OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Ruszyła budowa miejskiej sieci „zielonej” energii

Budowa pierwszej w Polsce sieci miejskiej ekologicznej energii rozpoczęła się w Ostrowie Wielkopolskim. Oficjalne wbicie „pierwszej łopaty” odbyło się w ostrowskim Parku 3 Maja w poniedziałek 25 marca. Pierwsi mieszkańcy i przedsiębiorcy mają otrzymać tańszy prąd w gniazdkach już od stycznia 2020 roku.

+

Własna miejska sieć „zielonej” energii to kolejny element Ostrowskiego Rynku Energetycznego. Projekt ten od roku jest realizowany w Ostrowie Wielkopolskim przez Centrum Rozwoju Komunalnego jako lokalna odpowiedź na rosnące ceny energii elektrycznej. Miejska sieć ma już od 2020 roku zapewnić pierwszym mieszkańcom i przedsiębiorcom tańszy lokalny i ekologiczny prąd w gniazdkach.

– Projekt Ostrowskiego Rynku Energetycznego jest naszą aktywną odpowiedzią na rosnące ceny energii elektrycznej i niepewność na rynku energii. Patrząc perspektywicznie chcemy dać mieszkańcom i przedsiębiorcom szansę na tańszą lokalną energię elektryczną – podkreśla Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Inicjatorem i realizatorem Ostrowskiego Rynku Energetycznego jest Centrum Rozwoju Komunalnego.

– Tak jak zapowiadaliśmy, strategie i kreski projektowe od dziś zamieniają się w realną, rzeczywistą sieć ostrowskiej zielonej energii. Sieć, która dotrze bezpośrednio do gniazdek mieszkańców, przedsiębiorców i instytucji już od stycznia przyszłego 2020 roku – wskazuje Bartosz Ziółkowski, prezes ostrowskiego Centrum Rozwoju Komunalnego.

Ostrów Wielkopolski wytwarza własną ekologiczną energię elektryczną produkowaną w Grupie Kapitałowej Centrum Rozwoju Komunalnego. Budowa własnej sieci przyłączeniowej ekologicznej energii w centrum miasta otworzy możliwość korzystania z lokalnej energii instytucjom i przedsiębiorcom, a także pierwszym mieszkańcom.

– Pierwszy odcinek sieci to ponad 3 km od Centrum Przesiadkowego przy ul. Wojska Polskiego do Ostrowskiego Parku Przemysłowego przy ul. Wrocławskiej. Siecią popłynie ekologiczny prąd wytwarzany m.in. z biomasy drzewnej – wyjaśnia Jan Grześkowiak, prezes Ostrowskiego Zakładu Ciepłowniczego.

Zasięgiem pierwszego odcinka sieci objętych zostanie m.in. 26 bloków mieszkalnych z zasobów Miejskiego Zakładu Gospodarki Mieszkaniowej i Ostrowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej w rejonie ulic Głogowskiej, Piastowskiej, Sobieskiego, Kopernika i Kościuszki, a także kilkadziesiąt obiektów instytucji publicznych i firm. Moc przygotowana dla odbiorców to 2 MWe, a potencjał wyniesie nawet 8 MWe. Analizy wskazują, że ostrowska ekologiczna energia będzie tańsza na samej dystrybucji dla mieszkańców o około 15-20 %, a dla obiektów firm i instytucji nawet o ponad 50%.

Za kontakty z przyszłymi odbiorcami miejskiej „zielonej” energii w ramach Grupy Kapitałowej CRK jest specjalistyczna spółka CRK Energia.

– Planujemy, aby pierwsi odbiorcy mogli korzystać z naszych usług już z początkiem 2020 roku. Wszystkich zainteresowanych podłączeniem do nowej sieci zapraszamy do kontaktu już w najbliższych tygodniach, aby wspólnie zaplanować i przeprowadzić niezbędne procedury. W tym zakresie zapewnimy pełne wsparcie i kompleksową obsługę – informuje Artur Dembny, prezes CRK Energia.

Miejska sieć ekologicznej energii to najważniejszy realizowany w 2019 roku element Ostrowskiego Rynku Energetycznego. ORE to innowacyjny i wielowymiarowy projekt lokalnej energetyki obywatelskiej zainicjowany przez Centrum Rozwoju Komunalnego w Ostrowie Wielkopolskim już w na początku 2018 roku. Zakłada on budową własnej miejskiej sieci „zielonej” ekologicznej energii, rozwój inwestycji w segmencie odnawialnych źródeł energii i systemowe zarządzanie energią w celu jej lokalnego bilansowania. ORE ma przynieść konkretne, wymierne korzyści dla mieszkańców i przedsiębiorców – mniejsze opłaty za energię elektryczną, tańszy transport publiczny, nowe miejsca pracy, rozwój alternatywnych ekologicznych źródeł energii, poprawę jakości środowiska. Szczególnym elementem ORE jest współpraca na linii samorząd – sektor komunalny – przedsiębiorcy – mieszkańcy. W projekcie uczestniczy już ponad 50 partnerów naukowych i gospodarczych, w tym ponad 40 lokalnych przedsiębiorców. Docelowym dążeniem jest samowystarczalność energetyczna Ostrowa Wielkopolskiego. Naukowcy uczestniczący w projekcie ORE przewidują, że będzie to możliwe do 2040 roku.

POLECANE NEWSY
23 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zyd
2 lat temu

na tym zdjęciu widać że prezes pierwszy raz coś w życiu zrobił

Beciorofil
2 lat temu

Jak już Ostrów będzie miał własny prąd, to należałoby zbudować własną rafinerię no może jeszcze reaktywować ostrowski browar. A wtedy będzie można pomyśleć o odłączeniu Ostrowa od Polski i ustanowić własne państwo.

energetyk
2 lat temu

lampy oświetlenie ulicznego są własnością gminy lub miasta Energa ich nie naprawia

What hapened?
odpowiada  Gdzie sa radni zebcowa
2 lat temu

Przeciez gosciniec na zebcowie jest to jak tam czystsze powietrze wokol niego?

Max
2 lat temu

Zielona energia? Chyba dlatego, że pod kotłem palić będą mokrymi zrąbkami ze sklejek. Czyli z jednej strony ma być zakaz palenia drewnem w kominkach, a z drugiej OZC będzie w ten sposób produkował tanią i ekologiczną energię. Nic, tylko podziwiać i pokazywać światu, a wszyscy od Antarktydy po Grenlandię staną z rozdziawionymi z podziwu gębami. Może pan Penderecki jeszcze na tę okoliczność jakiś monumentalny utwór skomponuje?

:D
odpowiada  Gdzie sa radni zebcowa
2 lat temu

Zatkaj nos i po problemie

Dyrektor fabryki kurzu
2 lat temu

A co by było gdyby radni miejscy przegłosowali likwidację drogiego w utrzymaniu CRK? Czy prądu w Ostrowie by nie było? No ale rozumiem, że Caryca musi jakoś bronić tej powołanej przez siebie spółki, bo gdzie pracowałby Ziółkowski albo radny Nycek?

Bywalec
odpowiada  Gdzie sa radni zebcowa
2 lat temu

Ale muchy latają.

Muszka..
2 lat temu

Jak się chce to można i prezesem od ekologii zostac… Z nadania carycy

oo
odpowiada  osw
2 lat temu

FOTOWOLTAIKA a nie FOTOWOLTANIKA !

23
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x