Łukasz Mikołajczyk o gospodarce

Udostępnij
Tweet

Na kolejnym spotkaniu kandydat na prezydenta Ostrowa Wielkopolskiego, Łukasz Mikołajczyk skupił się na najważniejszym punkcie programu Strategia „Ostrów 2023”. Jest nim rozwój gospodarczy Ostrowa i gospodarka komunalna. Łukasz Mikołajczyk zorganizował briefing przy bramie do ZNTK, obok uczelni. Na przeciwko mieszkał i obserwował tysiące ludzi zmierzających do pracy. Obecnie te tereny pustoszeją.

+

Efekty strategii 2023 muszą w krótkim czasie odczuć przedsiębiorcy w naszym mieście. To ich dobra sytuacja jest podstawą dobrobytu mieszkańców i jest jednym z głównych źródeł dochodu naszego miasta. Trzeba mądrze, transparentnie i skutecznie pomagać miejscowym firmom oraz zdecydowanie wspierać ich inicjatywy. Priorytetowe jest ściągnięcie nowych inwestorów do Ostrowa. Stawiam na rozwój lokalnej gospodarki opartej na wiedzy przez wspieranie przedsiębiorców na różnych polach działania.

Położenie Ostrowa, jego tradycje i ogromny niewykorzystany potencjał aglomeracji kalisko-ostrowskiej, której powinniśmy być liderem musi zostać właściwie zagospodarowany i wykorzystany. O Ostrowie Wielkopolskim gospodarczo musi być głośno w całej Polsce. Podejmiemy wysiłki w pozyskiwaniu inwestorów krajowych i zagranicznych, reprezentujących nowoczesny przemysł czy usługi innowacyjne, na które mocno stawia premier Mateusz Morawiecki. W tej sprawie już nawiązaliśmy współprace z instytucjami państwowymi i prywatnymi. Rozmawiamy w Agencji Rozwoju Przemysłu, rozmawiamy w Polskim Funduszu Rozwoju.

Łukasz Mikołajczyk przypomniał, że mądrze i strategicznie zarządzający prezydent musi wykorzystać każdą możliwość, każdą droge i okazję do ściągnięcia inwestora dla miasta.
Podróże władz miasta na koszt podatnika muszą przekładać się tylko na tytułu i nagrody, ale również na wymierne korzyści dla Ostrowa. Każdy wyjazd służbowy czy wizyta kurtuazyjna musi przynieść owoce w postaci inwestycji na terenie Ostrowa.

– „Chcemy, żeby Ostrów stał się przyjazny dla przedsiębiorców. Planujemy pakiet działań w postaci:
1. Rozszerzenie zasięgu i popularyzacja działania uchwały „de minimis” zwalniającej podmioty gospodarcze od podatku od nieruchomości, spopularyzowanie i dodanie kolejnych elementów do oferty Funduszu Poręczeń Kredytowych, umocowanie zarządu spółki Ostrowski Park Przemysłowy do działań w imieniu miasta i zasilenie jej w środki do działań rozwojowych, zweryfikowanie funkcjonowania Ostrowskiej Karty Przedsiębiorcy zapewniającej im realne korzyści, m.in. przez zapewnienie przedsiębiorcom opieki urzędnika w siedzibie firmy).

CZYTAJ  Strażak po służbie zreanimował skutecznie 10-latkę (ZDJĘCIA)

2.Prowadzenie działań na rzecz powiększania portfela miejskich terenów inwestycyjnych, ich uzbrojenia i dogodnego skomunikowania oraz promocja tych terenów przed potencjalnymi inwestorami. Te same udogodnienia wprowadzimy dla terenów prywatnych, na których będzie się chciał ulokować inwestor
w ramach „Pierwszeństwa inwestorskiego”, specjalnego programu dla lokalnych inwestorów.

3.Przyspieszone udzielanie pozwoleń (w tym punkty kompleksowej obsługi lub systemy konsultacyjne „One Stop Shop”, umożliwiające szybkie załatwienie większości bieżących spraw przedsiębiorcy w jednym miejscu).

4.Podstawowe wsparcie prawne dla drobnych przedsiębiorców.
5.Rzetelne i kompleksowe dane o Ostrowie Wielkopolskim jako część historii przyciągającej inwestorów.
6.Pozycjonowanie Ostrowa Wielkopolskiego jako międzynarodowego miejsca, rozpoznawalnego swoimi atutami potencjału lokalizacji, dostępności wykształconych kadr, atrakcyjności oferty kulturalno-oświatowej i rekreacyjno-sportowej.

7.Utworzenie lokalnego forum przedsiębiorczości. Stałe i cykliczne konsultacje z lokalnym przemysłem na temat potrzeb i ograniczeń, na jakie przedsiębiorcy napotykają podczas codziennej działalności.

8. Utworzenie AROW – Agencja Rozwoju Ostrowa Wielkopolskiego – odpowiedzialna za przyciąganie inwestycji, pomoc dla przedsiębiorców, promocję miasta oraz kompleksową budowę jego potencjału.

9. Wykorzystanie potencjału Aglomeracji Kalisko-Ostrowskiej dla budowania wspólnego potencjału gospodarczego.
10. Działania na rzecz zwiększenia dostępności wykwalifikowanych pracowników przez współpracę oświatową ze starostwem powiatowym. Dostępność lokalnych specjalistów pozwoli zwiększyć efektywność przedsiębiorstw z obopólną korzyścią pracodawców i pracowników.

11. Wsparcie informacyjne dla przedsiębiorców w zakresie możliwości pozyskiwania środków zewnętrznych, m.in. fundusze krajowe, europejskie, norweskie, Bank Światowy itp.
12. Digitalizacja i otwarcie danych będących w dyspozycji Urzędu Miasta, celem ułatwienia dostępu do danych (Open Data).
13. e-Urząd – elektroniczny dostęp do wniosków i rozliczeń dla przedsiębiorców.

14. Zainicjowanie biura koordynacji inwestycji miejskich.
15.Optymalizacja siatki połączeń komunikacji miejskiej pod kątem dojazdu pracowników do miejsca pracy. Dialog z przedsiębiorcami o zakresie zmian.

16. Obniżenie cen za usługi komunalne.

17. Połączenie dotychczasowych spółek: CRK S.A., MZGM, OTBS, MZK, MZO, CRK Zieleń i Rekreacja, Targowiska Miejskie w jedną spółkę pod nazwą Ostrowskie Centrum Usług Miejskich S.A. 18. Natomiast spółki: PWiK Wodkan i OZC będą funkcjonowały w obecnym kształcie jako samodzielne podmioty z uwagi na występujących akcjonariuszy zewnętrznych, przy uwzględnieniu, że dotychczasowe akcje CRK w tych spółkach zostaną przejęte przez OCUM. Spółka OPP w momencie upływu terminu ciągłości projektu zostanie po 2020 roku połączona  z OCUM. Docelowe utworzenie jednego podmiotu z połączenia dotychczasowych spółek będzie skutkować działaniem jednej Rady Nadzorczej i jednego Zarządu.

CZYTAJ  Okropna woda w Antoninie. Sanepid w akcji (aktualizacja)

19. Ostrowskie całodobowe pogotowie techniczne. Pogotowie to służyłoby wszystkim mieszkańcom Ostrowa Wielkopolskiego w ramach podejmowania działań w zakresie zabezpieczania i usuwania awarii z branży elektrycznej, wodno-kanalizacyjnej, centralnego ogrzewania i gazowej przez 24 godziny na dobę we wszystkie dni tygodnia.

20. Ograniczenie wysokości wynagrodzeń i nagród wypłacanych członkom zarządów spółek komunalnych.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
101 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Cecylia
5 lat temu

Łukasz Mikołajczyk zostanie Prezydentem Miasta Ostrów Wielkopolski.

Ostrowianin
5 lat temu

Nie piszę który kandydat lepszy. Ale zastanówmy się. Jak pan Mikołajczyk zostanie prezydentem stracimy miejsce w senacie. Wejdzie ktoś inny, ale nie z Ostrowa.

Xxx
5 lat temu

Nie piszę który kandydat lepszy. Ale zastanówmy się. Jak pan Mikołajczyk zostanie prezydentem stracimy miejsce w senacie. Wejdzie ktoś inny, ale nie z Ostrowa.

Petro
5 lat temu

A mi sie wydaje, że Pan senator chce zebrać dobry wynik, utrzymać koalicje z Beatą i potem startować w bardziej dochodowych wyborach do europarlamentu. To przecież wiekszy zastrzyk gotówki;)

101
0
Napisz co o tym sądziszx