Radni apelują do premiera w sprawie strajku nauczycieli

Apel Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego do Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej w sprawie kryzysowej sytuacji w oświacie podjęty na VIII Sesji w dniu 24.04.2019 roku.

+

Na podstawie Statutu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego § 22 ust.2 pkt.4 Uchwały nr III/628/2018 z dnia 31 marca 2018 roku Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego kieruje Apel do Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podjęcia negocjacji ze strajkującymi nauczycielami oraz rozpoczęcia rozmów dotyczących kształtu i funkcjonowania systemu oświaty.

W świetle trwającego od 8.04.2019 roku strajku nauczycieli w całej Polsce oraz narastającego niepokoju społecznego dotyczącego braku rozmów pomiędzy Prezesem Rady Ministrów i Minister Edukacji Narodowej a nauczycielami, Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego zwraca się z apelem o podjęcie natychmiastowych rozmów w celu wypracowania, a co najważniejsze podpisania porozumienia ze strajkującymi.

Walka jakiej jesteśmy świadkami jest walką o godność, szacunek i status społeczny nauczycieli. Protestujący nauczyciele walczą nie tylko o wyższe wynagrodzenia, lecz wskazują problemy dotyczące niedofinansowania oświaty, przepełnienia podstaw programowych, a co za tym idzie wskazują na negatywne skutki pospiesznie i chaotycznie wprowadzanych w ostatnim czasie zmian w edukacji.

Jesteśmy pełni podziwu dla determinacji protestujących nauczycieli. Uważamy, że swoją postawą uczą całe społeczeństwo, dając lekcje solidarności i odwagi. A co za tym idzie, nawet w tym trudnym czasie wykonują swoją pracę szerząc podstawową misję swojego zawodu, jaką jest edukacja.

W naszym odczuciu akcja protestacyjna nie została wymierzona w dzieci, ani w samorządy. To krzyk rozpaczy tej grupy zawodowej, która wielokrotnie wskazywała w ciągu ostatnich lat na potrzebę rozmów o oświacie i podjęcia prac zmierzających do nowoczesnego ukierunkowania rozwoju edukacji.

W odczuciu wielu grup społecznych daleko jest nam dziś do nowoczesnej edukacji. Dzieci i rodzice chcą dziś szkół uczących nowatorskimi metodami, chcą placówek w których dzieci mają dostęp do nowinek technologicznych. Oczekują placówek rozwijających pasje dzieci i uczących zaradności w otaczającym ich świecie, który dziś rozwija się w olbrzymim tempie. Widzą konieczność dostrzeżenia potrzeb dzieci zarówno szczególnie uzdolnionych jak również tych, którym potrzebna jest dodatkowa pomoc w zakresie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, socjoterapeutycznych, indywidualnych ścieżek nauczania i wielu innych form pomocy.

CZYTAJ  Poważny wypadek z udziałem dostawcy jedzenia

Zwracamy szczególną uwagę również na fakt, iż od trzech tygodni w placówkach, które w referendum podjęły decyzję o przystąpieniu do akcji protestacyjnej nie są prowadzone zajęcia dydaktyczne. Dyrektorzy organizują zajęcia opiekuńcze w bardzo ograniczonym zakresie, a ciężar zapewnienia opieki spoczął na rodzinach.

Wielu nauczycieli to pasjonaci oddani bez reszty swoim uczniom. To ludzie otwarci na problemy dzieci i rodziców. Często są podporą w trudnych chwilach dla swoich wychowanków. To w naszym odczuciu grupa, która się rozwija, dokształca, szkoli i dopasowuje do panującej sytuacji.

Zaproszenie do udziału w debacie o edukacji przy okrągłym stole Pan Prezes Rady Ministrów skierował do związków zawodowych, nauczycieli, ekspertów i rodziców. Mamy poczucie, że zabrakło przy tym stole miejsca dla strategicznych partnerów jakimi są samorządy terytorialne. Dziś jako odpowiedzialni samorządowcy odczuwamy najbardziej ciężar finansowy jaki spoczywa na naszych barkach, ale również olbrzymią odpowiedzialność za organizację sieci i pracy placówek podległych nam bezpośrednio.

Zgodnie ze stanowiskiem Związku Miast Polskich z dnia 11.04.2019 roku apelujemy o debatę, która dotyczyć powinna między innymi takich zagadnień jak: standardy oświatowe, w tym te dotyczące organizacji i sieci szkół oraz zatrudniania nauczycieli, mechanizmu ustalania wynagrodzeń nauczycieli i sposobu ich finansowania, obiektywnych, jasnych i przejrzystych zasad obliczania kwoty części subwencji oświatowej subwencji ogólnej (a nie tylko jej podziału), jasno zdefiniowanych zobowiązań finansowych rządu i samorządów w zakresie realizacji zadań oświatowych.

Ufamy więc, że zarówno Pan Prezes Rady Ministrów jak i Pani Minister Edukacji Narodowej skutecznie pochylą się nad szybkim rozwiązaniem ważkich problemów oświaty w naszym kraju, tym samym wygaszając słuszny sprzeciw nauczycieli.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

73 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Rodzic
5 lat temu

I jeszcze jedno ,nauczycielka uczy wychowania do życia w rodzinie a sama rozwódka albo panna z dzieckiem . Po co naszym dzieciom takie patologiczne wzorce ?

Jacek
5 lat temu

POstkomuniści! A co z apelem do tych?

Szef OPZZ Jan Guz i jego „komunistyczna przeszłość”. „Był instruktorem KW PZPR i członkiem ORMO”

Szef Ogólnopolskiego Porozumienia Związków Zawodowych Jan Guz dzień po publikacji portalu niezależna.pl o jego „komunistycznej przeszłości” nie pojawił się podczas piątkowych rozmów przedstawicieli związków oświatowych z rządem. Wcześniej aktywnie wspierał szefa ZNP Sławomira Broniarza i był obecny podczas negocjacji.
P. S. Ponawiam pytanie. Czy wszyscy radni maja chociaż min wykształcenia i zdali maturę?

Uczniowie
5 lat temu

A pam Wojciech prowadzil procesje do rynku szli rowno jak krowy czy swinie i to jest dbanie o godność odsylam do slownika ja za to mam wielki szacunek do WOZNYCH i PAN sprzataczek co po was robia

Zuza
5 lat temu

Najlepiej podwyżki chcieć a jak uczeń chce żeby coś wytłumaczyć to nie ma czasu a na fb siedzi w czasie lekcji i to codziennie. Tak jest np w J. P. Drugiego dziecka na pewno nie poślę do tej szkoły.

bibrus
5 lat temu

Władza miast pisać bzdurne apele niech zajmie się lepiej pozyskaniem inwestorów kapitałowo przemysłowych dla miasta. Bo za chwilę Ostrów stanie się miastem emerytów, monopolem Mahle i kilku prywaciaży klepiacych po szopach.

Ada
5 lat temu

A ja uważam , ze nauczyciel powinien zostać w szkole do pełnych 8 godzin i nie zabierać pracy do domu . Do tego normalny urlop 26 dni a reszta w szkole bo jest tyle prac w szkole do których angażowani są rodzice a nauczyciele leżą pępkiem do góry i napracowanych udają !

Pp
odpowiada  Ada
5 lat temu

Proszę o przykład, jaką pracę w szkole za nauczyciela wykonuje rodzic?

Ada
odpowiada  Ada
5 lat temu

Malowanie klas , tatusiowie malować a mamy maja sprzątać a wielka pani nauczycielka wystrojona nadzoruje .

Ada
odpowiada  Ada
5 lat temu

Kolejna sprawa uroczystości typu dzień babci , pasowania i tym podobne . Mamy maja przyjść do obsługi kuchni , roznoszenia ciasta i kawki a potem sprzątanie po wszystkim a panie zadowolone siedzą a to jak by nie było są ich godziny pracy i to nie ich święto

roman
odpowiada  Ada
5 lat temu

Ada – Ile razy w roku to się zdarza , i cz ktoś cię do tego zmusza ?
A jak twój dzieciak ma :
– wywiadówkę to sytuacja jest odwrotna co do wystrojenia i obowiązków !!
– wymaganą wycieczkę,
– dodatkowe , kółka zainteresowań itp.
– konkursy,olimpiady….

A o szkolnych i domowych przygotowaniach ( i ile to zabiera czasu – gdy Ty masz czas wolny!) koniecznych do prowadzenia „lekcji”, to Ty już nie masz nawet bladego pojęcia!

Ada
odpowiada  Ada
5 lat temu

A właśnie ze zmuszają bo nazwiskami jest wytyczone , który rodzic ma przyjść albo przynieść ciasto a inaczej to nagonka na dziecko

Ada
odpowiada  Ada
5 lat temu

I jaka wiedzę w takim razie posiada nauczyciel skoro musi się „nauczyć” żeby prowadzić lekcje a wycieczki to już kolejna sprawa kto nie chce to nie jedzie a Ci nauczyciele którzy jadą to się koleguja i robią sobie darmowy wypoczynek z dala od swoich rodzinek wiec nie róbmy z nich takich męczenników

Rodzic
5 lat temu

Wystarczy podzielić klasy maksymalnie do 12 osób i od razu będzie więcej godzin i pieniędzy. A tych którzy żyją z korepetycji opodatkować i zabrać kartę nauczyciela.

Muszka
5 lat temu

Ja się pytam co ta otyła pani robi w radzie? Śmiechy chichy, z nosem w komórce… Milena jej chyba

Roman
5 lat temu

Bardzo dobrze pan powiedział panie Stanisławie trafiona opinia tylko że zamiast lepic bałwana to może lepiej niech odsniezaja chodniki i zwalaja śnieg z dachu w każdej klasie powinna być zamontowana kamera na tych nierobow i wtedy było by wiadomo ile uczą a ile czasu poświęcają na siedzenie w internecie ??????

?
5 lat temu

Chciałem zapytać czy jakieś dzieci nauczycielskie zdają w tym roku maturę? Pewnie sprytnie sobie to rozegrali i poprzenosili dzieci do szkół gdzie się nie strajkuje np. do salezjanek.

73
0
Napisz co o tym sądziszx