Wprowadzają zmiany po wandalizmie na starym cmentarzu

Połamane krzyże, płyty i tablice nagrobne, potłuczone znicze – to bilans dewastacji, która miała miejsce w nocy z 8 na 9 grudnia na cmentarzu zabytkowym w Ostrowie Wielkopolskim. Zniszczonych zostało około 30 nagrobków. W związku z uszkodzeniem miejsc pamięci osób spoczywających przy Placu Bankowym Miejski Zakład Zieleni zaoferował pomoc dla ich rodzin i bliskich.

+

By maksymalnie ułatwić właścicielom grobów ich renowację, Miejski Zakład Zieleni pozwolił na nieodpłatne przechowanie na terenie cmentarza części uszkodzonych pomników. Ich właściciele nie poniosą także opłat związanych z wszelkimi pracami przywracającymi pomniki do stanu pierwotnego – w tym również montażu nowego pomnika.Opłaty za tego typu modernizacje wahają się pomiędzy 300 – 600 złotych.

By wzmocnić bezpieczeństwo w tym rejonie i zminimalizować ryzyko wystąpienia kolejnych dewastacji spółka realizuje inwestycje związaną z budową oświetlenia oraz montażem monitoringu na terenie Starego Cmentarza.

Ze względu na wysokie koszty inwestycji wykonujemy ją etapami. Zamontowano już część lamp oraz położono przewody pod montaż monitoringu – tłumaczy Wojciech Białas, prezes MZZ.

Inwestycja kosztować ma ponad 120 tys. zł i finansowana będzie w całości przez spółkę. W pierwszym etapie zamontowano 5 lamp stylizowanych ROSA, m.in. na bramie od strony parkingu, a także reflektory podświetlające krzyż i dwie figury. W kolejnym etapie zainstalowano 4 lampy. W ostatnim zamontowanych zostanie 7 lamp oraz monitoring. Realizacja inwestycji zakończy się w III kwartale 2017 roku.

Przypominamy o zabytkowym charakterze obiektu. W przypadku wprowadzania zmian konieczne jest ich uzgodnienie z Konserwatorem Zabytków za pośrednictwem Spółki.

Administracja cmentarza:

Miejski Zakład Zieleni Spółka z o.o.

ul. Paderewskiego 2-6

tel. 62 735-43-34

czynna  w godzinach 9.00 – 14.00

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx