Obawy o 500 plus. Urzędnicy wyjadą w teren po wnioski

Udostępnij
Tweet

1 kwietnia startuje program „Rodzina 500 plus”. Gmina Ostrów chce przyłożyć się do niego maksymalnie profesjonalnie. Wszystko po to, żeby rodzice uniknęli długich kolejek przy składaniu wniosków.

+

Warto powiedzieć, że wnioski będzie można składać od 1 kwietnia przez trzy miesiące. Termin ich złożenia nie jest jednak aż tak istotny – wypłata świadczenia będzie przysługiwać wszystkim od początku przyszłego miesiąca.

Władze gminy mają nadzieję, że wszyscy uprawnieni do pobrania świadczenia (a w gminie jest ich około 2000) nie będą chcieli załatwić sprawy jak najszybciej, bo to mogłoby powodować duże kolejki. To może okazać się jednak tylko pobożnym życzeniem.

– Przewidujemy, że duża grupa osób będzie chciała złożyć wnioski jak najprędzej i dlatego przygotowujemy się na taki scenariusz – wyjaśnia Piotr Śniegowski, przewodniczący Rady Gminy.

W gminie Ostrów Wielkopolski za realizację programu odpowiadać będzie Gminny Ośrodek Pomocy Społecznej, który na wnioski będzie czekać nie tylko w swojej siedzibie. Jego pracownicy zamierzają ruszyć w teren.

– Nie chcemy zepsuć radości z tych pieniędzy długim oczekiwaniem w kolejkach. Gdyby 2000 uprawnionych do tego świadczenia osób pojawiło się jednego dnia w GOPS-ie, to łatwo domyślić się, jaki mielibyśmy problem. W związku z tym podjąłem decyzję, że wyjedziemy w teren. Wnioski będzie można składać w jednostkach oświatowych znajdujących się na terenie gminy – wyjaśnia Wójt Gminy Ostrów Wielkopolski Piotr Kuroszczyk.

Na specjalnie przygotowanym plakacie, który znajduje się poniżej, znajdują się godziny i miejsca, w których pracownicy Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej, będą przyjmować wnioski od rodziców. Za każdym razem dwóch pracowników wyjedzie w teren na dwie i pół godziny. Ich dyżur będzie trwać zawsze od 8:00 do 10:30. Później wrócą do GOPS-u, bo wszystkie wnioski muszą być sprawdzone i wprowadzone do systemu informatycznego jeszcze tego samego dnia. Niemal natychmiast musi zostać podjęta również decyzja, czy dana osoba kwalifikuje się do przyznania jej świadczenia.

Wniosek liczy 14 stron. Bardzo istotne jest jego poprawne wypełnienie. Jeśli pojawią się błędy, osoba ubiegająca się o wypłatę świadczenia będzie musiała pojawić się w GOPS-ie jeszcze raz, a to sprawi, że cała procedura zacznie się wydłużać. Warto podkreślić, że dokumenty będzie można składać także drogą elektroniczną. Możliwe są trzy warianty. Pierwszy zakłada ich wypełnienie za pomocą platformy „Empatia”, którą przygotowuje ministerstwo. Poza tym, platforma elektroniczna ma działać w ZUS-ie i w przypadku banków, które podpisały umowę na realizację programu. Im więcej osób zdecyduje się na taki sposób złożenia wniosku, tym mniejsze będą kolejki w placówkach odpowiadających za realizację świadczeń.

Jak udało nam się również ustalić, Urząd Miejski w Ostrowie Wielkopolskim nie planuje zorganizowania dodatkowych punktów, gdzie będą składane wnioski. Za wszystko będzie odpowiadać w tym przypadku Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej. Szczegóły władze miasta mają przedstawić w najbliższych dniach.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

21 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Rozbawiony
8 lat temu

Z tym 500+ to najbardziej śmieszą mnie PO-wcy którzy mówią, że budżet tego nie wytrzyma, ale oni daliby więcej.

ciekawska
odpowiada  Rozbawiony
8 lat temu

Ale jak PiS obiecywał różne rzeczy, których dzisiaj nie chce spełnić to cię nie bawiło? Poleciałeś do urny?

Rozbawiony
odpowiada  ciekawska
8 lat temu

A może tak konkretnie jakie są te różne rzeczy? Poza tym nie wiem czy wiesz, ale od oderwania PO od koryta minęło trochę więcej niż 100 dni, podczas kiedy PO-wcy żadnych obietnic nie spełnili przez 8 lat. No chyba, że podwyższenie podatku vat, zwiększenie wieku emerytalnego i wiele innych rzeczy uważasz za spełnione obietnice.

Niepłacący abonamentu za namową
odpowiada  ciekawska
8 lat temu
lili
odpowiada  Rozbawiony
8 lat temu

PiS obiecywał na każde dziecko! Więc PO chcialo pokazac, ze PiS obiecuje ale nie wykonuje!

Iza
8 lat temu

Burdel”. To polecam ci urząd gminy . Byłam dzisiaj wnioski sa , miła pani wydała mi wniosek, Wojt wymyślił składanie wniosków w szkole – podoba mi sie takie rozwiazanie.

Burdel
odpowiada  Iza
8 lat temu

A czy ja bede mogla tak w gopsie złożyć bo mnie nerwica bierze na nic niewiedzący mops ostrowski

lili
odpowiada  Burdel
8 lat temu

złóż przez internet…

21
0
Napisz co o tym sądziszx