Radni przeciwko burmistrz Nowych Skalmierzyc

Do naszej redakcji trafił tekst obrazujący najnowsze wydarzenia w nowoskalmierzyckim magistracie. Jest to ciąg dalszy afery, w której zarzuca się mobbing pani burmistrz Bożenie Budzik. Obecnie radni stwierdzili skargę na postępowanie burmistrz Nowych Skalmierzyc za zasadną.

+

KOLEJNY ORGAN POGRĄŻA PANIĄ BURMISTRZ I UZNAJE RACJE PRACOWNIKÓW URZĘDU

 „W nowoskalmierzyckim Urzędzie dynamika sporu nie maleje. Po tym, jak z końcem grudnia Państwowa Inspekcja Pracy Oddział w Ostrowie Wielkopolskim złożyła zawiadomienie do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez burmistrza względem pracowników, na XXXII Sesji Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce w dniu  24 stycznia br. radni jednogłośnie uznali skargę pracowników za zasadną w kwestii bezprawnego posługiwania się przez ich pracodawcę anonimami, jakie wpływały do Urzędu.

Skargę na działania burmistrza, równolegle do zgłoszenia do PIP, pracownicy Urzędu złożyli Przewodniczącemu Rady jako kolejną próbę walki o wyjaśnienie prawdy i przywrócenie godności pracownikom. Zawierała ona dziewięć punktów: dwa pierwsze dotyczyły posługiwania się anonimami, a pozostałych siedem relacji pracodawca – pracownik. Radni uznali, że w ich kompetencji jest rozpatrzenie tylko dwóch pierwszych punktów, a pozostałe nie leżą w zakresie ich właściwości (w tym przedmiocie już wcześniej stanowisko zajęła Państwowa Inspekcja Pracy, kierując sprawę do Prokuratury).

Po wystąpieniach Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, Burmistrza Gminy i Miasta, Pełnomocnika pracowników oraz jednego z radnych przystąpiono do głosowania. Radni jednogłośnie zagłosowali za przyjęciem skargi uznając, że Burmistrz złamała prawo rozpatrując treść anonimów, jakie do niej trafiają w drodze listownej lub telefonicznej a także przyjmując pomówienia tam zawarte za prawdziwe, nie przeprowadzając postępowania wyjaśniającego, co mogłaby uczynić, gdyby chciała z urzędu zbadać podstawność wspomnianych doniesień. Zarówno Komisja Rewizyjna jak  i wcześniej Mecenas pracowników wystąpili do Pani Burmistrz i jej pełnomocnika o udostępnienie anonimów. Ta jednak, zasłaniając się tajemnicą ochrony danych osobowych odmówiła, choć na spotkaniach z pracownikami mówiła, że je udostępni a nawet wywiesi na tablicy ogłoszeń. Dziwnym więc wydaje się sposób postępowania Burmistrza, która swojemu pełnomocnikowi (dodatkowo wynajętemu i opłacanemu ze środków publicznych, pomimo dwóch radców zatrudnionych już przez Urząd) udostępnia anonimy, a już pełnomocnikowi osób najbardziej tym zainteresowanych, bo przecież poszkodowanych i pomówionych oraz Komisji Rewizyjnej w celu dogłębnego zbadania sprawy – tego nie zrobiła. Posługiwanie się anonimami stanowi (poza niewątpliwie również względami etycznymi, moralnymi) naruszenie prawa. Reprezentujący pracowników mecenas wskazywał podstawy prawne, które zostały działaniami burmistrza naruszone, w tym tak ważny i jeden z podstawowych dokumentów dla pracowników Urzędu, jakim jest Kodeks Postępowania Administracyjnego. Anonim nie jest w żadnej mierze dokumentem. Osoba, która go przygotowała ma ewidentnie nieszczere intencje, zależy jej wyłącznie na pogrążeniu drugiej osoby i może dowolnie konfabulować aby, osiągnąć swój cel. Co gorsza, osoba poszkodowana nie ma nawet możliwości obrony.

CZYTAJ  Kurier ustrzelił pijaka

Pomimo przeszkód ze strony oskarżonej Burmistrz połowa załogi uczestniczyła w części sesji, na której była rozpatrywana skarga. Musieli oni wypełnić wnioski urlopowe, choć wcześniej wszystkie narady z pracownikami odbywały się po godzinach pracy, a więc w czasie wolnym i winny być traktowane jako nadgodziny. Wcześniej również nie było problemu z zamykaniem Urzędu w sytuacjach wyjątkowych, np. gdy szliśmy na pogrzeb. Pozostali pracownicy wykonywali swoje zadania i zadania w zastępstwie osób będących na sesji, zachowując w ten sposób ciągłość pracy Urzędu.

Uchwały zostaną teraz przekazane do Wojewody.  Co przyniosą nam kolejne miesiące? Skala zjawiska jest na tyle duża, że można z dużą dozą prawdopodobieństwa oczekiwać kolejnych wydarzeń.

 

 

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

16 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
teraz
6 lat temu

ładnie tam u Was w Skalmierzycach ,

bb
7 lat temu

bozena czas na ciebie . rusz d…i dyplomatycznie spiepszaj bo cie wywala .

kris
7 lat temu

Banda i wstyd tylko gminie robicie po co my chodzimy na wybory jak sami wariacji robimy na gminie

Migdalka
7 lat temu

Widac taka moda……….kiedys Odolanow teraz Skalmierzyce…….

zibi
7 lat temu

Starosta tak się chętnie zwie ale to tyle co kiedyś ktoś z sld mówił o kimś tam ale dziś tego starosty ( z małej bo to taki mały …) koalicjant.

Absolwent
7 lat temu

Ciekawe, że w sprawie jednego z ostrowskich liceów na anonimy w dodatku kłamliwe reagowało kuratorium, starosta i Bóg jeden wie kto jeszcze.

Dr. Wzwód
7 lat temu

„stwierdzili skargę”

Zdzsław
7 lat temu

Jeżeli Pani Burmistrz jest wspaniałym gospodarzem to lenie starają się przeszkadzać .Jedyne miasto w Polsce gdzie bezrobocie jest ZEROWE.

DoZdzslaw
odpowiada  Zdzsław
7 lat temu

Jeżeli myślisz że to wszystko zasługa jednej osoby to żal mi ciebie. Człowieku na sukces danej gminy czy firmy pracuje zespół ludzi a nie jedna osoba. A najgorsze co można zrobić to uderzać w swoich ludzi.

olo
7 lat temu

proste rozwiązanie ,wylac wszystkich co do jednego z pracy , oderwac od koryta i wszystkich nowych młodych wszystkich cwaniaków bez wyjątku , oczyscic atmosfere

ktosiek
odpowiada  olo
7 lat temu

Też byłbyś taki mądry jakby toba ktoś w robocie pomiatal? Albo twoja siostrą, matką, żoną? Pomyśl zanim coś napiszesz. To nie boli.

Olololo starszy
odpowiada  olo
7 lat temu

Pewnie, wywalic zlych, okropnych, niegodnych i niegrzecznych urzedasow i zatrudnic same takie mlode lole, chetne do pracy i zaprawione w boju przy pokemon go. Wszystkie staruchy po 30.to paaaaanie na pewno z ukladu! Przeciez do urzedu wala drzwiami i oknami o prace! Co, juz tak nie jest? Co, odchodza z pracy? A to szkoda… Rudy ojciec, rudy dziadek, rudy ogon – to moj spadek!

skalmierzanka
7 lat temu

Nosił wilk razy kilka – ponieśli i wilka …. kij zawsze ma dwa końce i wreszcie nastąpiła epokowa sprawiedliwość . Pani burmistrz już się nie wywinie , a tyle lat była bezkarna. Szkoda bo jako włodarz była dobra, a nawet bardzo dobra.

Noooo
odpowiada  skalmierzanka
7 lat temu

Dobre ma Pani wieści na temat zasług pani burmistrz, zwłaszcza, że jako skalmierzanka prawdopodobnie koło Sieradza Pani mieszka. W Skalmierzycach zamieszkują kobiety skalmierzyczanki. Rozgłos zasług pani burmistrz bardzo rozległy, jak widać.

obrońca
odpowiada  Noooo
7 lat temu

Burmistrz wybierany przez ostatnie 20 lat większością głosów mieszkańców, nagle jest be?
To nie pierwszy romans w tym urzędzie .
Ciekawe ,że nawet zastępca czuje się /zmobbingowany/.
Pani Noooo, coś wie ale jak to jest w zwyczaju ,oficjalnie nie powie.

N
odpowiada  obrońca
7 lat temu

Nie wnikam w sprawy,które mnie nie dotyczą, po prostu zwróciłam na nazwę mieszkanki Skalmierza.

16
0
Napisz co o tym sądziszx