Kolejny pracownik z gastronomii i uczeń z żółtaczką!

Wielu ostrowian zastanawiało się kiedy będą mogli zapomnieć o zagrożeniu epidemicznym spowodowanym żółtaczką typu A. Niestety okazuje się, że choć wirus narazie dotknął 19 mieszkańców Ostrowa Wlkp., to kolejne zakażone osoby mogły znacząco roznieść wirusa. Jednymi z ostatnich chorych są 12-letni uczeń Szkoły Podstawowej nr 1 oraz pracownica sklepu zajmująca się m.in. krojeniem mięsa!

+

Nie trzeba chyba nikogo uświadamiać jak około 12-letnie dzieci wspólnie piją z jednej butelki, częstują się czipsami czy w inny sposób narażają na przenoszenie wirusa. Tak samo pracownica jednego ze sklepów, powiązanego z zakładem garmażeryjnym, gdzie pracował pierwszy ostrowski zakażony, przez czas wykluwania się wirusa, potencjalnie mogła zarazić wiele osób.

Chorzy z tych grup dostaną objawy dopiero w maju, a w tym czasie będą zakażać innych nieświadomych znajomych. Dlatego tak ważne jest by w tym czasie ograniczyć kontakt bezpośredni z innymi, często myć ręce, nie jadać/nie pić z jednego opakowania wraz z inną osobą.

Na żółtaczkę typu A powinni się tylko zaszczepić pracownicy mający na co dzień kontakt z żywnością lub ściekami.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Dostawca do znanego sklepu spowodował wypadek
Subskrybuj
Powiadom o

162 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Aa
7 lat temu

Co znaczy ograniczyc kontakt bezposredni z innymi,nie chodzić do pracy,szkoły na zakupy.?A co z zuzlem,koszykówka i majoostaszkami np.tam tez przychodza tlumy ludzi,potencjalnie co drugi znich moze byc nosicielem.

jessie james
7 lat temu

Grubsza afera……Na szybko znalezli baranka ofiarnego w postaci kebaba „Z” ,a tu lipa ……..Tu jest potrzebna gruntowna kontrola warunków sanitarnych ……..Ale kto to ma zrobic?

Wujek dobra rada
odpowiada  jessie james
7 lat temu

Kto? Prokuratura, tylko nie ostrowska, bo umorzą!

ostrowianin
7 lat temu

Dlaczego nie ma mojego komentarza, który napisałem godzine temu? Jeszcze raz pytam dlaczego nie ujawniamy winnych? Bo poniosa straty a to przecież największy zakład , producent zywnosci w Ostrowie? Najlepiej było zamknąć Zahira i spopkój.

ja
7 lat temu

sanepid powinien wydac decyzje żeby zutylizować cała żywność, w gastronomi sklepach i hurtowniach,
coraz więcej śmierdzących artykułów spożywczych jest, zrobić tak jak ptasia grypa i finał

Detektyw Inwektyw
odpowiada  ja
7 lat temu

Utylizacja żywności nic nie da bo to nie żywność jest zarażona tylko ludzie!

ja
odpowiada  Detektyw Inwektyw
7 lat temu

a zarazić można się zakażona żywnością , wiec po co hodować dalej ?

Szczerze
7 lat temu

Z zahirem sanepid wkręcił nogawe…. Ciekawe jak wcześniej odbywały się kontrole że nie zareagowali na brak książeczek??? Prokuratura powinna w pierwszej kolejności pociągnąć pracowników sanepidu do odpowiedzialności za narazenie życia i zdrowia.!!!

Truskawka
7 lat temu

Grosik!

M
7 lat temu

Prawda jest taka że po kieszeniach dostanie się każdej restauracjii oraz każdemu lokalowi w Ostrowie – bo ja na ten przykład nic tam nie zjem … Teraz pozostaje nam tylko dbać o siebie i swoich bliskich Uświadomić dzieci (może wpadną na to szkoły ) Zaopatrzyć się w mydła odkazające i szorować ręce kilkanaście razy dziennie ! A jak miało się jakikolwiek kontakt z osobami chorymi albo z powszechnie znanymi miejscami przebadać się – bo lepiej zapobiegać niż leczyć !

ja
odpowiada  M
7 lat temu

Trochę się dziwię lokalnym restauratorom, którzy mają wszystkie papiery w porządku że nie zabierają zdania..
Ludzie nie widząc z żadnej instytucji pomocy mogą faktycznie zrezygnować ze stołowania się „na mieście” i odczują to wszyscy….cała branża restaratorska

Restaurator
odpowiada  ja
7 lat temu

Ciekawe co restaurstorzy mają zrobić. Dzwoniłem, wysłałem pismo, co więcej można zrobić. Podać ich do sądu? Jeżeli zrobie to sam to zaraz zaczną się jakieś problemy. Wszyscy na pewno się nie dogadają. Mogę zrobić tylko to co do tej pory. Dbać o porządek i o dobre produkty. Nic więcej teraz nie możemy zrobić. A fakt pozostaje faktem. Sanepid powinien podać nazwy lokali które maja problem oraz nazwy lokali które zostały sprawdzone i przebadane. Lub podać przynajmniej nazwy tych przebadanych gdzie nie trzeba się obawiać.

Barek
odpowiada  Restaurator
7 lat temu

Wynik badania/kontroli Sanepidu zamieszczony na FB, stronie knajpy powinien pomóc.

Epidemia
7 lat temu

Kiedy wreszcie zostanie ogłoszona epidemia? W 2016r. w całej Polsce zachorowało 49 osób, a my już w regionie mamy ponad 20 przypadków. A Jubilatka co – zamieściła sobie oświadczenie prezesa i niby wszystko cacy?

Sobek
7 lat temu

Co robił przez cały czas sanepid,gdzie są to kontrole co były kiedyś ?Za moich czasów sanepid przychdzil zniezapowiedziany i brał do badania żywność ,wymazy z rąk,a czystość to na pierwszym planie,a dzisiaj jest zapowiedziany -każdy wysprząta,pochowa starą żywność ,a do tego ugości ,uszykuje paczuszki i jest OK.

zz
7 lat temu

Ale oczywiście to nie epidemia – w takim razie co ? Skoro w analogicznym okresie było 0 zachorowań a teraz już ponad 20. No ale po co ogłaszać stan epidemii i brać na siebie winę z to że ktoś w związku z tym poniesie koszty/straty np imprezy masowe itp. A majostaszki tuż tuż

162
0
Napisz co o tym sądziszx