Bomby podczas matur?

Policjanci ustalają sprawcę bądź sprawców wywołania fałszywych alarmów bombowych w szkołach, w których odbywają się matury – w tym 5 kaliskich szkół oraz IV Liceum Ogólnokształcącym w Ostrowie Wlkp. Komendant Główny Policji na bieżąco informuje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o podejmowanych działaniach. Policjanci przypominają, że konsekwencje takiego czynu mogą być poważne, bowiem autorzy takich „żartów” są ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej. Za takie celowe i fałszywe zawiadomienie o zagrożeniu grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Pamiętajmy, że oprócz odpowiedzialności karnej, sprawcy mogą zostać również pociągnięci do odpowiedzialności finansowej.
Policja już kilka dni temu informowała różne urzędy i instytucje, a także szkoły o tym, że w tym tygodniu może wystąpić seria fałszywych alarmów w szkołach, których celem jest sparaliżowanie przebiegu egzaminu maturalnego. Funkcjonariusze apelowali do dyrekcji placówek o zachowanie rezerwy i spokoju w takiej sytuacji, nie mniej o każdorazowe zgłaszanie tego faktu jednostce Policji.

+

W dniu dzisiejszym każdy taki sygnał o alarmie został szczegółowo i skrupulatnie sprawdzony, a w szkołach przeprowadzone zostały kontrole pirotechniczne. Policjanci Centralnego Biura Śledczego Policji uznali przesłane informacje o alarmach za mało wiarygodne, nie wymagające ewakuacji – wszystkie alarmy okazały się fałszywe. Przypominamy jednak, że ostateczne decyzje dotyczące ewakuacji podejmuje zawsze administrator obiektu.

Równoległe z prowadzonymi działaniami prewencyjnymi i czynnościami sprawdzającymi na miejscu, specjalna grupa policjantów ustala sprawców fałszywych alarmów. Policja pozostaje w stałym kontakcie z Centralną Komisją Egzaminacyjną, a Komendant Główny Policji na bieżąco informuje Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji o podejmowanych działaniach.

Przypominamy, że kto wiedząc, że zagrożenie nie istnieje, zawiadamia o zdarzeniu, które zagraża życiu lub zdrowiu wielu osób podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8. Anonimowy telefon o podłożeniu ładunków wybuchowych uruchamia całą lawinę działań Policji i innych służb zaangażowanych w zabezpieczenie miejsca rzekomego podłożenia ładunku. Autorzy takich głupich żartów są jednak ustalani i pociągani do odpowiedzialności karnej. Pamiętajmy, że oprócz odpowiedzialności karnej, takie osoby muszą się liczyć także z odpowiedzialnością cywilnoprawną, możliwością obciążenia kosztami przeprowadzonej akcji, czy np. odszkodowaniami za straty spowodowane wstrzymaniem działalności danej instytucji.

POLECANE NEWSY

51 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kefir
3 lat temu

Fiu fiu…. Nielada to bomber był ze do dziś nie zlapali. Zdecydowanie policjanci to juz parobasy władzy. Jak jest prikaz to znajdą i oskarżą nawet niewinnego, jak trzeba to zajebią w kiblu taserami, a kiedy lepiej nic nie widzieć to też posłusznie ruki pa szwam. I dziwić się że nikt ich nie lubi.

Xxx
3 lat temu

A ja jednak myślę że to nauczyciele, akurat co do tej grupy ludzi to mam złe podejście.
Nic im się nie należy.
Wymyslanie

790
3 lat temu

do senior – mam wrazenie ze apel o wybory w zw. zawodowych to by było ci na rączke – masz interes , ?
Nauczyciele sa i byli tak jak szkoły . Ta sytuacja to wynik wpierdalania sie w systemy edukacyjne polityków i opierdalaczy jakm jest t.z organ prowadzacy- Gminy, starostwa . Wojta g… obchodzi program edukacyjny czy system zatrudnienia . Ma wymienac okna i kolejnyraz porzed wyborami malowac elewacje .
Sam protest naucyzcieli wroci bo musi wrocic . wynagrodzenia to nie wynargodzenia –

Antyterrorysta
3 lat temu

Ciekawe są te dzisiejsze szkoły, że sekretarki albo dyrektorzy zaraz po przyjściu do pracy sprawdzają maile, które w dzisiejszych czasach są już archaicznym przekazem komunikacyjnym?

do anty terrorysty
odpowiada  Antyterrorysta
3 lat temu

Głupiś. Szkoły odbierają e-maile od m.in. Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej. Są do tego zobligowane, więc muszą uruchamiać pocztę.

senior
3 lat temu

Przykro mi,ale środowisko nauczycielskie poniosło klęskę mentalną – zmieniło się otoczenie w piekiełko ! Nauczyciele skłóceni częściowo z rodzicami,częściowo z uczniami,podzieleni również w swoim środowisku i piętnowani przez część społeczeństwa,nie związanych ze szkołą ! Żaden strajk innych grup zawodowych nie spowodował tyle podziałów i konfliktów ! Powód termin strajku przed egzaminami – wykorzystanie uczniów ! Długo będą żałować,że nie przystali na 700 PLN – bo żądając jeszcze 300 PLN – w każdym innym strajku były ustępstwa – zniszczyli,skonfliktowali, dotychczasową dobrą opinię o szkołach i nauczycielach ! Brak kompromisu wskazywał,że strajk wykraczał poza problemy szkolnictwa….. polityka Broniarza ! Także w szkołach w pokojach nauczycielskich,będą podziały i konflikty,stres ! W szkolenie nie będzie już koleżeńskiej,przyjacielskiej atmosfery – która będzie przenosić się do domów ! Rozzuchwalili się rodzice,będzie się trzeba liczyć z ich ostrymi reakcjami w przypadku gdy z uczniem będzie coś nie tak ! Jest jeszcze możliwy kompromis,porozumienie,przeniesienie dalszych podwyżek na inny termin – ale to wymaga z miany stanowiska ZNP – czyli wybrania nowego przewodniczącego ZNP ! Najpierw prezentował buńczuczną,stanowczą postawę,po trupach uczniów a potem zrejterował,pozostawiając nauczycieli bez wynagrodzenia za strajk – sam pobierając całą pensję ! Zrobił rozpierduchę i zaszył się w gabinecie a Was zawrócił do szkół,gdzie wiele się zmieniło,jeśli chodzi o spokojną pracę ! Nauczyciele ! Nie potrzebujecie kacyka Broniarza,weźcie sprawę w swoje ręce,wybierzcie nowe władze ZNP – kreatywnych pedagogów,rozumiejących obecną sytuację a na pewno dogadacie się z rządem ! Będzie kasa i spokój. Pozdrawiam.

Obserwator
odpowiada  senior
3 lat temu

Szanowny Panie. Pana apel jest słuszny, ale to tak jakby Pan chciał założyć trawnik na pustyni. Niech Pan spojrzy jaki procent nauczycieli wziął udział w tej rozróbie. Z gówna bicza się nie ukręci.

do seniora
odpowiada  senior
3 lat temu

Trzeba było śledzić negocjacje. To związki kilkakrotnie ustępowały, a władza stała murem za pierwszą propozycją. No i jakie 700 zł?

c.b.d.u.
3 lat temu

Nieistniejące bomby to specjalność Antka.

Ćwikła
odpowiada  c.b.d.u.
3 lat temu

Pewnie zbadałeś wrak Tupolewa złożyłeś wszystkie szczątki do kupy, tak jak to się robi w każdym przypadku katastrofy lotniczej i wszystko wiesz buraku.

Ale dajecie sobą manipulować!
3 lat temu

Tylko idiota wierzy, że to sprawka nauczycieli. I PIS na to liczy, że dacie się nabrać na taką chorą prowokację. Co miałoby to TERAZ dac nauczycielom? Przecież teraz to uderzyloby tylko w uczniów i nic by nauczycielom nie przyniosło. Ale wojenka rządu z nauczycielami widać przybiera dziwne formy. Pewnie „służby” nie znajdą „sprawców”…

Podpalona budka wartownicza przed ambasadą Rosji
odpowiada  Ale dajecie sobą manipulować!
3 lat temu

Tylko idiota wierzy w to, że to prowokacja PiS-u z tymi alarmami bombowymi. „Ale jaja, ale jaja, ale jaja” .

sprawdzam
odpowiada  Ale dajecie sobą manipulować!
3 lat temu

Odpowiedź jest prosta- jeśli do końca tygodnia sprawcy zostaną zatrzymani, uwierzę że to nie prowokacja pis. Jeśli do wyborów nie złapią ich to sprawa jest jasna. jojo do roboty!!!

Grubymi nićmi szyta podpucha
3 lat temu

Jaki trzeba mieć chory umysł, żeby wymyślić taką prowokację, która ma nakierowac domysły na nauczycieli jako sprawców?! Przecież to ewidentnie miało WYGLĄDAĆ JAKBY to była sprawka nauczycieli. A ciekawym trafem służby wiedziały i ostrzegaly. Przypadek? Często ostrzega ten (i oczywiście wie o sprawie), kto sam jest autorem albo wykonawcą czyjegos chorego pomysłu. Trzeba być idiotą, żeby podejrzewać, że to nauczyciele.

przekleje tu
3 lat temu

brudzinski rozprawil sie juz z najwiekszym bandyta obrazajacym matke boska, to teraz moze wziac sie za unabombera 🙂

mecenas
3 lat temu

wyłapać to tałatajstwo i na resocjalizację do kopalni na pół roku ,miska zupy na dół , tona węgla do góry ( na jednego łepka ,odechce się żartów do końca życia)

51
0
Napisz co o tym sądziszx