Szczegóły wizyty w Chinach i tego co podpisano

Udostępnij
Tweet

W ubiegłym tygodniu, w Chengdu (stolicy prowincji Sichuan, Chińska Republika Ludowa) podpisane zostało Memorandum o współpracy pomiędzy Ostrowem Wielkopolskim a Dystryktem Qingbaijiang. To jeden z największych ośrodków kolejowych w Chinach. Tutaj rozpoczyna się słynny Nowy Jedwabny Szlak i budowane jest Europejskie Centrum Przemysłowe.

+

Wizyta przedstawicieli naszego Miasta w Chinach to konsekwencja podpisanego we wrześniu 2017 roku listu intencyjnego.

– Bardzo się cieszę, że po dwóch latach zabiegów i starań z naszej strony, wizytach chińskich delegacji w Ostrowie, doszło w sercu portu kolejowego, z którego wyruszają pociągi również do Polski – do podpisania tego kluczowego dokumentu – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Proces poszukiwania partnera w Chinach rozpoczął się pod koniec 2016 roku, a pierwsze propozycje dotyczyły m.in. współpracy w ramach projektu miasta autonomicznego energetycznie opartego o odnawialne źródła energii.

– Kluczowym aspektem, który zdecydował o wyborze Dystryktu Qingbaijiang jako partnera dla Ostrowa Wielkopolskiego jest usytuowanie na jego terenie Międzynarodowego Portu Kolejowego w Chengdu – jednego z największych portów kolejowych w Chinach – pełniącego kluczową rolę w realizacji  połączeń kolejowych pomiędzy Europą a Azją – wyjaśnia prezydent Ostrowa.

We wszystkich działaniach zmierzających w kierunku nawiązania tej współpracy, od samego początku ogromne wsparcie okazywała Katarzyna Wilkowiecka, Konsul Generalna w Chengdu, stając się  „matką chrzestną” tego historycznego wydarzenia.

 

Podpisany 20 września 2017 roku list intencyjny rozpoczął długi proces budowy zaufania i kanałów komunikacji. Poprzez wymianę informacji i wizyty chińskich delegacji w naszym mieście, partnerzy zacieśniali współpracę i podnosili jej rangę.

– Delegacja z Ostrowa Wielkopolskiego przybyła do Chin na oficjalne zaproszenie władz Dystryktu Qingbaijiang. Głównym celem tej wizyty było podpisanie Memorandum w sprawie ustanowienia współpracy pomiędzy naszymi miastami. Wizyta wysokiego przedstawiciela władz samorządowych oraz działania pokazujące wsparcie dla zawiązanej współpracy są dla chińskiego partnera kluczowe w kontekście realizacji jakichkolwiek projektów i inwestycji – podkreśla Beata Klimek.

W trakcie wizyty przeprowadzono szereg spotkań z przedstawicielami dyplomacji i instytucji wspierających wymianę gospodarczą pomiędzy naszymi krajami, w tym: Jego Ekscelencją Wojciechem Zajączkowskim – Ambasadorem Nadzwyczajnym i Pełnomocnym Rzeczypospolitej Polskiej w Chińskiej Republice Ludowej, Katarzyną Wilkowiecką – Konsul Generalną w Chengdu, Małgorzatą Zawiszą – Dyrektor Biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Chengdu, Markiem Ciesielczukiem – Konsulem Generalnym RP w Szanghaju oraz dr Andrzejem Juchniewiczem – Dyrektorem Biura Polskiej Agencji Inwestycji i Handlu w Szanghaju.

– Podczas spotkań mieliśmy przyjemność zaprezentować Ostrów Wielkopolski i realizowane przez nasze Miasto projekty, m.in. Ostrowski Rynek Energetyczny. Co więcej, poruszyliśmy kwestie chińskich inwestycji w odnawialne źródła energii, promocji naszego Miasta i regionu, w tym lokalnych firm, m.in. z sektora spożywczego i meblowego, w celu nawiązania potencjalnej współpracy gospodarczej oraz zwiększenia przepływu informacji w zakresie organizowanych targów lub konferencji, które odbywają się w Chinach przy wsparciu tych instytucji – wymienia prezydent.

Wraz z podpisanym Memorandum, Dystrykt Qingbaijiang stał się największym partnerem zagranicznym, z którym nasze miasto dotychczas zawiązało współpracę. Wartym podkreślenia jest również fakt, że jest to pierwsza współpraca o tak szerokim spektrum gospodarczym, stwarzająca tym samym nowe możliwości rozwoju dla lokalnych i regionalnych przedsiębiorców. Strony podjęły decyzję o określeniu ram czasowych współpracy na okres 5 lat. Jeśli strony podejmą owocną współpracę, Memorandum automatycznie wygaśnie, a miasta formalnie ustanowią współpracę partnerską.

– Kolejne „kamienie milowe” zawiązanej właśnie współpracy będą dotyczyć m.in. współdziałania ze szkołą podstawową w Qingbaijiang, gdzie ponad 300 dzieci już uczy się języka polskiego. To także konferencja organizowana wspólnie z Polska Agencją Inwestycji i Handlu dotycząca możliwości zaistnienia polskich firm na rynku chińskim, udział w targach branżowych w Chinach, udział w Forum Regionów Polska – Chiny organizowanym przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii oraz aktywne włączenie się w organizację Dni Polskich w Chengdu – podsumowuje prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

 

O wizycie napisali:

KONSULAT W CHENGDU

DYSTRYKT QINGBAIJIANG

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

20 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Wacek
5 lat temu

Tomek, wiem, że mogło ci się podobać jeżdżenie do Nordhausen w czasach DDR. Wyjazd gratis, a można było przywieźć czekoladę, ubranka dla dzieci i nawet surówkę. Tyko dziś nie socjalizm.

Poważny gość
5 lat temu

Po tej wizycie w Chinach Beci, prezesa prezesów i żony architekta zatrudnionego na 1/2 etatu twierdzącego, że tylko słońce świeci za darmo, ciśnie się na usta cytat klasyka: „ch*j d*pa i kamieni kupa”.

Bankrut
5 lat temu

Już Kulczyk „pomógł” w likwidacji browaru, Słowacy w likwidacji Fabryki Wagon dawniej ZNTK, w czym nam pomogą Chińczycy?

No no
5 lat temu

Czyli cytując klasyka pupa i kamieni kupa

Bezskutecznie oduraczany
5 lat temu

Teraz widać, że Beata Klimek sztukę długiego mówienia o niczym opanowała do perfekcji. I wcale mnie to nie dziwi, przecież była rzecznikiem prasowym Dery i Jędrzejaka, a rzecznik jak to rzecznik musi dużo mówić, żeby nic nie powiedzieć.

Tomek
5 lat temu

To są moi kochani rodacy, jeszcze nic się nie zaczęło a już narzekają, zapraszam do urzędu i tam można się wykazać. Jeśli ktoś coś próbuje zrobić to już podejrzane, nic nie robi jeszcze gorzej…. Chciałbym osobiście poznać wszystkich tajemniczych malkontentow z komentarzy czy oni wszyscy są tacy NAJ…. Kiedyś nie było mediów delegacje jeździły z miasta do miasta, państwa do państwa współpraca się układała a teraz tylko krytyka….. Ludzie to zniechęca…. Sam jeździłem na wymianę do DDR i bardzo mile to wspominam…. Rodacy szczypta optymizmu i będzie OK trzeba dać im szansę

Ddr
odpowiada  Tomek
5 lat temu

Słowacy już raz nam pomogli z ZNTK

Do tomka
odpowiada  Tomek
5 lat temu

Jezdziłes może „na wisnie” do Herringen-Helme ???

Kazimierz
odpowiada  Tomek
5 lat temu

Oj, zaczęło się panie Tomku.. Ponad 33 tys. zł z naszych podatków diabli wzięli. A co ze współpracą z Kanadą?

20
0
Napisz co o tym sądziszx