Otwarcie Mediateki (galeria) aktualizacja

Z wielkim hukiem armatniej salwy otwarta została Mediateka! Adres – Kolejowa 24b znów związany będzie z ostrowską kulturą. Zlokalizowane są tu przystanki z różnych jej dziedzin – muzyki, literatury, kultury technicznej, kina, sztuki, filmoteki, fonoteki. Wszystko w nowatorskiej i unikatowej formie zarówno w skali miasta, ale także regionu. To pierwszy tego typu obiekt w Wielkopolsce.

+

Po fazie starannych prac budowlanych i wykończeniowych, a także po dokładnym przygotowaniu do inauguracji swojej działalności, ostrowska Mediateka jest gotowa, by poszerzyć i wzbogacić miejską ofertę kulturalną.

– W maju 2014 roku Empik wyprowadził się z ulicy Kolejowej 24 b. Kiedy pod koniec tego roku zostałam prezydentem Ostrowa, stanęłam przed wyborem,

w jaki sposób zagospodarować budynek pod tym kojarzonym z kulturą adresem. Były dwie możliwości – wynająć i wykorzystać je komercyjnie, czy jednak dołożyć starań i wysiłku, by przywrócić jego kulturotwórczy charakter. Decyzja mogła być tylko jedna, a dziś jesteśmy świadkami jej finału – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

Mediateka to przede wszystkim wspaniałe osiągnięcie Biblioteki Publicznej im. Stefana Rowińskiego. Dzięki niej może ona rozszerzyć swoją ofertę o nowych odbiorców, chętnie korzystających z multimediów i lubiących przyswajać treści z takich właśnie form. Ostrowianie będą mieli z pewnością w czym wybierać, zlokalizowano tu bowiem przystanki kultury z różnych dziedzin, takich jak: muzyka, literatura, kultura techniczna, kino, sztuka, filmoteka, fonoteka, czytelnia regionalna, spotkania z kulturą czy wypożyczalnia.

– Każdy zatem może znaleźć tutaj to, czym interesuje się i lubi najbardziej. A mnie cieszy to, że jako miasto słynące z różnorodnej oferty kulturalnej, poszerzamy ją również dla tych, którzy preferują nowoczesne formy obcowania z kulturą. Nasz obiekt jest bardzo innowacyjny. Jest to pierwszy w Wielkopolsce i dopiero 11 projekt Biblioteki Multimedialnej w Polsce – najbardziej aktualny ze względu na zastosowanie najnowszych materiałów multimedialnych – zapewnia prezydent Miasta.

CZYTAJ  Psy dotkliwie pogryzły kobietę

Mediateka będzie miejscem ciekawych lekcji i zajęć dla młodzieży szkolnej. Powstawać tu będą kluby tematyczne. Biblioteka podejmować będzie szereg różnorodnych działań w sferze inwencji twórczych jej użytkowników – od czytania przez odkrywanie do tworzenia. By w nich uczestniczyć wystarczy posiadać kartę biblioteczną lub założyć ją na miejscu. Oczywiście bezpłatnie.

– Już dziś, kiedy Mediateka otwarta została dla ostrowian po raz pierwszy, bardzo wiele osób dopytuje o możliwość uczestniczenia w naszych zajęciach. Wielu mieszkańców miasta przyszło do nas już w godzinie otwarcia – cieszy się Włodzimierz Grabowski, dyrektor ostrowskiej biblioteki.

Dziś i jutro dla ostrowian zorganizowany został Piknik Multimedialny. W piątek do godziny 18, w sobotę od 11 do 14. Na uczestników czekać będą m.in.: Konkurs Spostrzegawczości, Najlepsza Książka, Dokończ Rysunek, Nagrywamy Nasze Pomysły Muzyczne i wiele, wiele innych.

To już drugie w tym roku przedsięwzięcie po Muzeum 3D w ostrowskim Ratuszu, które otwiera swoje podwoje w tak nowoczesnej i atrakcyjnej formule. Multiblioteka „Przystanek kultury” oraz Muzeum 3D zostały współfinansowane w ramach projektu pn. „Multimedia – rozszerzenie oferty biblioteki publicznej oraz adaptacja pomieszczeń ratusza na cele kulturalne (…)”. Jego całkowita wartość to ponad 5 mln 823 tys. zł, a aż 85% tej kwoty stanowi pozyskane przez nasze Miasto dofinansowanie z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości ponad 4 mln 889 tys. złotych.

– Tym samym zyskaliśmy niepowtarzalne i unikatowe miejsca, stanowiące kolejną – wspaniałą wizytówkę naszego miasta – podsumowuje Beata Klimek.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

19 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
ostrowianin
5 lat temu

Bardzo fajna inwestycja, nowoczesny design i mnóstwo atrakcji dla młodzieży szkolnej! Gratulacje!!!

rolnik
5 lat temu

A chwastami zarośniemy. Proszę o zamieszczenie zdjęcia jabłuszka przy wejściu na stary cmentarz. Na jabłuszko starczyło, na skoszenie chwastów już nie.

19
0
Napisz co o tym sądziszx