W dawnym Empiku ruszyły prace

Rozpoczęły się prace budowlane przy przebudowie pomieszczeń po byłym Empiku na pomieszczenia biblioteki multimedialnej. Będzie to pierwszy tego typu obiekt w Wielkopolsce. Koszt inwestycji to 3,7 mln zł. Ostrów pozyskał na ten cel dofinansowanie ze środków unijnych, dzięki czemu wkład miejski wyniesie jedynie pół miliona złotych.

+

To bardzo innowacyjny projekt ze względu na fakt, że jest to dopiero jedenasta Biblioteka Multimedialna w Polsce, dodatkowo najbardziej aktualna ze względu na zastosowanie najnowszych materiałów multimedialnych, oprogramowania oraz nośników dźwięku, obrazu, literatury, informacji typu: interaktywne ściany, monitory bezszwowe zastępujące punkt informacyjny, dotykowe monitory.

Obecnie trwają prace budowlane, które realizowane są przez ostrowską firmę Domar. Ich koszt to 2,8 mln zł. Osobny przetarg ogłoszony zostanie na wyposażenie mediateki. Rozpoczęto od prac rozbiórkowych, skuwany jest stary tynk, ściany i sufity przygotowywane są do montażu nowych instalacji.

– Ciekawostką jest, że pod tynkiem znaleziono stare gazety. Jest to na przykład „Dziennik Bydgoski” z 1932 roku. Pracownicy starają się uratować jak największe fragmenty tych gazet, którymi
następnie zaopiekuje się dyrektor ostrowskiej biblioteki publicznej – mówi Beata Klimek.

Projekt zakłada powstanie przy ulicy Kolejowej bardzo atrakcyjnego obiektu.

– Z jednej strony to jego bardzo interesująca działalność, a z drugiej miejsce jasne, nowoczesne z materiałami wykończeniowymi o dobrej jakości i meble o interesujących kształtach. Chcemy, by nowoczesna biblioteka multimedialna stała się centrum kultury na ostrowskim deptaku, które może być impulsem rozwoju tej tętniącej niegdyś życiem ostrowskiej ulicy – dodaje prezydent miasta.

Obiekt zaprojektowany został „bez barier” – wszystkie pomieszczenia obiektu zostaną dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych, poruszających się na wózkach inwalidzkich oraz dla osób niewidomych. W obiekcie została zaprojektowana winda, a specjalne stanowiska zostaną wyposażone w system komunikacji brajlem. Prace budowlane zakończone zostaną w grudniu tego roku.

POLECANE NEWSY

14 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Obserwator
5 lat temu

Uważam, że pieniądze wydane na bibliotekę multimedialną w wysokości 3,7 mln zł to nieporozumienie. Prawie każdy ma w domu już internet i może korzystać z bibliotek cyfrowych z całego świata np. z Wielkopolskiej Biblioteki Cyfrowej gdzie np. można przeczytać zeskanowaną lokalną prasę ostrowską z lat międzywojennych. Władze miasta nie mają jakiegokolwiek pomysłu na ożywienie śródmieścia Ostrowa – do skorzystania z ostatnich usług w centrum Ostrowa czyli banków, cukierni, fryzjerów i ogródków restauracyjnych (w okresie letnim na rynku) zniechęca brak parkingów, toalet czynnych do godz. 20, czystości (pełno psich odchodów) i bezpieczeństwa – w centrum duża ilość zaniedbanych i podchmielonych osobników, a patroli pieszych straży miejskiej brak, a do tego zaniedbane kamienice. Proponowałbym żeby pieniądze podatników lokalne i te ze środków unijnych były wykorzystane sensowniej i z pożytkiem dla mieszkańców naszego miasta.

Wyborca
5 lat temu

Do bibloteki do teatru i do muzeum nie chodze wiec szkoda piniendzy.

Antypis
5 lat temu

A na co komu bibloteka multimedialna jak prawie wszyscy mają kompy albo smartfony?

Zaxa
5 lat temu

Eduś, chyba cię jaja bolą. Już widzę jak obstawiasz tą super bibliotekę.

podatnik z pis.... .uaru
5 lat temu

Tym razem daje Pani Prezydent PLUSA

cały życie na wirażu
odpowiada  podatnik z pis.... .uaru
5 lat temu

Osobiście wolałbym, aby pani prezydent która chodzi na żużel i znana jest z pasji do żużla przekazała taką sumę ostrowskiemu klubowi, ale pomalutku. Może w nowym sezonie. Dużo zdrowia pani prezydent życzą ostrowscy kibice żużla!

Kajetan
5 lat temu

za te pieniądze 3 empiki by wybudował …..tak znikają nasze pieniądze…..szok

..
5 lat temu

tyle kasy na remont nienormalni kowalski by kilka domów za to wybudował śmiech

Kozirożek Dębosz
odpowiada  ..
5 lat temu

No bo z tej kasy „ktos” sobie tez dom postawi 🙂 Pójdzie w koszta remontu.Przy takiej kwocie to te 300-400.000 jak pójdzie bokiem to nikt nie połapie sie na fakturach 🙂

.
5 lat temu

tyle kasy na remont nienormalni kowalski by kilka domów za to wybudował śmiech

Wacio
5 lat temu

Wkład to tylko 0,5 mln zł. Tylko? Cały czas posługujecie się retoryką mówiącą jak dużo pozyskaliśmy. Ale trzeba się zastanowić, czy to na co pozyskaliśmy będzie tak bardzo atrakcyjne, że warto na to wydać aż tyle z własnych środków. A może są lepsze cele, na które braknie środków przez to, że na takie „wodotryski” wydano środki budżetowe? Myślę, że oprócz podniecania się tym, ile dało się pozyskać z zewnątrz powinien się pojawić zdrowy rozsądek. I o tym, myślę, warto myśleć przede wszystkim.

Ten kraj to d*pa i kamieni kupa - Minister
odpowiada  Wacio
5 lat temu

Dokładnie, żeby jeszcze większość społeczeństwa z tego korzystała to OK, ale …

Edek

Dokładnie trak! Powinni zrobić za ta kasę rozlewnie darmowej wódki lub piwa. Wtedy by dużo osób skorzystało i były by wymierne korzyści – np. mniej na alkohol by szło z 500+.

PiS to zagrożenie demokracji
5 lat temu

Znowu Beata na zdjęciach a to dzięki poprzedniemu prezydentowi Jarkowi i panu premierowi Tuskowi te zmiany

14
0
Napisz co o tym sądziszx