Wiemy co wykazały wyniki badań wody na Piaskach

Udostępnij
Tweet

Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Kaliszu badał wodę na ostrowskich Piaskach-Szczygliczce w związku z wylanym – najprawdopodobniej – szambem. Jak się okazuje, instytucja, w której mieszkańcy pokładali nadzieję, nie wykonała kompleksowych badań. Ba. Nikt ich nie wykonał. Ani Sanepid, ani Wodkan, ani WIOŚ. Dlaczego?

+

WIOŚ w Kaliszu twierdzi, że z zasady nie badają wody pod kątem bakteriologicznym. Jest to o tyle istotne badanie, ponieważ pozwala wykryć stężenie niebezpiecznych bakterii z grupy E.coli. Zdaniem kierownika kaliskiej delegatury WIOŚ Jakuba Kaczmarka, wyniki badań wody nie wskazują na istotne zanieczyszczenie zbiornika. Dodajmy, że badanie wykonano 2,5 doby od wpłynięcia substancji do małego zbiornika. Jakub Kaczmarek wskazywał, że pod kątem bakteriologicznym bada Sanepid. Ten jednak wykonuje takie badania, ale dopiero w sezonie kąpielowym i tylko na dużym zbiorniku. Morsami nikt się nie przejął.

Podobnie sprawa się ma z badaniami wykonanymi przez spółkę Wodkan na zlecenie Miejskiego Zakładu Zieleni. Prezes Wojciech Białas nie zamierza przekazać wyników do publicznej wiadomości, ponieważ sprawa najpewniej trafi do Sądu i byłoby ryzykownie gdyby wyniki spółek i WIOŚ się różniły.. Spółka MZZ zamierza opierać się na wynikach WIOŚ-u. Próbki zabezpieczone przez straż pożarną trafiły do laboratorium Wodkanu, ale WIOŚ już na nich nie pracował. Wyszedł niestety brak współpracy pomiędzy służbami.

Jakub Kaczmarek z kaliskiego WIOŚ zapewnia, że obecnie jest okres niekorzystania ze zbiornika. Istotny był poziom zanieczyszczeń, a nie stan sanitarny. WIOŚ bada jakość wody.

Z oceny kierownika kaliskiej delegatury WIOŚ, wyniki które są, bardziej mogą być istotne dla oceny kwalifikacji czynu. – Samo spuszczenie ścieków do tego rowu jest czynem zabronionym. Istotne jest czym ten czyn grozi. Te wyniki wskazują raczej na to, nie spowodował czynnie o zanieczyszczeniu w znacznych rozmiarach. Czyli bardziej w stronę wykroczenia, a nie przestępstwa. Na zewnątrz odpowiada firma, a pracodawca może wyciągać konsekwencje wobec pracownika. – przekonywał Jakub Kaczmarek.

CZYTAJ  Ostrów pod wodą (ZDJĘCIA)

Jak widać urząd typu WIOŚ jest tak nieefektywny, że nie jest w stanie pobrać próbek w dni wolne od urzędniczej pracy. Nikt nie bada wody pod kątem bakteriologicznym, bo jak można było usłyszeć w jednej z w/w instytucji: to oczywiste, że w ściekach są bakterie E.coli. Pytanie się nasuwa skąd wiadomo, że były to ścieki? Wyniki wskazują na wysokie stężenie azotanów – nawozów. Wykryta została też inna substancja, ale ze względu na dobro śledztwa, nie podamy jej teraz.

Sprawie będziemy się w dalszym ciągu przyglądać i zastanawiamy się czy Miejski Zakład Zieleni obciąży sprawcę czynu zabronionego kosztami przywracającymi czystość zbiorników Piaski-Szczygliczka.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
67 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Kaliszanin
7 lat temu

Zawsze mówiłem, że Ostrów, to jedno wielkie szambo.

Alterego
7 lat temu

I właśnie w takich sytuacjach można zobaczyć jak działa państwo na poziomie lokalnym,,, układ, kolesostwo ,,,,, znają się te nasze pożal się boże elity i kryją swoje machloje!!! Może trzeba się na poważnie zastanowić nad tym aby urzędnicy pełnili swe funkcje tylko przez maksymalnie dwie kadencję,,,, było by mniej patologii ,,, mam przykład z naszą szbem Sobczyka,

szambonurek
odpowiada  Alterego
7 lat temu

To prawda. Nie ma państwa, są tylko kliki. Większe i mniejsze szajki funfli.

czytelnik
odpowiada  szambonurek
7 lat temu

A jaką fuchę masz w swoim kolektywie pochwal się.
Swoi na tłustych posadkach to normalne za pisiaków. Zasada jeszcze z PRL: my to kolektyw – oni to klika .Teraz pislam to przywrócił.

edek
7 lat temu

Agnie.zka przyjmie zrzute i będzie ok

Lutek
7 lat temu

widac sobczyk jest vip, wylej ty cos na piaski, to masz sprawe i cie zniszczą

00
7 lat temu

MAM NADZIEJĘ ŻE OSOBY KTÓE ZA TO ODPOWIADAJĄ JUŻ NIE PRACUJĄ A GDYBY TAK NIE BYŁO TRZEBA SIĘ WZIĄĆ ZA ICH PRZEŁOŻONYCH

Boczek
7 lat temu

A co na to Pani Prezydent? Ma okazje się wykazać. Proszę ją spytać. Jak każda władza lubi się pokazać na jakiejś budowie czy wielkim otwarciu a tu cisza gdy pojawia się problem. Pani Beato, do dzieła. Tylko proszę nie mówić puste słowa i głosić populizmy. Mieszkańcy czekają a to jest Pani być albo nie być w następnych wyborach oraz to jak Panią zapamiętają.

Duśko
7 lat temu

„Wiemy co wykazały wyniki badań wody ale nie powiemy”. No i fajnie!

Marian
7 lat temu

Jak dobrze że będzie nowy basen przy Olimpijskiej.Nie będziemy musieli się kąpać w tylko w szambie.

robert
7 lat temu

przedtem bylo 10 zl a teraz 20 zlociszy zaplacisz za szambo

Kucharz
7 lat temu

Kolor tej wody na Piaskach przypomina mi żurek, ale to tylko ze względu na widok. Nie wiem jak pachnie ta zupa.

67
0
Napisz co o tym sądziszx