Radni apelują do premiera w sprawie strajku nauczycieli

Apel Rady Miejskiej Ostrowa Wielkopolskiego do Prezesa Rady Ministrów i Ministra Edukacji Narodowej w sprawie kryzysowej sytuacji w oświacie podjęty na VIII Sesji w dniu 24.04.2019 roku.

+

Na podstawie Statutu Miasta Ostrowa Wielkopolskiego § 22 ust.2 pkt.4 Uchwały nr III/628/2018 z dnia 31 marca 2018 roku Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego kieruje Apel do Prezesa Rady Ministrów oraz Ministra Edukacji Narodowej w sprawie podjęcia negocjacji ze strajkującymi nauczycielami oraz rozpoczęcia rozmów dotyczących kształtu i funkcjonowania systemu oświaty.

W świetle trwającego od 8.04.2019 roku strajku nauczycieli w całej Polsce oraz narastającego niepokoju społecznego dotyczącego braku rozmów pomiędzy Prezesem Rady Ministrów i Minister Edukacji Narodowej a nauczycielami, Rada Miejska Ostrowa Wielkopolskiego zwraca się z apelem o podjęcie natychmiastowych rozmów w celu wypracowania, a co najważniejsze podpisania porozumienia ze strajkującymi.

Walka jakiej jesteśmy świadkami jest walką o godność, szacunek i status społeczny nauczycieli. Protestujący nauczyciele walczą nie tylko o wyższe wynagrodzenia, lecz wskazują problemy dotyczące niedofinansowania oświaty, przepełnienia podstaw programowych, a co za tym idzie wskazują na negatywne skutki pospiesznie i chaotycznie wprowadzanych w ostatnim czasie zmian w edukacji.

Jesteśmy pełni podziwu dla determinacji protestujących nauczycieli. Uważamy, że swoją postawą uczą całe społeczeństwo, dając lekcje solidarności i odwagi. A co za tym idzie, nawet w tym trudnym czasie wykonują swoją pracę szerząc podstawową misję swojego zawodu, jaką jest edukacja.

W naszym odczuciu akcja protestacyjna nie została wymierzona w dzieci, ani w samorządy. To krzyk rozpaczy tej grupy zawodowej, która wielokrotnie wskazywała w ciągu ostatnich lat na potrzebę rozmów o oświacie i podjęcia prac zmierzających do nowoczesnego ukierunkowania rozwoju edukacji.

W odczuciu wielu grup społecznych daleko jest nam dziś do nowoczesnej edukacji. Dzieci i rodzice chcą dziś szkół uczących nowatorskimi metodami, chcą placówek w których dzieci mają dostęp do nowinek technologicznych. Oczekują placówek rozwijających pasje dzieci i uczących zaradności w otaczającym ich świecie, który dziś rozwija się w olbrzymim tempie. Widzą konieczność dostrzeżenia potrzeb dzieci zarówno szczególnie uzdolnionych jak również tych, którym potrzebna jest dodatkowa pomoc w zakresie zajęć korekcyjno-kompensacyjnych, logopedycznych, socjoterapeutycznych, indywidualnych ścieżek nauczania i wielu innych form pomocy.

CZYTAJ  Nowy sekretarz Urzędu Miejskiego

Zwracamy szczególną uwagę również na fakt, iż od trzech tygodni w placówkach, które w referendum podjęły decyzję o przystąpieniu do akcji protestacyjnej nie są prowadzone zajęcia dydaktyczne. Dyrektorzy organizują zajęcia opiekuńcze w bardzo ograniczonym zakresie, a ciężar zapewnienia opieki spoczął na rodzinach.

Wielu nauczycieli to pasjonaci oddani bez reszty swoim uczniom. To ludzie otwarci na problemy dzieci i rodziców. Często są podporą w trudnych chwilach dla swoich wychowanków. To w naszym odczuciu grupa, która się rozwija, dokształca, szkoli i dopasowuje do panującej sytuacji.

Zaproszenie do udziału w debacie o edukacji przy okrągłym stole Pan Prezes Rady Ministrów skierował do związków zawodowych, nauczycieli, ekspertów i rodziców. Mamy poczucie, że zabrakło przy tym stole miejsca dla strategicznych partnerów jakimi są samorządy terytorialne. Dziś jako odpowiedzialni samorządowcy odczuwamy najbardziej ciężar finansowy jaki spoczywa na naszych barkach, ale również olbrzymią odpowiedzialność za organizację sieci i pracy placówek podległych nam bezpośrednio.

Zgodnie ze stanowiskiem Związku Miast Polskich z dnia 11.04.2019 roku apelujemy o debatę, która dotyczyć powinna między innymi takich zagadnień jak: standardy oświatowe, w tym te dotyczące organizacji i sieci szkół oraz zatrudniania nauczycieli, mechanizmu ustalania wynagrodzeń nauczycieli i sposobu ich finansowania, obiektywnych, jasnych i przejrzystych zasad obliczania kwoty części subwencji oświatowej subwencji ogólnej (a nie tylko jej podziału), jasno zdefiniowanych zobowiązań finansowych rządu i samorządów w zakresie realizacji zadań oświatowych.

Ufamy więc, że zarówno Pan Prezes Rady Ministrów jak i Pani Minister Edukacji Narodowej skutecznie pochylą się nad szybkim rozwiązaniem ważkich problemów oświaty w naszym kraju, tym samym wygaszając słuszny sprzeciw nauczycieli.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

73 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
tomek
5 lat temu

W czyim imieniu jest to oświadczenie? Czy wszyscy radni zagłosowali za nim? A kto zapytał czy mieszkańcy sobie tego życzą, bo wygląda to tak jakby wszyscy ten strajk popierali a tak nie jest. Na początku strajku nikt nie mówił o postulatach pozapłacowych, ciągle tylko było słychać o 1000 zł podwyżki dla podstawy. Ciekawe jak długo nauczyciele wytrzymają bez pensji, a matury i tak się odbędą.

do Tomcia
odpowiada  tomek
5 lat temu

Umiesz czytać?To jest uchwała Rady Miejskiej uchwalona większością głosów.

Basia
5 lat temu

Przestańcie się ośmieszać wyjdzcie z kartkami wyplat nadgodzin i korepetycji a godność i szacunek trzeba było sobie wyrobić od dziecka a właściwie wyssac z jej mlekiem a honor motywuje do podziekowania PIS owi za 500+ i powiedzieć z rzekamy sie i tyle

janka
odpowiada  Basia
5 lat temu

Baśka , Ty chyba dajesz korki , bo dobrze znasz temat i jeszcze wiesz , ile , kto zarabia . Mało tego, bierzesz 500+ . Pamiętaj , że to są pieniążki na dzieci !! A może sama posyłasz dzieciaki na korepetycje ? Jeśli tak , smaruj szybko do Urzędu Skarbowego , albo , lepiej nie , bo też Ci się dostanie !

Świadek
5 lat temu

Dzisiaj się dowiedziałem od Pani Prezydent na Sesji Rady Miejskiej, że Ostrów znów dostał nagrodę. Tym razem jakąś tam flagę Unii Europejskiej. Później przemiawiała pani profesor Podskarbi i nawiązywała do tej nagrody.
Teraz już nie da rady obejrzeć jej wystąpienia, bo jakimś dziwnym trafem ostała się tylko odpowiedź na zapytanie radnej. Ale ja zadałem sobie trud i spisałem zapytanie pani profesor?
Co chce pani prezydent uzyskać inicjując billboard-ową akcję „Czyste miasto na wiosnę”? która ma być pierwszym etapem kampanii przeciwko: wandalizmowi, rasizmowi, ksenofobii i retoryki faszystowskiej w naszym mieście?
Czy Ostrów Wielkopolski o którym Pani mówi, że jest miastem tolerancyjnym i otwartym zasługuje na taką propagandową akcję, która mogłaby sugerować wszystkim przejezdnym i mieszkańcom miasta, że jest na odwrót niż to co Pani sądzi na temat naszego miasta?
Czy można być pewnym Pani opinii o mieszkańcach naszego miasta gdy czyta się Pani wypowiedź w jednym z portali internetowych typu: Nie ma naszej zgody na propagowanie nienawiści i nawoływanie do przemocy i „Chcemy aby nasze dzieci były bezpieczne i wychowywały się w atmosferze akceptacji i tolerancji.
Czy nie uważa Pani, że instalując billboardy o takiej treści odpowiada Pani na anonimy i satysfakcjonuje Pani grupkę przestępców, których należy ścigać i karać, a nie wchodzić z nimi w kosztowny i oczerniający mam nadzieję bez Pani celowej, a tylko nieudolnej intencji mieszkańców miasta dialog?
Czy nie uważa Pani, że poprzez te bilbordy opłacane z pieniędzy podatnika stosuje Pani odpowiedzialność zbiorową? Czy docierający do każdego domostwa „Informator Miejski” nie jest wystarczającym medium aby zmobilizować ostrowian do reagowania na akty wandalizmu?
Na koniec mam jeszcze jedno pytanie w tej kwestii. Jakie będą następne etapy tej kampanii jeżeli zapowiada pani, że ten jest pierwszy? I dlaczego nie przewiduje Pani powodzenia etapu nr jeden?

do świadka
odpowiada  Świadek
5 lat temu

Panie przewodniczący klubu radnych daj pan spokój, albo podpisz się.

Jan
5 lat temu

Proponuję poobchodzić teraz w trakcie przymusowych „wakacji” od rana do później nocy miasto i poobserwować jak zachowują się dzieciaki,i jak są wyłuczone, i wtedy zapraszam do wejścia tu i napisanie mi czy nauczycielom ,tudzież pedagogom należy się jakakolwiek podwyżka. Nie pozdrawiam.

Robert
odpowiada  Jan
5 lat temu

Drogi Panie Janie – to rodzice wychowują swoje dzieci. Nie przesadzajmy nauczyciel 1 na 25 dzieci ma wychować Panu dziecko? Ma wskazać drogę, nakreślić co dziecko powinno umieć. Największy jednak ciężar spoczywa na rodzicach, którzy mają w obecnych czasach max 3 dzieci. Ludzie czego Wy oczekujecie od Nauczycieli to się w głowie juz nie mieści. Najlepiej oddać dziecko na cały dzień do przedszkola czy szkoly a 500+ brać.

Gość
5 lat temu

Dlaczego nie zapeluja do politycznego Broniarza i reszty kuglarzy???

Alterego
5 lat temu

Apel to powinni wystosować do tego buca z ZNP Broniarza… który dla własnych interesów i korzyści rozpętał ten cały cyrk!!!! Nauczyciel nic nie osiągnęli i nie osiągną!! Jedynie co to stracili szacunek i autorytet u uczniów oraz rodziców!!!! Jak oni spojrzą w oczy uczniów??!! Przez 6 lat byłem aktywny życiu najpierw gimnazjum potem technikum jako przewodniczący rady rodziców i rady szkoły… teraz napewno zrezygnuje… nie będę nic robił razem z nauczycielami którzy pajacują i robią z siebie błaznów.!!! Nie ma dla nich żadnego szacunku!!!!

McJ
odpowiada  Alterego
5 lat temu

Nic dodać nic ująć. Ch*jowo płacą w zawodzie nauczyciela? To zwolnij się i poszukaj czegoś lepiej płatnego. Może w cyrku lepiej zapłacą pajacom.

Mama
odpowiada  Alterego
5 lat temu

100% się zgadzam

Wyborca
5 lat temu

Dziś odbyła się sesja Rady Miejskiej. Dlaczego ta telewizja tego nie transmituje? Ja oglądając lokalną telewizję, a potem portal tej telewizji zauważyłem, że np. wypowiedź radnej Podskarbi na temat bilbordów na temat faszyzmu i homofobii jest po chamsku wycięta.

niezłomny
5 lat temu

Suweren już przebiera nóżkami. Nowa piątka Kaczyńskiego:
Matura+
Inżynier+
Magister+
Doktor+
Profesor+

22
odpowiada  niezłomny
5 lat temu

menel+

Wlkp
5 lat temu

Przestancie sie osmieszac

1 2 3 5
73
0
Napisz co o tym sądziszx