Obawy o 500 plus. Urzędnicy wyjadą w teren po wnioski

Udostępnij
Tweet

1 kwietnia startuje program „Rodzina 500 plus”. Gmina Ostrów chce przyłożyć się do niego maksymalnie profesjonalnie. Wszystko po to, żeby rodzice uniknęli długich kolejek przy składaniu wniosków.

+

Warto powiedzieć, że wnioski będzie można składać od 1 kwietnia przez trzy miesiące. Termin ich złożenia nie jest jednak aż tak istotny – wypłata świadczenia będzie przysługiwać wszystkim od początku przyszłego miesiąca.

Władze gminy mają nadzieję, że wszyscy uprawnieni do pobrania świadczenia (a w gminie jest ich około 2000) nie będą chcieli załatwić sprawy jak najszybciej, bo to mogłoby powodować duże kolejki. To może okazać się jednak tylko pobożnym życzeniem.

– Przewidujemy, że duża grupa osób będzie chciała złożyć wnioski jak najprędzej i dlatego przygotowujemy się na taki scenariusz – wyjaśnia Piotr Śniegowski, przewodniczący Rady Gminy.

W gminie Ostrów Wielkopolski za realizację programu odpowiadać będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, który na wnioski będzie czekać nie tylko w swojej siedzibie. Jego pracownicy zamierzają ruszyć w teren.

– Nie chcemy zepsuć radości z tych pieniędzy długim oczekiwaniem w kolejkach. Gdyby 2000 uprawnionych do tego świadczenia osób pojawiło się jednego dnia w GOPS-ie, to łatwo domyślić się, jaki mielibyśmy problem. W związku z tym podjąłem decyzję, że wyjedziemy w teren. Wnioski będzie można składać w jednostkach oświatowych znajdujących się na terenie gminy – wyjaśnia Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk.

Na specjalnie przygotowanym plakacie, który znajduje się poniżej, znajdują się godziny i miejsca, w których pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, będą przyjmować wnioski od rodziców. Za każdym razem dwóch pracowników wyjedzie w teren na dwie i pół godziny. Ich dyżur będzie trwać zawsze od 8:00 do 10:30. Później wrócą do GOPS-u, bo wszystkie wnioski muszą być sprawdzone i wprowadzone do systemu informatycznego jeszcze tego samego dnia. Niemal natychmiast musi zostać podjęta również decyzja, czy dana osoba kwalifikuje się do przyznania jej świadczenia.

Wniosek liczy 14 stron. Bardzo istotne jest jego poprawne wypełnienie. Jeśli pojawią się błędy, osoba ubiegająca się o wypłatę świadczenia będzie musiała pojawić się w GOPS-ie jeszcze raz, a to sprawi, że cała procedura zacznie się wydłużać. Warto podkreślić, że dokumenty będzie można składać także drogą elektroniczną. Możliwe są trzy warianty. Pierwszy zakłada ich wypełnienie za pomocą platformy „Empatia”, którą przygotowuje ministerstwo. Poza tym, platforma elektroniczna ma działać w ZUS-ie i w przypadku banków, które podpisały umowę na realizację programu. Im więcej osób zdecyduje się na taki sposób złożenia wniosku, tym mniejsze będą kolejki w placówkach odpowiadających za realizację świadczeń.

CZYTAJ  22-latkowi grozi do 10 lat więzienia

Jak udało nam się również ustalić, Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim nie planuje zorganizowania dodatkowych punktów, gdzie będą składane wnioski. Za wszystko będzie odpowiadać w tym przypadku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Szczegóły władze miasta mają przedstawić w najbliższych dniach.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

21 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Iza
7 lat temu

A ja jestem pod wrażeniem gminy ostrow. Fajnie ze wnioski będzie można składać w szkole, mieszkam w chruszczynach do Ostrowa mam kilkanaście kilometrów. Fajnie, oby wszystko wypaliło.

Burdel
7 lat temu

Te w MOPSie nic niewiedzą totalne olewactwo bylam po formularz którego nie maja pytalam o zaświadczenia jakie naszykować one oczywiście nie wiedza nosz kur…. Dlaczego ostrów skazal nas na ten najgorszy urząd w ktorym pracują bezduszne babsztyle bez chęci do pracy i pomocy czy te wnioski nie może przyjmować urząd miasta

Pies rasy Mops
7 lat temu

Ciekawe, że ci wszyscy krytykujący 500+ widzą tylko patologię która te pieniądze przepije Jakby nie wiedzieli, że przez 8 lat władzy PO, Polska była zieloną wyspą mlekiem i miodem płynącą. Czyżby przez 3 miesiące aż tyle patologii przybyło?

W sile wieku
7 lat temu

A czego chciałyby te dwa staruchy otrząsające się na 500+dla dzieci? Dodatku 500zł do swoich emerytur?

Obywatel
7 lat temu

A ja nienawidzę Dudy, Szydło i całego PiS-u, ale wniosek złożę.

Iwona
7 lat temu

Dlaczego nie idzie powiększyć plakatu ?

basic
7 lat temu

Pisowcy udupili gminy z rozdawaniem tych 500+ a potem powiedzą ,ze oni tych pieniędzy nie dali dały gminy…

śmiechu warte
7 lat temu

kochani żeby uniknąć krypto reklamy napiszę tylko że po wejściu w życie ustawy 500+ w moim sklepie macie na kreskę dwa razy więcej niż teraz ! Do Mariana nie bądź głupi oddaj jej tą stówkę bo z taką kasą znajdzie sobie innego .

ekonom z plebanii księdza dobrodzieja
7 lat temu

Bez obaw. W razie potrzeby zatrudni się kolejnych świetnie wykwalifikowanych fachowców, którzy pomogą w rozdawaniu zapomóg.

Gbur

Przecież te w mops są tam chyba za kare żadnych konkretnych informacji patrzą na ciebie z góry najgorszy urząd w ostrowie niekompetencja bije po oczach .slSkladam wniosek przez bank nie chce patrzeć na te wredne baby

aa
7 lat temu

Jaki skomplikowany wniosek przecież w większości to stali petenci mops wiec oni wniosek juz mają w jednym palcu

paw
odpowiada  aa
7 lat temu

mam dwoje dzieci i ne korzystam z usług mopsu bo nie potrzebuje buraku z aa

aa
odpowiada  paw
7 lat temu

Jak nie potrzebujesz to po co się tutaj udzielasz buraku czy jak tam się przedstawiles

21
0
Napisz co o tym sądziszx