OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Protest mediów – “WOLNE MEDIA BEZ WYBORU”

Wiele mediów od rana, zamiast nadawania programów informacyjnych czy publikowania nowych artykułów, postanowiło zaprotestować przeciwko kolejnemu podatkowi wprowadzanemu przez rząd Prawa i Sprawiedliwości. Jest to opłata od reklam.

Poniżej publikujemy list otwarty przedstawiający problem:

List otwarty
do władz Rzeczypospolitej Polskiej
i
liderów ugrupowań politycznych

Zwracamy się w sprawie zapowiadanego nowego, dodatkowego obciążenia mediów działających na polskim rynku, myląco nazywanego „składką”, wprowadzaną pod pretekstem Covid-19.

Jest to po prostu haracz, uderzający w polskiego widza, słuchacza, czytelnika i internautę, a także polskie produkcje, kulturę, rozrywkę, sport oraz media.

Wprowadzenie go będzie oznaczać:

  1. osłabienie, a nawet likwidację części mediów działających w Polsce, co znacznie ograniczy społeczeństwu możliwość wyboru interesujących go treści,
  2. ograniczenie możliwości finansowania jakościowych i lokalnych treści. Ich produkcja daje obecnie utrzymanie setkom tysięcy pracowników i ich rodzinom oraz zapewnia większości Polaków dostęp do informacji, rozrywki oraz wydarzeń sportowych w znaczącej mierze bezpłatnie,
  3. pogłębienie nierównego traktowania podmiotów działających na polskim rynku medialnym, w sytuacji, gdy media państwowe otrzymują co roku z kieszeni każdego Polaka 2 mld złotych, media prywatne obciąża się dodatkowym haraczem w wysokości 1 mld zł,
  4. faktyczne faworyzowanie firm, które nie inwestują w tworzenie polskich, lokalnych treści kosztem podmiotów, które w Polsce inwestują najwięcej. Według szacunków, firmy określane przez rząd jako „globalni cyfrowi giganci” zapłacą z tytułu wspomnianego haraczu zaledwie ok. 50 – 100 mln zł w porównaniu do 800 mln zł, jakie zapłacą pozostałe aktywne lokalnie media.

Skandaliczne jest również niesymetryczne i selektywne obciążenie poszczególnych firm. Dodatkowo niedopuszczalna w państwie prawa jest próba zmiany warunków koncesyjnych w okresie ich obowiązywania.

Jako media działające od wielu lat w Polsce nie uchylamy się od ciążących na nas obowiązków i społecznej odpowiedzialności. Co roku płacimy do budżetu Państwa rosnącą liczbę podatków, danin i opłat (CIT, VAT, opłaty emisyjne, organizacje zarządzające prawami autorskimi, koncesje, częstotliwości, decyzje rezerwacyjne, opłata VOD itd.). Własną działalnością charytatywną wspieramy też najsłabsze grupy naszego społeczeństwa. Wspieramy Polaków, jak i rząd w walce z epidemią, zarówno informacyjnie, jak i przeznaczając na ten cel zasoby warte setki milionów złotych.

Zdecydowanie sprzeciwiamy się więc używaniu epidemii, jako pretekstu do wprowadzenia kolejnego, nowego, wyjątkowo dotkliwego obciążenia mediów. Obciążenia trwałego, które przetrwa epidemię Covid-19.

108 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
bartek
4 miesięcy temu

do ostrowiania to u was w rodzinie glupota genetyczna i ty jestes tego przykladem.

Antek
4 miesięcy temu

Jak zapłacą podatek to z czego będą utrzymywać tego cudaka Wojewódzkiego?

żurek
4 miesięcy temu

Bogate firmy , takie jak TVN czy Polsat powinny płacić podatki , tam gdzie zarabiają .

żurek
4 miesięcy temu

TVN w ciągu pięciu lat miał ok. 9 mld zł. przychodu , zapłacił z tego 70 tys. zł. podatku a na wypłaty do zarządu ok. 20 mln zł. . O kogo oni dbają , na pewno nie o szarego obywatela.

Tytus
4 miesięcy temu

Ostrowianin to typowy platfus , nie wie bo nie ogląda😂, obejrzyj ćwoku to będziesz wiedział i wtedy napisz.

Ostrowianin
4 miesięcy temu

Z pisiorami nie ma co gadać bo tak ich nie przekonacie i szkoda waszego czasu.Mój dziadek mówił:DO BYKA NIE PODCHODŻ OD PRZODU DO KONIA OD TYŁU A DO IDIOTY W OGÓLE

Ostrowianin
4 miesięcy temu

Nie wiem co ma tvp pis w sobie bo nie oglądam,ale nie wybaczę im tego że z teścia który był spoko gościem grill,wędkowanie imprezy,tvp wiadomości urobiły takiegio czubka że jak dla jaj zacząłem narzekać na pis to by mi do “ryja”doskoczył,albo musiał bym jechać z nim na sor z zawałem.

win
4 miesięcy temu

Pisuarom właśnie o to chodzi żeby umarły niezależne media.Wtedy zostaną tylko media prorządowe , które będą chwalić pislam od rana do wieczora i nie dowiemy się o żadnych przekrętach władzy- model jak w Korei Pn.
Pisuar myśli,że durnia wtedy z suwerena będzie robił bezkarnie i przy władzy utrzyma się wiecznie.
Kaczor mocno od dzieciństwa przesiąkł komuną i już nam buduje “nowy ład” na obraz i podobieństwo swoje !!!! ten „nowy ład” to mi śmierdzi trochę bolszewizmem, trochę hitleryzmem, a na pewno Mao, Pol Potem, Peronem, Orbanem i Pinochetem.

seniortakaprawda
4 miesięcy temu

Media podniosą ceny za reklamy. Reklamodawcy te ceny wrzucą oczywiście w towar. Wtedy niektórym z tego forum oczy wyjdą jak zobaczą ceny na półkach w sklepie. Dowiadujemy się że te pieniądze zasilą ochronę zdrowia, ile procent? Reszta na dzieła Pana Rydzyka.

Bobo
4 miesięcy temu

W calym zamieszaniu medialnym chodzi o placenie podatkow .Zadne zagrozenie w Polsce w sprawie mediow nie istnieje ,nikomu sie nic nie stanie. MEDIA MUSZA PLACIC PODATKI OD REKLAM I TO BYLO NA TYLE W SPRAWIE POLSKICH MEDIOW..KASA KASA I KASA

108
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x