Dron ruszył do walki ze smogiem

Do walki o czyste powietrze w Ostrowie każdego roku włączają się miejscy strażnicy, którzy obecnie podejmują dziennie po kilka interwencji związanych z dużym zadymieniem. Od kilku dni te działania wspiera specjalistyczny dron wyposażony w czujniki umożliwiające wykonanie analizy wydobywającego się z komina dymu.


Za jego pomocą operator może w kilka minut wskazać strażnikom nieruchomości, które wymagają przeprowadzenia szczegółowej kontroli, jak i eliminuje jej potrzebę przy posesjach, przy których czujniki nie wykazują spalania odpadów pomimo wydobywającego się dymu.

– Czujniki zamontowane w dronie dokonują szczegółowych pomiarów wskazując, czy wydobywający się z komina dym wykazuje przekroczenia etanolu, amoniaku, chlorku wodoru, formaldehydu, PM 10, PM 2,5 – wymienia Grzegorz Szyszka, komendant ostrowskiej Straży Miejskiej.

Strażnicy Miejscy codziennie podejmują kilka interwencji związanych z bardzo silnym zadymieniem, czy uciążliwościami zapachowymi.

W ocenie osób, które zgłaszają takie zdarzenie jest to niejednokrotnie utożsamiane ze spalaniem odpadów. Intensywny dym nie wiąże się jednak zawsze ze spalaniem zakazanych substancji. Jak podkreślają strażnicy, z roku na rok rośnie świadomość społeczna w kwestii zagrożenia, jakie powoduje niska emisja w tym również spalanie odpadów. Wiele osób w różny sposób angażuje się w walkę o czyste powietrze np. korzystając z transportu publicznego, ograniczając zużycie energii elektrycznej lub decydując się na wymianę pieców grzewczych na ekologiczne źródła ciepła. Warto przypomnieć, że od 2015 r. w Ostrowie przyznawane są dotacje dla mieszkańców na wymianę starych, kopcących pieców. Na przestrzeni tych pięciu lat węglowe ogrzewanie wymieniono na ekologiczne w 1134 budynkach i lokalach mieszkalnych. Do 2020 r. na bezzwrotne pożyczki na ten cel przeznaczonych zostało prawie 5,8 mln zł. W 2021 roku zaplanowano kolejne 1,45 mln zł.

Niestety, wśród naszych mieszkańców trafiają się osoby, dla których zdrowie, oraz bezpieczeństwo własne i sąsiadów, nie stanowi wystarczającej wartości.

CZYTAJ  Zderzenie dwóch tirów Szczury - Górzno

– W przypadkach ujawnienia zdarzeń związanych ze spalaniem odpadów w piecach domowych, wobec osób naruszających obowiązujące przepisy wyciągane są konsekwencje karne – są to mandaty w wysokości do 500 zł lub wnioski o ukaranie do sądu – ostrzega Grzegorz Szyszka.

Przypominamy, że zgodnie z zapisami Uchwały Nr XXXIX/941/17 Sejmiku Województwa Wielkopolskiego z dnia 18 grudnia 2017 r., użytkowanie starych kotłów bezklasowych tzw. ”kopciuchów”, niespełniających minimalnych poziomów sprawności energetycznej i określonych norm emisji zanieczyszczeń, będzie możliwe wyłącznie do 1 stycznia 2024 roku.

25 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
1234
1 rok temu

Zapraszam na EMILII PLATER.

Ostrowiak
1 rok temu

Co roku to samo, to już się nudne robi . . .
Takie pozorne działania dla pożywki zwykłych obywateli, że niby władze coś robią, a tak na prawdę co roku temat smogu powraca i nikt z tym nic nie robi, to znaczy niby coś robią, ale jakiś wymiernych skutków w postaci np. zmniejszenia zadymienia powietrza nie widać, czyli wszelkie podejmowane działania są bezskuteczne.
PS Kto ma palić syfem i śmiećmi to robi to wieczorem lub w nocy kiedy nie ma żadnych kontroli i tyle.

pior
1 rok temu

ludzie spoko – strachy na lachy . a niech sobie lata . a jak mim niebem to wiatrówka i koniec zabawy na koszt podatnika . PYTANIE – ile, i kto na tym znowu zarabia. Kto i komu sie płaci za te zabawki na koszt podatnika .

mieszkaniec
1 rok temu

ZAPRASZAM PANÓW NA ULICE GORZYCKĄ! ODMÓWILI KILKA RAZY INTERWENCJI BO „PANDEMIA”. Może teraz ruszą tyłek darmozjady!!!

Wojciech
1 rok temu

Dron? Ta akcja to ściema! Nie dają prawie w ogóle mandatów. W 2019 roku bodaj dali 2 na 70. tysięczne miasto. Krótko mówiąc. Kto jest głupi to to kupi!

DRON
1 rok temu

Co pomoże Dron takiego to w Galerii kupię za parę złotych ,a do pieca to walę co przerobi ekologia dajcie zarobić dotacja tak jak za eternit to trwa już 20 lat gdzie dotacje do wymiany pieca wciskają nam ciemnotę Niech przyjadą te morusy ze SM to ich wyjebie na kopach

Gość
1 rok temu

Zapraszam na Okopową i Murarską, niestety dron się przyda.

do Franek
1 rok temu

z tym idz do swego wójta, radnego – spytaj jakie wdraża, programy ECO a nie na forum

Franek
1 rok temu

Szkolna w Topoli Małej, wstyd dla mieszkańców aby tak smrodzić pod przedszkolem dzieciom

do Tak
1 rok temu

OSP Janków Przyg. dostał sprzęt P-poż za klika mil. zł., a co drona nie ma ? Wojt do Jankowa nigdy nie wyślę takiej kontroli – dlaczego ? bo wizerunek i deklaracje wyborcze cisną w ogon.
Wiec dusic sie i morda w kubeł .

25
0
Napisz co o tym sądziszx