Rozpoczęła się redukcja uciążliwych zapachów ze składowiska

Udostępnij
Tweet

Z terenu Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim zostaną wywiezione odpady zielone. To pierwszy etap zmniejszenia uciążliwości odorowych.  Ostatecznie z ostrowskiej instalacji zniknie nawet 3 tysiące ton odpadów biodegradowalnych.

Wykonany w ubiegłym roku audyt instalacji wykazał, że źródłem nieprzyjemnych zapachów są odpady zielone. Jednym ze wskazań było ich wywiezienie.

– W listopadzie ogłoszono pierwszy przetarg na wywóz odpadów zielonych, ale został on unieważniony. Na ten przetarg zgłosiła się tylko jedna firma Zakład Gospodarki Odpadami w Jarocinie, a oferta była zdecydowanie za wysoka – o 600 tys. złotych wyższa niż zakładaliśmy. W styczniu ogłosiliśmy ponowny przetarg, na który wpłynęły trzy oferty. Wybraliśmy najkorzystniejszą z nich. Udało się zaoszczędzić 600 tys. złotych i teraz odpady zielone jadą do Kleczewa. Rozpoczęliśmy już ich wywóz – mówi Marzena Wodzińska, prezes RZZO.

Najkorzystniejszą ofertę w przetargu na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów ulegających biodegradacji, złożył Zakład Gospodarki Komunalnej i Mieszkaniowej w Kleczewie.

– Opracowaliśmy kompleksowy program, który wskazał nam elementy mające nas doprowadzić do tego, aby uciążliwości odorowe generowane przez zakład były mniejsze. Jednym z nich jest wywiezienie odpadów biodegradowalnych. To działanie doraźne, ale określiliśmy także działania strategiczne w naszym mieście – wyjaśnia Mikołaj Kostka, zastępca prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W Ostrowie Wielkopolskim system zbiórki odpadów ulegających biodegradacji został zmieniony. Mieszkańcy gromadzą odpady zielone w specjalnie do tego przystosowanych pojemnikach.

– W niektórych gminach, zrzeszonych w ramach naszego międzygminnego porozumienia odpadowego,  odpady są nadal gromadzone i przywożone w foliowych workach.  Tam zachodzi szybki, niewłaściwy proces gnilny. Te odpady w momencie przywiezienia na instalacje już generują odory. Zwiększyliśmy blisko dwukrotnie cenę za przyjęcie tego odpadu. W naszej ocenie spowoduje to, iż pozostałe gminy zmienią system zbiórki odpadów zielonych z workowych na pojemnikowy – dodaje Mikołaj Kostka.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
CZYTAJ  Działacz BM Stali złożył rezygnację
Subskrybuj
Powiadom o
8 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Bbbb
3 lat temu

Do Tomek-a według Ciebie dokąd?Sąsiadowi pod nos? Na śmieci trzeba mieć pomysł, od przewożenia ich nie ubędzie

O S W
3 lat temu

Pożyjemy – zobaczymy i przede wszystkim poczujemy czy będzie mniej śmierdziało, ale raczej wątpię, swoją drogą to gospodarność do pozazdroszczenia, zwozić odpady, nie wiedzieć co z nimi zrobić, później płacić żeby ktoś je odebrał i zagospodarował za nas, no piękna gospodarność po Ostrowsku oczywiście, a te co teraz zbierają to niby nie będą śmierdzieć czy co będą z nimi robić, znów perfumować bo pomysłu na zagospodarowanie biomasy brak ???

Tomek
3 lat temu

Całe te wysypisko powinni zlikwidować i przenieść w inne miejsce

jau
3 lat temu

To jest ekologia po Ostrowsku spalić RDF i zrębki, zamiast zbudować reaktor na biomasę i mieć naprawdę eko-energię. RDF powinno się spalać w hutach lub cementowniach. Najlepsze są odkrycia 20 lat później od innych i cieszyć się że to nowość gdy inni już o tym zapomnieli.

ja
3 lat temu

Najpierw przywyżą, potem wywożą. To się nazywa oszczędność. Po ostrowsku. Można jeszcze zafoliować.

Mieszkaniec
3 lat temu

Już na samym początku kiedy wprowadzono zbiórkę odpadów BIO pisałem do Urzędu Gminy ,że worki nie są dobrym pomysłem. Latem po skoszeniu trawy i zapakowaniu w foliowe worki, kiedy leżały przez 2 tygodnie czekając na wywiezienie, lał deszcz i kiedy przyszła pora odbioru odpadów to worki rwały się na strzępy i panowie zbierali zielone odpady ręcznie. Ale Urząd Gminy odpowiedział , że nie ma żadnej potrzeby wprowadzania pojemników i że worki zostaną ( korespondencja do wglądu na stronie Urzędu). Dużo czasu i nie minęło i worki jednak są złe i potrzebne są kosztowne pojemniki.

Kruppa
3 lat temu

W Ostrowie trzeba wywieźć i zmienić wiele.
Najlepiej zacząć od zmiany obecnej władzy.
W każdym głosowaniu domagajmy się inwestycji gwarantujących nowe miejsca pracy.
Dziś i jutro ten postulat jest być albo nie dla miasta i mieszkańców, reszta to tylko detale.
Ludzie uciekają z miasta za chlebem.
Czas pokaże, że miałem rację.

Abc
3 lat temu

No i prawidłowo. Szkoda że dopiero teraz.

8
0
Napisz co o tym sądziszx