,nikt by tego lepiej nie określił.

Nienauczycielka
11 miesięcy temu

Oklejenie folią za 400.000zł klamek, pamiętamy.

bc
11 miesięcy temu

OJ ludzie, ludzie jak Wy nic nie rozumiecie!
Przecież właśnie o to chodzi, żeby te pisma były napisane takim niezrozumiałym językiem.
Maja brzmieć mądrze (zaznaczam brzmieć, a nie być mądrze napisane) i na tyle niezrozumiale, żebyście nie napisali odwołania tylko patrzyli na urzędnika jak w święty obrazek.
A teraz nie wiadomo jaki matoł wychylił się przed szereg i chce to zepsuć.

Karol
11 miesięcy temu

Znowu jest okazja do wyprowadzenia państwowych pieniędzy z naszych podatków. Bo jak wytłumaczyć kilka godzin ,,szkolenia” na kwotę 130 000 zł? Wprawdzie nie mam doktoratu i habilitacji, ale chętnie nauczę ich poprawnie pisać pisma nawet za połowę tej kwoty! Będzie i prosto i tanio!

Iris
11 miesięcy temu

Pisma urzędowe są często napisane niezrozumiałym językiem. To fakt. Niestety wielu odbiorców nie potrafi czytać ze zrozumieniem nawet prostego tekstu. O sprawności pisania nie wspomnę. No takie mamy teraz społeczeństwo. Nieczytate, niepisate. Pewnie do szkoły mieli pod górkę.

Maria
11 miesięcy temu

Kto znowu się wzbogaci, szkoląc urzędników po szkole, z zasad prostego języka i komunikacji?

Sas
11 miesięcy temu

Po co te zabiegi za grubą kasę ? Wystarczy aby nakazać urzędnikom słuchania uwag od petentów!

yvicici
11 miesięcy temu

urzednik pisze tak zrozumiale jak na to pozwolisz- nie rozumiesz, mało merytorycznie zwrot przez wojewodę o wykładnie prawna, zrozumiałą dla stron. Traktuje cię urzędas jak intruza to twoja wina , traktuj go podobnie-bo to ty płacisz matołowi pensyjkę z podatków. Jest nie kompetentny ? – pisz do wojewody skargę. Nie robisz tego, wiec kogo wina ? . Sołtys analfabeta ? kogo wina ? – Twoja, Nas bo to my wyborcy wybieramy takiego młota. Wiec wiekszość zalu to nasza wina. W urzedzoe czuj sie jak u siebie- nie jestes tam intruzem. To twój polski urząd. domagaj sie swego, nie daj sie robic w matoła. Nie te czasy sanacji.

Xyz
11 miesięcy temu

I to z naszych pieniędzy

18
0
Napisz co o tym sądziszx