Radni przeciwko burmistrz Nowych Skalmierzyc

Do naszej redakcji trafił tekst obrazujący najnowsze wydarzenia w nowoskalmierzyckim magistracie. Jest to ciąg dalszy afery, w której zarzuca się mobbing pani burmistrz Bożenie Budzik. Obecnie radni stwierdzili skargę na postępowanie burmistrz Nowych Skalmierzyc za zasadną.

+

KOLEJNY ORGAN POGRĄŻA PANIĄ BURMISTRZ I UZNAJE RACJE PRACOWNIKÓW URZĘDU

 „W nowoskalmierzyckim Urzędzie dynamika sporu nie maleje. Po tym, jak z końcem grudnia Państwowa Inspekcja Pracy Oddział w Ostrowie Wielkopolskim złożyła zawiadomienie do Prokuratury o możliwości popełnienia przestępstwa przez burmistrza względem pracowników, na XXXII Sesji Rady Gminy i Miasta Nowe Skalmierzyce w dniu  24 stycznia br. radni jednogłośnie uznali skargę pracowników za zasadną w kwestii bezprawnego posługiwania się przez ich pracodawcę anonimami, jakie wpływały do Urzędu.

Skargę na działania burmistrza, równolegle do zgłoszenia do PIP, pracownicy Urzędu złożyli Przewodniczącemu Rady jako kolejną próbę walki o wyjaśnienie prawdy i przywrócenie godności pracownikom. Zawierała ona dziewięć punktów: dwa pierwsze dotyczyły posługiwania się anonimami, a pozostałych siedem relacji pracodawca – pracownik. Radni uznali, że w ich kompetencji jest rozpatrzenie tylko dwóch pierwszych punktów, a pozostałe nie leżą w zakresie ich właściwości (w tym przedmiocie już wcześniej stanowisko zajęła Państwowa Inspekcja Pracy, kierując sprawę do Prokuratury).

Po wystąpieniach Przewodniczącego Komisji Rewizyjnej, Burmistrza Gminy i Miasta, Pełnomocnika pracowników oraz jednego z radnych przystąpiono do głosowania. Radni jednogłośnie zagłosowali za przyjęciem skargi uznając, że Burmistrz złamała prawo rozpatrując treść anonimów, jakie do niej trafiają w drodze listownej lub telefonicznej a także przyjmując pomówienia tam zawarte za prawdziwe, nie przeprowadzając postępowania wyjaśniającego, co mogłaby uczynić, gdyby chciała z urzędu zbadać podstawność wspomnianych doniesień. Zarówno Komisja Rewizyjna jak  i wcześniej Mecenas pracowników wystąpili do Pani Burmistrz i jej pełnomocnika o udostępnienie anonimów. Ta jednak, zasłaniając się tajemnicą ochrony danych osobowych odmówiła, choć na spotkaniach z pracownikami mówiła, że je udostępni a nawet wywiesi na tablicy ogłoszeń. Dziwnym więc wydaje się sposób postępowania Burmistrza, która swojemu pełnomocnikowi (dodatkowo wynajętemu i opłacanemu ze środków publicznych, pomimo dwóch radców zatrudnionych już przez Urząd) udostępnia anonimy, a już pełnomocnikowi osób najbardziej tym zainteresowanych, bo przecież poszkodowanych i pomówionych oraz Komisji Rewizyjnej w celu dogłębnego zbadania sprawy – tego nie zrobiła. Posługiwanie się anonimami stanowi (poza niewątpliwie również względami etycznymi, moralnymi) naruszenie prawa. Reprezentujący pracowników mecenas wskazywał podstawy prawne, które zostały działaniami burmistrza naruszone, w tym tak ważny i jeden z podstawowych dokumentów dla pracowników Urzędu, jakim jest Kodeks Postępowania Administracyjnego. Anonim nie jest w żadnej mierze dokumentem. Osoba, która go przygotowała ma ewidentnie nieszczere intencje, zależy jej wyłącznie na pogrążeniu drugiej osoby i może dowolnie konfabulować aby, osiągnąć swój cel. Co gorsza, osoba poszkodowana nie ma nawet możliwości obrony.

CZYTAJ  Zginął na Ukrainie. Osierocił czworo dzieci

Pomimo przeszkód ze strony oskarżonej Burmistrz połowa załogi uczestniczyła w części sesji, na której była rozpatrywana skarga. Musieli oni wypełnić wnioski urlopowe, choć wcześniej wszystkie narady z pracownikami odbywały się po godzinach pracy, a więc w czasie wolnym i winny być traktowane jako nadgodziny. Wcześniej również nie było problemu z zamykaniem Urzędu w sytuacjach wyjątkowych, np. gdy szliśmy na pogrzeb. Pozostali pracownicy wykonywali swoje zadania i zadania w zastępstwie osób będących na sesji, zachowując w ten sposób ciągłość pracy Urzędu.

Uchwały zostaną teraz przekazane do Wojewody.  Co przyniosą nam kolejne miesiące? Skala zjawiska jest na tyle duża, że można z dużą dozą prawdopodobieństwa oczekiwać kolejnych wydarzeń.

 

 

16 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
teraz
5 lat temu

ładnie tam u Was w Skalmierzycach ,

bb
6 lat temu

bozena czas na ciebie . rusz d…i dyplomatycznie spiepszaj bo cie wywala .

kris
6 lat temu

Banda i wstyd tylko gminie robicie po co my chodzimy na wybory jak sami wariacji robimy na gminie

Migdalka
6 lat temu

Widac taka moda……….kiedys Odolanow teraz Skalmierzyce…….

zibi
6 lat temu

Starosta tak się chętnie zwie ale to tyle co kiedyś ktoś z sld mówił o kimś tam ale dziś tego starosty ( z małej bo to taki mały …) koalicjant.

Absolwent
6 lat temu

Ciekawe, że w sprawie jednego z ostrowskich liceów na anonimy w dodatku kłamliwe reagowało kuratorium, starosta i Bóg jeden wie kto jeszcze.

Dr. Wzwód
6 lat temu

„stwierdzili skargę”

Zdzsław
6 lat temu

Jeżeli Pani Burmistrz jest wspaniałym gospodarzem to lenie starają się przeszkadzać .Jedyne miasto w Polsce gdzie bezrobocie jest ZEROWE.

DoZdzslaw
odpowiada  Zdzsław
6 lat temu

Jeżeli myślisz że to wszystko zasługa jednej osoby to żal mi ciebie. Człowieku na sukces danej gminy czy firmy pracuje zespół ludzi a nie jedna osoba. A najgorsze co można zrobić to uderzać w swoich ludzi.

olo
6 lat temu

proste rozwiązanie ,wylac wszystkich co do jednego z pracy , oderwac od koryta i wszystkich nowych młodych wszystkich cwaniaków bez wyjątku , oczyscic atmosfere

ktosiek
odpowiada  olo
6 lat temu

Też byłbyś taki mądry jakby toba ktoś w robocie pomiatal? Albo twoja siostrą, matką, żoną? Pomyśl zanim coś napiszesz. To nie boli.

Olololo starszy
odpowiada  olo
6 lat temu

Pewnie, wywalic zlych, okropnych, niegodnych i niegrzecznych urzedasow i zatrudnic same takie mlode lole, chetne do pracy i zaprawione w boju przy pokemon go. Wszystkie staruchy po 30.to paaaaanie na pewno z ukladu! Przeciez do urzedu wala drzwiami i oknami o prace! Co, juz tak nie jest? Co, odchodza z pracy? A to szkoda… Rudy ojciec, rudy dziadek, rudy ogon – to moj spadek!

skalmierzanka
6 lat temu

Nosił wilk razy kilka – ponieśli i wilka …. kij zawsze ma dwa końce i wreszcie nastąpiła epokowa sprawiedliwość . Pani burmistrz już się nie wywinie , a tyle lat była bezkarna. Szkoda bo jako włodarz była dobra, a nawet bardzo dobra.

Noooo
odpowiada  skalmierzanka
6 lat temu

Dobre ma Pani wieści na temat zasług pani burmistrz, zwłaszcza, że jako skalmierzanka prawdopodobnie koło Sieradza Pani mieszka. W Skalmierzycach zamieszkują kobiety skalmierzyczanki. Rozgłos zasług pani burmistrz bardzo rozległy, jak widać.

obrońca
odpowiada  Noooo
6 lat temu

Burmistrz wybierany przez ostatnie 20 lat większością głosów mieszkańców, nagle jest be?
To nie pierwszy romans w tym urzędzie .
Ciekawe ,że nawet zastępca czuje się /zmobbingowany/.
Pani Noooo, coś wie ale jak to jest w zwyczaju ,oficjalnie nie powie.

N
odpowiada  obrońca
6 lat temu

Nie wnikam w sprawy,które mnie nie dotyczą, po prostu zwróciłam na nazwę mieszkanki Skalmierza.

16
0
Napisz co o tym sądziszx