Utopił się na Piaskach-Szczygliczce (foto)

Ponad 40-letni mężczyzna utopił się na akwenie Piaski-Szczygliczka w Ostrowie Wlkp. Do tragedii doszło w niedzielę około 13:00. Według relacji świadków, na środku jeziora, koło Aeratora pływały dwa rowery wodne. Nagle z jednego z nich wyskoczył mężczyzna. Jego ciało zaczęło dryfować po tafli wody. Całą sytuację widzieli ratownicy WOPR, którzy byli już na łodzie ratunkowej.

+

Natychmiast udali się w miejsce wypadku. Zanim jednak dopłynęli, ciało mężczyzny zanurzyło się pod wodę. Ratownicy WOPR powiadomili straż pożarną, a sami zaczęli szukać tonącego. Głębokość w tym miejscu waha się pomiędzy 2,2-2,5 metra. Przejrzystość wody jest znikoma, dlatego jedyna szansa była w szczęśliwym natrafieniu na mężczyznę.

Na miejsce dotarli strażacy zawodowcy oraz strażacy ochotnicy specjalizujący się w akcjach ratowniczych na wodzie. W między czasie zadysponowano ekipę specjalistyczną z Konina, która była akurat pod Kaliszem. Dopiero płetwonurkowie z tej jednostki odnaleźli ciało topielca. Od momentu wypadku minęły już dwie godziny. Około godziny 15:30 lekarz przybyły na miejsce stwierdził zgon. Denatem okazał się 48-letni Kaliszanin. Osierocił około 20-letnich córkę i syna.

Zastanawia postawa innych osób będących bezpośrednio przy tonięciu, które z roweru wodnego mogłyby przytrzymać jeszcze utrzymujące się ciało mężczyzny. Ci jednak zaczęli odpływać z miejsca zdarzenia – tak przynajmniej relacjonowali naoczni świadkowie sytuacji.


Wiele wskazuje na to, że mężczyzna po wyskoczeniu do wody doznał szoku termicznego. Ten objawia się przyspieszonym, niekontrolowanym oddychaniem. Kolejnym skutkiem mogą być zaburzenia krążenia krwi, co doprowadza do zawrotów głowy i omdlenia. Kontakt z zimną wodą może przyczynić się nawet do zatrzymania pracy serca.

Opalając się na plaży, naczynia krwionośne rozszerzają się i napełniają sporą ilością krwi. Kontakt z zimną wodą powoduje gwałtowne obkurczanie się naczyń i wypchnięcie krwi do serca. To nie jest w stanie szybko przepompować tak dużej ilości krwi. Skutkiem jest zatrzymanie jego pracy.

CZYTAJ  Eleganckie warunki dla uczniów

Inne czynniki sprzyjające wstrząsowi termicznemu: krwawienie miesięczne, wypicie alkoholu, duże zmęczenie organizmu. Osobę, która ma wstępne objawy należy natychmiast osuszyć i ogrzewać jej ciało.

 

56 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
audi s
5 lat temu

ale te kobiety z fotek grube, mlode a juz takie zapasione, knury, bleeee

Jorgus
5 lat temu

Myślalem ze na zdjeciu nr 26 to Buffi po prawej ale to nie on bo już pewnie jadł kanapki w tym czasie gapią…

Dibon
5 lat temu

Nie wie m czy ktokolwiek zdaje sobie sprawe z tego co i gdzie pisze. Zginął człowiek. Zanim coś napiszecie to na chwilę przymknijcie oczy i zadajcie sobie pytanie co by było gdybym dzisiaj wieczorem zamknął oczy ale rano nie otworzył. Świat żyłby dalej ale nie dla Ciebie – życie jest jedno bez względu na hajs czy promile – nie ma reguły ale jest jedno co szybciej niż promile rośnie – znieczulica.

jajca
5 lat temu

na trzezwo w tym smrodzie nikt sie nie kapie

?!
odpowiada  jajca
5 lat temu

„..na trzezwo..nikt sie nie kapie.” Ale po pijanemu na pewno się KĄPIE.

komentarz
5 lat temu

Co do syfu do pogratulujcie ostrowskiej władzy co po znajomosciach firmy „sponsorujacej” wodę na piaski a jednocześnie wywozacej scieki udusiła sprawę bez konsekwencji. Co do Pana który sie utopił to kondolencje dla rodziny i pamiętajcie Ci HI-Menu komentujacy ze każdego moze to spotkac w najmniej spodziewanej chwili. Możecie umieć pływać świetnie i byc po piwie ale nie przewidzicie jak organizm zareaguje. Co do uciekinierow nie pomagajacym to wstyd i hańba. Powinno sie Was zamknąć i wpi…l dać tchórze.

jagoda
5 lat temu

Zdjecie nr 26 bezcenne!

morgi
5 lat temu

Kamizelki chyba nie miał i ciekawe,czemu nikt tego nie pilnuje.

Waldenburger
odpowiada  morgi
5 lat temu

W obecnym stanie prawnym, kamizelka asekuracyjna musi być na pokładzie obiektu pływającego. Załoga nie musi jej nosić. Jedynie dzieci do określonego wieku muszą ją nosić non stop.

kefir
odpowiada  Waldenburger
5 lat temu

I jest to przykład dobrego prawa. Rzadkość w Polsce. Niby dlaczego zmuszać kogoś do noszenia kapoka? Czy brakiem kamizelki komuś zagraża? Niestety z pasami bezp. w autach prawo jest już mniej wolnościowe. Szofer i pasażerowie jak niewolnicy, są zmuszeni pod groźbą mandatu do zapinania pasów, choć ich brak też nikomu w niczym nie zagraża, no przy zderzeniu lata się po aucie jak worek pyrków, ale to już decyzja kierowcy powinna być. Rzekłbym nawet, że bez pasów ludzie podświadomie jadą ostrożniej! Tylko czekać jak ktoś z rządu wpadnie na pomysł „zwiększania bezpieczeństwa” nad wodą i wprowadzą przepis o konieczności noszenia na grzbiecie kamizelki. Można byłoby wtedy stworzyć kolejne etaty policyjne. Chowali by się po krzokach nad brzegami i czyhali na tych bez kamizelek, a potem prędko motorówką szybka akcja i stówka, dmuchanie w balonik i kolejne 5 stówek. Tfu tfu oby nie wykrakać.

Bond
odpowiada  kefir
5 lat temu

Z pasami to nie tak do końca jak piszesz… W razie wypadku latający, jak to ująłeś „worek pyrek” może pozabijać zapiętych w pasy pasażerów…

kefir
odpowiada  Bond
5 lat temu

Przecież piszę że to już sprawa kierowcy. Pasażerów zresztą też. Dlaczego postronni mają o tym decydować?

Waldenburger
5 lat temu

Feralnego dnia akurat byłem na Piaskach. To co zwróciło moją uwagę to fakt, że wzdłuż całej plaży w wodzie są rozciągnięte bojki sugerujące strzeżone kąpielisko. Zgodnie z Rozp. Min.Spraw Wew. z dnia 23.01.2012 r w sprawie minimalnych wymagań dot. liczby ratowników zapewniających stałą kontrolę wyznaczonego obszaru wodnego. Par. 2 tego rozporządzenia stanowi, iż na kąpielisku śródlądowym na każde 100m linii brzegowej przypada 1 ratownik od strony lądu oraz jeden ratownik od strony lustra wody (na łodzi lub platformie poza strefą dla umiejących pływać). Jeśli zarządca/administrator kąpieliska nie wynajął odpowiedniej ilości ratowników WOPR należy złożyć zawiadomienie o możliwości popełnienia przestępstwa przez tegoż.

kkk
odpowiada  Waldenburger
5 lat temu

tak na kazdego plazowicza jpowinien byc jeden ratownik i pilnowac koazdego:)))))

Waldenburger
odpowiada  kkk
5 lat temu

Umiesz czytać ze zrozumieniem? Na terenie RP panuje w tym względzie, bardzo klarowne prawo. DWÓCH RATOWNIKÓW NA STO METRÓW PLAŻY. Wężykiem jeszcze podkreślić??? Tylko, że zieleń miejska w swej ignorancji tudzież typowych ostrowskich oszczędnościach poskąpiła na wynajem większej ilości Woprowców, bo trzeba ich wynająć na cały sezon. Za co winna beknąć przed sądem. To aż dziw, że nie doszło przy tych niedzielnych tłumach do większej ilości tragedii…

jagoda
odpowiada  Waldenburger
5 lat temu

Ale na Piaski kąpac sie chodza sami „twardziele” więc po co im ratownik.Piaski szkoła przetrwania!!! Przeżyjesz kapiel na Piaskach możesz wstąpic do WOT….

jajca
odpowiada  jagoda
5 lat temu

albo wojsk chemicznych

gosc
odpowiada  Waldenburger
5 lat temu

Jezeli wypisujesz ,ze zielen miejska skapi na zatrudnianiu ratownikow ,to moze najpierw znajdz chetnych a potem wypisuj takie chore bajki!!!!!!Niestety Ratownikow WOPR jest malo ,praca odpowiedzialna i niewielkie pieniadze.Dlatego nie ma tylu chetnych do pracy.

Zenek
5 lat temu

To nie jest clou mojego komentarza, ale tak czytając komentarze jestem pod wielkim wrażeniem. Dno. To dygresja. Przechodząc do meritum chciałem napisać, że niestety symbolem są panowie strażacy na rowerze wodnym:/ oby ten obrazek uświadomił wszystkim kąpiącym się na piasakach, że w razie czego pomoc przybędzie na takim wehikule. Czyli tylko po to, żeby wyciągnąć trupa z wody. Ludzie, dbajcie o swoje życie.

Damian strażak
odpowiada  Zenek
5 lat temu

Zenek rower wodny czy każdy inny sposób na dotarcie na miejsce poszukiwań przez większą liczbę strażaków czy ratowników to chyba lepsze niż stanie na brzegu i przyglądanie się całej akcji.Inna sprawa że nasz dojazd na miejsce trwa kilka minut więc szansę na uratowanie tonącego mamy znikome do tego czasu na akwenie działają ratownicy WOPR

Marian
5 lat temu

ludzie ćwiczcie, bo aż mi się obiad cofnął jak zobaczyłem ten cellulit i kontenery na piwo, WSTYD

?
odpowiada  Marian
5 lat temu

To po co oglądasz ten celulit? Artykuł o tragedii, a pustak swoje. Nie dostałeś ostatnio ciężarkiem w łeb na crossficie. Totalny brak empatii.

56
0
Napisz co o tym sądziszx