1 kwietnia startuje program „Rodzina 500 plus”. Gmina Ostrów chce przyłożyć się do niego maksymalnie profesjonalnie. Wszystko po to, żeby rodzice uniknęli długich kolejek przy składaniu wniosków.
+
Warto powiedzieć, że wnioski będzie można składać od 1 kwietnia przez trzy miesiące. Termin ich złożenia nie jest jednak aż tak istotny – wypłata świadczenia będzie przysługiwać wszystkim od początku przyszłego miesiąca.
Władze gminy mają nadzieję, że wszyscy uprawnieni do pobrania świadczenia (a w gminie jest ich około 2000) nie będą chcieli załatwić sprawy jak najszybciej, bo to mogłoby powodować duże kolejki. To może okazać się jednak tylko pobożnym życzeniem.
– Przewidujemy, że duża grupa osób będzie chciała złożyć wnioski jak najprędzej i dlatego przygotowujemy się na taki scenariusz – wyjaśnia Piotr Śniegowski, przewodniczący Rady Gminy.
W gminie Ostrów Wielkopolski za realizację programu odpowiadać będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, który na wnioski będzie czekać nie tylko w swojej siedzibie. Jego pracownicy zamierzają ruszyć w teren.
– Nie chcemy zepsuć radości z tych pieniędzy długim oczekiwaniem w kolejkach. Gdyby 2000 uprawnionych do tego świadczenia osób pojawiło się jednego dnia w GOPS-ie, to łatwo domyślić się, jaki mielibyśmy problem. W związku z tym podjąłem decyzję, że wyjedziemy w teren. Wnioski będzie można składać w jednostkach oświatowych znajdujących się na terenie gminy – wyjaśnia Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk.
Na specjalnie przygotowanym plakacie, który znajduje się poniżej, znajdują się godziny i miejsca, w których pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, będą przyjmować wnioski od rodziców. Za każdym razem dwóch pracowników wyjedzie w teren na dwie i pół godziny. Ich dyżur będzie trwać zawsze od 8:00 do 10:30. Później wrócą do GOPS-u, bo wszystkie wnioski muszą być sprawdzone i wprowadzone do systemu informatycznego jeszcze tego samego dnia. Niemal natychmiast musi zostać podjęta również decyzja, czy dana osoba kwalifikuje się do przyznania jej świadczenia.
Wniosek liczy 14 stron. Bardzo istotne jest jego poprawne wypełnienie. Jeśli pojawią się błędy, osoba ubiegająca się o wypłatę świadczenia będzie musiała pojawić się w GOPS-ie jeszcze raz, a to sprawi, że cała procedura zacznie się wydłużać. Warto podkreślić, że dokumenty będzie można składać także drogą elektroniczną. Możliwe są trzy warianty. Pierwszy zakłada ich wypełnienie za pomocą platformy „Empatia”, którą przygotowuje ministerstwo. Poza tym, platforma elektroniczna ma działać w ZUS-ie i w przypadku banków, które podpisały umowę na realizację programu. Im więcej osób zdecyduje się na taki sposób złożenia wniosku, tym mniejsze będą kolejki w placówkach odpowiadających za realizację świadczeń.
Jak udało nam się również ustalić, Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim nie planuje zorganizowania dodatkowych punktów, gdzie będą składane wnioski. Za wszystko będzie odpowiadać w tym przypadku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Szczegóły władze miasta mają przedstawić w najbliższych dniach.