Święcenie zwierząt w Mikstacie (2017)

W promieniach słońca odbyło się tradycyjne święcenie zwierząt w Mikstacie. Był to kulminacyjny moment uroczystości odpustowych w tym urokliwym miasteczku. Tradycyjnie uroczystość przypada na 16 sierpnia, ponieważ jest to dzień patrona miasta św. Rocha.

+

Bez względu na pogodę zjeżdża się tłum wiernych i pielgrzymów nie tylko z Mikstatu. Wielu z nich bierze udział w barwnym pochodzie, którego kluczowym momentem jest poświęcenie zwierząt. Wśród nich tradycyjnie były psy czy koty. Nie mogło zabraknąć koni, a także krów. Uśmiech na twarzy wywoływał widok takich stworzonek jak: patyczak, żółw, króliki, myszki czy pszczoły. Na koniec wypuszczone zostały gołębie pocztowe.

Według podań, w XVIII wieku święty Roch miał uratować mieszkańców i zwierzęta przed panującą zarazą. Jako dowód wdzięczności zbudowano przy cmentarzu urokliwy kościółek. Następnie ustanowiono odpust połączony ze święceniem zwierząt gospodarskich.

POLECANE NEWSY

23 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pytającaciekawa
5 lat temu

tradycja fajna.Ile biskup sobie liczy za takie poświęcenie zwierząt.5 tyś czy więcej?

M43
5 lat temu

Cuż się nie robi dla kasy?
Każdy sposób jest dobry.

ania
5 lat temu

super tradycja!:)

00
5 lat temu

fajne

szaman
5 lat temu

Ciekawe kiedy będzie bierzmowanie?

zibi
5 lat temu

….a ja na serio zastanawiam się, co owe zwierzątka o tym wydarzeniu myślały .

!!!
5 lat temu

XXI wiek a taki cyrk, to nie do pomyślenia takie zacofanie !!!!kto upoważnił niejakiego błazna do takich czynności !!! A kot Jarosława też był!!??

ANDY
odpowiada  !!!
5 lat temu

podobno był planowany zamach na kota jarosława.
Sprawcy słusznie zakładali że uśmiercenie kota jarosława doprowadzi do całkowitego paraliżu władz państwowych, długotrwałej Żałoby narodowej, kosztownego śledztwa i upadku rządu.Zamach był podobno bardzo profesjonalnie przygotowany co wskazuje na udział tajnych służb obcego wywiadu.
Zamachowcy chcieli użyć krwiożerczego psa rasy anatolian o imieniu Vladimir.
Planowany zamach na kota jarosława wykrył czujny patriota Antoni vel minister wojny
mający układy z Vladimirem. Pod jego przewodem zamach został unicestwiony a sprawcy się rozpierzchli.Amen

Krzywy
odpowiada  ANDY
5 lat temu

Chciałeś być wesołym, a zostałeś prostakiem, któremu słoma z butów wystaje. Jak się czyta takie wypociny, to czasami żałuję, że aborcja w Polsce jest zakazana. Ciebie POwinni wyskrobać dzień po zapłodnieniu.

prosty
odpowiada  Krzywy
5 lat temu

To po co czytasz i wchodzisz na forum?
Włącz sobie radio z ryjem i łykaj jak kaczka co ci kler sypnie!
Twój poziom!

ANDY
odpowiada  Krzywy
5 lat temu

Piszesz tumanie do siebie a ja ci muszę to przypominać ???
Nadto wyczuwam w twojej postawie ból dudy! Ale Skoroś taki krzywy to przyjmij chociaż postawę człekokształtnego może IQ ci się podniesie jak nie- to NA DRZEWO!!!

Krzywy
odpowiada  ANDY
5 lat temu

IQ to ty sobie musisz podnieś, bo inaczej będziesz dalej pisał takie brednie i na dodatek z błędami. Wyjaśnij tak przy okazji, co to jest „ból dudy”?

Kot Prezesa
odpowiada  ANDY
5 lat temu

Andy zminusowali cię. Wiesz czemu? Bo Andy słucha Jandy i gwałci pandy. A te są pod ochroną

festiwalowy
odpowiada  !!!
5 lat temu

To jeszcze ten socjopatyczny KARTOFEL z CIEMNOGRODZKIEJ- żyje,podobno trafił go już SZLAG jak zobaczył że MARIUSZEK nie wyczyścił kuwety jego KOTA a ADRIANKA nie ma w PRZEDPOKOJU.

Kot Prezesa
odpowiada  !!!
5 lat temu

Na ch…j wchodzisz i czytasz zacofana lewacka marionetko?

Antykomunista
5 lat temu

Dlaczego lekarka Plucińska i szyjąca koszule Terasa Urbaniak nie poszły poświęcić swoich zniczy, które odpalały w obronie nadzwyczajnej kasty sędziów na ul. Sądowej , tego nie mogę zrozumieć. Przecież każdy powinien kochać zwierzęta, a nie tylko komunę.

Kot Prezesa
odpowiada  Antykomunista
5 lat temu

Ta Urbaniak to z Ostrowa?

An
5 lat temu

Doceniam wszystkich kochających swoje zwierzęta, ale byłbym im zobowiązany gdyby zainteresowali się dolą i niedolą zwierząt źle traktowanych przede wszystkim tym na wsiach, a w szczególności psom więzionym na łańcuchach.

Wizytator
5 lat temu

Ciekawe, czy księża pochylą się nad psami u wieśniaków które nie dostąpiły celebry, bo są przez całą dobę uwięzione na łańcuchach w obrębie swojej budy, niejednokrotnie składającej się ze stalowej beczki bez dna położonej na poprzek.

Zzzz
odpowiada  Wizytator
5 lat temu

Patrząc na tych księży jestem przekonany, że uwielbiają zwierzątka (na talerzu).

23
0
Napisz co o tym sądziszx