Wiemy co wykazały wyniki badań wody na Piaskach

Udostępnij
Tweet

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kaliszu badał wodę na ostrowskich Piaskach-Szczygliczce w związku z wylanym – najprawdopodobniej – szambem. Jak się okazuje, instytucja, w której mieszkańcy pokładali nadzieję, nie wykonała kompleksowych badań. Ba. Nikt ich nie wykonał. Ani Sanepid, ani Wodkan, ani WIOŚ. Dlaczego?

+

WIOŚ w Kaliszu twierdzi, że z zasady nie badają wody pod kątem bakteriologicznym. Jest to o tyle istotne badanie, ponieważ pozwala wykryć stężenie niebezpiecznych bakterii z grupy E.coli. Zdaniem kierownika kaliskiej delegatury WIOŚ Jakuba Kaczmarka, wyniki badań wody nie wskazują na istotne zanieczyszczenie zbiornika. Dodajmy, że badanie wykonano 2,5 doby od wpłynięcia substancji do małego zbiornika. Jakub Kaczmarek wskazywał, że pod kątem bakteriologicznym bada Sanepid. Ten jednak wykonuje takie badania, ale dopiero w sezonie kąpielowym i tylko na dużym zbiorniku. Morsami nikt się nie przejął.

Podobnie sprawa się ma z badaniami wykonanymi przez spółkę Wodkan na zlecenie Miejskiego Zakładu Zieleni. Prezes Wojciech Białas nie zamierza przekazać wyników do publicznej wiadomości, ponieważ sprawa najpewniej trafi do Sądu i byłoby ryzykownie gdyby wyniki spółek i WIOŚ się różniły.. Spółka MZZ zamierza opierać się na wynikach WIOŚ-u. Próbki zabezpieczone przez straż pożarną trafiły do laboratorium Wodkanu, ale WIOŚ już na nich nie pracował. Wyszedł niestety brak współpracy pomiędzy służbami.

Jakub Kaczmarek z kaliskiego WIOŚ zapewnia, że obecnie jest okres niekorzystania ze zbiornika. Istotny był poziom zanieczyszczeń, a nie stan sanitarny. WIOŚ bada jakość wody.

Z oceny kierownika kaliskiej delegatury WIOŚ, wyniki które są, bardziej mogą być istotne dla oceny kwalifikacji czynu. – Samo spuszczenie ścieków do tego rowu jest czynem zabronionym. Istotne jest czym ten czyn grozi. Te wyniki wskazują raczej na to, nie spowodował czynnie o zanieczyszczeniu w znacznych rozmiarach. Czyli bardziej w stronę wykroczenia, a nie przestępstwa. Na zewnątrz odpowiada firma, a pracodawca może wyciągać konsekwencje wobec pracownika. – przekonywał Jakub Kaczmarek.

Jak widać urząd typu WIOŚ jest tak nieefektywny, że nie jest w stanie pobrać próbek w dni wolne od urzędniczej pracy. Nikt nie bada wody pod kątem bakteriologicznym, bo jak można było usłyszeć w jednej z w/w instytucji: to oczywiste, że w ściekach są bakterie E.coli. Pytanie się nasuwa skąd wiadomo, że były to ścieki? Wyniki wskazują na wysokie stężenie azotanów – nawozów. Wykryta została też inna substancja, ale ze względu na dobro śledztwa, nie podamy jej teraz.

Sprawie będziemy się w dalszym ciągu przyglądać i zastanawiamy się czy Miejski Zakład Zieleni obciąży sprawcę czynu zabronionego kosztami przywracającymi czystość zbiorników Piaski-Szczygliczka.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

67 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Mały
6 lat temu

W Biskupicach Ołobocznych też powstaje zalew z nieczystości.Właściciel restauracji Rodion od kilu lat wypompowuje swoje szamba na działkę obok.Ziemia jest tak nasiąknięta że powstało i powstaje tam rozległe rozlewisko z opróżnianych szamb.Dziwię się tylko mieszkańcom ,że nic nie robią przecież czuć smród.

cinek
7 lat temu

Ukraińce górą, gówno dołem 🙂

karol3414
7 lat temu

Z jakimi morsami? Przecież w świetle tych informacji okazuje się, że woda w zbiorniku Piaski-Szczygliczka jest podgrzewana 😉

oli
7 lat temu

chłoptasiowi się w głowie poprzewracało od tych gówien i od pieniędzy za te gówna

mj
7 lat temu

czy ktos sie zastanowil ile trzeba by tego wylac, aby to
doplynelo w takim stanie tyle km i trze stawy ,cos mi tu niegra

Ostrowianin
7 lat temu

Ciekawe, że ci co sadzili lipę nie zainteresowali się tym skandalem. Było hasło od Schetyny sadzić drzewka i wmawiać ludziom, że PiS chce wyprowadzić Polskę z Unii Europejskiej, to już nic innego politykierów z PO nie interesuje.

Pierwszy wers hymnu po zmianie:
odpowiada  Ostrowianin
7 lat temu

Jeszcze Wolska nie zginęła, póki szmal bierzemy..

kuba
7 lat temu

latem na wejściach na piaski trzeba bilbordy zrobić wstawić fotki jak na piaski wlatuje woda i dlaczego tak wygląda

Ala
odpowiada  kuba
7 lat temu

zrobisz ?

wał
7 lat temu

Ludzie ten kraj to jeden wielki wał.Najpierw wypływają różne afery wiele ich było ale się zmyło.z Z tego zmywania wlały się POmyje do jeziorka no i tyle.Kasa się wysypała więc władza wszystko olała.Lecz my ludzie pamiętamy irządzącym zaśpiewamy ,precz że stołków wielkie hamy dos was już mamy . A tak poza tym to p.prezydent, panie prezesie zieleni i inni odpowiedzialni gdzie wy k…A jesteście za co po 20 tys wypłaty bierzecie.niewspomne o waszych urlopach 3 letnich zaległych no bo jak odwołają to jeszcze 60 tys wpadnie ….Cwaniaczki…..

Anka
7 lat temu

A czy żaden mieszkaniec Ostrowa nie wpadł na to, zeby pobrać próbkę wody ze Szczygliczki i zanieść do Sanepidu, zeby zrobili badanie ODPŁATNIE dla indywidualnego zleceniodawcy? Wydaje mi się, ze jest taka możliwość. Nie byłoby wtedy potrzeby słuchać urzedniczego bełkotu i wymigiwania się od konkretów albo zasłaniania się tajemnicą śledztwa.

Anka
odpowiada  Anka
7 lat temu

Jeszcze dodam, ze zamiast pisać kolejne artykuły już dawno można było zbadać wodę w Sanepidzie i opublikować wyniki, panie redaktorze. Tak pan lubi być wszędzie pierwszy, a tu jakoś zero „skapy”. To kto zbada i poda społeczeństwu? Wychodzi na to, ze ostrowianie nie poznają prawdy…

Ala
odpowiada  Anka
7 lat temu

Najłatwiej jest komuś wskazywać, że powinien coś zrobić.
Trzeba było zbadać wodę, a nie teraz się mądrować.

Anka
odpowiada  Ala
7 lat temu

Najłatwiej to się pisze takie komentarze, które nic nie wnoszą, jak twój. Niektórzy to nazywają „głupiomądry”. A jak się co niektorzy tak emocjonują wynikami badań wody, a właściwie ich brakiem, to już dawno by zdążyli zrobić te badania. Jakie w tym mądrowanie? A ja nie robię, bo analiza wody na Piaskach nie wpłynie na mój wybór – czyli to, ze nie korzystam ani z wody, ani z plaży na Piaskach. Jedynie spacer – 2 razy w roku może. Są lepsze miejsca do spędzania czasu na ŚWIEŻYM powietrzu.

67
0
Napisz co o tym sądziszx