Radni apelują do premiera w sprawie strajku nauczycieli

Apel Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego do Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej w sprawie kryzysowej sytuacji w oświacie podjęty na VIII Sesji w dniu 24.04.2019 roku.

+

Na podstawie Statutu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego § 22 ust.2 pkt.4 Uchwały nr III/628/2018 z dnia 31 marca 2018 roku Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego kieruje Apel do Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podjęcia negocjacji ze strajkującymi nauczycielami oraz rozpoczęcia rozmów dotyczących kształtu i funkcjonowania systemu oświaty.

W świetle trwającego od 8.04.2019 roku strajku nauczycieli w całej Polsce oraz narastającego niepokoju społecznego dotyczącego braku rozmów pomiędzy Prezesem Rady Ministrów i Minister Edukacji Narodowej a nauczycielami, Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego zwraca się z apelem o podjęcie natychmiastowych rozmów w celu wypracowania, a co najważniejsze podpisania porozumienia ze strajkującymi.

Walka jakiej jesteśmy świadkami jest walką o godność, szacunek i status społeczny nauczycieli. Protestujący nauczyciele walczą nie tylko o wyższe wynagrodzenia, lecz wskazują problemy dotyczące niedofinansowania oświaty, przepełnienia podstaw programowych, a co za tym idzie wskazują na negatywne skutki pospiesznie i chaotycznie wprowadzanych w ostatnim czasie zmian w edukacji.

Jesteśmy pełni podziwu dla determinacji protestujących nauczycieli. Uważamy, że swoją postawą uczą całe społeczeństwo, dając lekcje solidarności i odwagi. A co za tym idzie, nawet w tym trudnym czasie wykonują swoją pracę szerząc podstawową misję swojego zawodu, jaką jest edukacja.

W naszym odczuciu akcja protestacyjna nie została wymierzona w dzieci, ani w samorządy. To krzyk rozpaczy tej grupy zawodowej, która wielokrotnie wskazywała w ciągu ostatnich lat na potrzebę rozmów o oświacie i podjęcia prac zmierzających do nowoczesnego ukierunkowania rozwoju edukacji.

W odczuciu wielu grup społecznych daleko jest nam dziś do nowoczesnej edukacji. Dzieci i rodzice chcą dziś szkół uczących nowatorskimi metodami, chcą placówek w których dzieci mają dostęp do nowinek technologicznych. Oczekują placówek rozwijających pasje dzieci i uczących zaradności w otaczającym ich świecie, który dziś rozwija się w olbrzymim tempie. Widzą konieczność dostrzeżenia potrzeb dzieci zarówno szczególnie uzdolnionych jak również tych, którym potrzebna jest dodatkowa pomoc w zakresie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, socjoterapeutycznych, indywidualnych ścieżek nauczania i wielu innych form pomocy.

CZYTAJ  Mieszkańcy skarżą się na remont mostu

Zwracamy szczególną uwagę również na fakt, iż od trzech tygodni w placówkach, które w referendum podjęły decyzję o przystąpieniu do akcji protestacyjnej nie są prowadzone zajęcia dydaktyczne. Dyrektorzy organizują zajęcia opiekuńcze w bardzo ograniczonym zakresie, a ciężar zapewnienia opieki spoczął na rodzinach.

Wielu nauczycieli to pasjonaci oddani bez reszty swoim uczniom. To ludzie otwarci na problemy dzieci i rodziców. Często są podporą w trudnych chwilach dla swoich wychowanków. To w naszym odczuciu grupa, która się rozwija, dokształca, szkoli i dopasowuje do panującej sytuacji.

Zaproszenie do udziału w debacie o edukacji przy okrągłym stole Pan Prezes Rady Ministrów skierował do związków zawodowych, nauczycieli, ekspertów i rodziców. Mamy poczucie, że zabrakło przy tym stole miejsca dla strategicznych partnerów jakimi są samorządy terytorialne. Dziś jako odpowiedzialni samorządowcy odczuwamy najbardziej ciężar finansowy jaki spoczywa na naszych barkach, ale również olbrzymią odpowiedzialność za organizację sieci i pracy placówek podległych nam bezpośrednio.

Zgodnie ze stanowiskiem Związku Miast Polskich z dnia 11.04.2019 roku apelujemy o debatę, która dotyczyć powinna między innymi takich zagadnień jak: standardy oświatowe, w tym te dotyczące organizacji i sieci szkół oraz zatrudniania nauczycieli, mechanizmu ustalania wynagrodzeń nauczycieli i sposobu ich finansowania, obiektywnych, jasnych i przejrzystych zasad obliczania kwoty części subwencji oświatowej subwencji ogólnej (a nie tylko jej podziału), jasno zdefiniowanych zobowiązań finansowych rządu i samorządów w zakresie realizacji zadań oświatowych.

Ufamy więc, że zarówno Pan Prezes Rady Ministrów jak i Pani Minister Edukacji Narodowej skutecznie pochylą się nad szybkim rozwiązaniem ważkich problemów oświaty w naszym kraju, tym samym wygaszając słuszny sprzeciw nauczycieli.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

73 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Imię
4 lat temu

Dlaczego sprzedawczyki i marionetki w rękach platfusów nie chcą we wakacje strajkować ???!!!

Rodzic
4 lat temu

Lipiec Sierpień – to dobre miesiące na strajk. Panie Broniarz. Apelujemy do Pana !!! My Rodzice !!! Załatwiaj Pan swoje interesy bez szkody dla naszych dzieci. Nawet wesprzemy Wasz strajk w sierpniu i lipcu !!! Ale jeżeli jeszcze raz rozegracie politykę kosztem Młodzieży …biada Wam !!! Podejmiemy kroki prawne !!!

Lehoo
odpowiada  Rodzic
4 lat temu

Tak A kierowcy pługopiaskarek niech strajkuja w maju i czerwcu.

pytek
odpowiada  Rodzic
4 lat temu

A propos kierowców piaskarek. Prawie dwa miliony miasto przeznaczyło na walkę ze śniegiem, sprzątanie po zimie. zimy nie było ile zostało kasy? Jakoś nikt nic?.

.....
odpowiada  Rodzic
4 lat temu

kolejny id…a

.....
odpowiada  Rodzic
4 lat temu

Kolejny id…a !! A Ty Rodzicu nim zaczniesz strajkować to tylko wtedy jak dostaniesz urlop od swojego pracodawcy . Mam 100% pewność że każdy pracodawca na takie rozwiązanie się zgodzi !!!

Dżon
4 lat temu

Radni PO to niech lepiej siedzą cicho bo jak ich partia była u władzy to sama goniła nauczycieli a teraz ich wielce wspierają.PiS też miał inny stosunek do nauczycieli kiedy byli w opozycji dlatego POPiS musi odejść bo tylko robią Polaków w bambuko i nic więcej.

bf
4 lat temu

Strajk zawieszony ale ja znowu mam kilka pytań
– dlaczego od soboty a nie od piątku ?wydłużony weekendzik ?
– dlaczego od soboty a nie od poniedziałku ? czyżby w sobotę jakieś dodatkowo płatne zajęcia ?
– porozumienie nie podpisane czyli rozumiem, że podwyżkę obiecaną we wcześniejszym porozumieniu tylko ci nauczyciele, którzy nie strajkowali i zadbali o dzieci kończące podstawówkę i gimnazjum?

JA
odpowiada  bf
4 lat temu

Ja też mam pytanie :teraz zawieszają strajk?! Wznawiają we wrześniu – dlaczego nie w lipcu
lub sierpniu??! Zaraz zaraz to przecież ich czas wolny! W dodatku płatny! No tak i wszystko jasne… pracować się nie chce….

.....
odpowiada  bf
4 lat temu

@Ja – a Ty Zaras zaras jak masz urlop to Twój czas wtedy nie jest „płatny”? Zastanów się co piszesz !

73
0
Napisz co o tym sądziszx