Fatalna sytuacja w EKK Wagon. Pensji nie było od września

Udostępnij
Tweet

Wszyscy żyjemy już nadchodzącymi świętami, tymczasem dla wielu rodzin w Ostrowie Wielkopolskim może to być bardzo trudny czas. O swojej niepewnej sytuacji poinformowali prezydent Ostrowa Wielkopolskiego, Beatę Klimek, przedstawiciele związków zawodowych EKK Wagon Sp. z o.o. Wobec spółki toczy się postępowanie sanacyjne, a pracownicy nie otrzymali wynagrodzeń za miesiąc październik. Prezydent Beata Klimek podjęła w tej sprawie interwencję u Wicemarszałka Województwa Wielkopolskiego. – Nie możemy pozwolić, aby w Ostrowie Wielkopolskim kilkadziesiąt rodzin zasiadło w Wigilię przy pustym stole – mówi prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

+

– W imieniu władz samorządowych Miasta Ostrowa Wielkopolskiego bardzo proszę o podjęcie niezwłocznych działań w celu uruchomienia pożyczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na wynagrodzenia dla pracowników Europejskiego Konsorcjum Kolejowego WAGON Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim – rozpoczyna swoje pismo do wicemarszałka Wojciecha Jankowiaka prezydent Beata Klimek.

Przedsiębiorstwo znajduje się obecnie w wyjątkowo trudnej sytuacji finansowej. Prezydent Ostrowa Wielkopolskiego spotkała się z przedstawicielami związków zawodowych, którzy poinformowali o toczącym się postępowaniu restrukturyzacyjnym w EKK WAGON Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim, a także o czynionych staraniach mających na celu uratowanie tego zakładu przed upadłością likwidacyjną. Związki zawodowe działające przy EKK WAGON Sp. z o.o. poinformowały o tych faktach również Marszałka Województwa Wielkopolskiego.

Brak środków na wynagrodzenia dla pracowników, których nie przekazano im za październik br., znacząco utrudnia podejmowane działania naprawcze. Rodzi to bowiem uzasadnione niezadowolenie oraz wątpliwości pracowników nad sensem ich dalszego zatrudnienia, za które nie otrzymują wynagrodzenia. Jednocześnie stanowi to poważne ryzyko bezpowrotnego zaprzepaszczenia szansy na uchronienie zakładu przed widmem upadłości. Dlatego tak ważne i potrzebne jest pilne uruchomienie środków na wynagrodzenia z nadzorowanego przez Urząd Marszałkowski Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych. Tylko to działanie pozwoli zapewnić pracownikom EKK WAGON Sp. z o.o. poczucie gwarancji wynagrodzenia za pracę w trudnym okresie, jaki przeżywa obecnie ich pracodawca.

Jako samorządowcy nie możemy pozwolić na to, aby podczas zbliżających się Świąt Bożego Narodzenia, pracownicy przedsiębiorstwa oraz ich rodziny zostali pozbawieni godnych środków do życia. Wspólnymi siłami należy uczynić wszystko, aby ratować zakład, który daje dziś zatrudnienie dla około 500 pracowników i który stanowi źródło dochodu dla ich rodzin – dodaje prezydent Beata Klimek. – EKK WAGON Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim to zakład, który na dobre wpisał się w historię naszego miasta, od wielu lat słynący z solidnego i rzetelnego wkładu w produkcję polskiego towarowego taboru kolejowego. Jako samorządowcy nie możemy zatem przejść obojętnie wobec jego problemów, skutkujących brakiem środków na wypłatę wynagrodzeń oraz idącej za tym realnej groźby jego likwidacji po ewentualnym odejściu pracowników. Z informacji przekazanej przez związki zawodowe wynika, że EKK WAGON Sp. z o.o. wciąż oczekuje na zamówienia,  mogące poprawić jego sytuację ekonomiczną oraz zapewnić dalsze zatrudnienie jego załodze. Tym bardziej konieczne jest zatem pilne uruchomienie pożyczki z Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych na wynagrodzenia dla pracowników, aby nie tylko w pełni zagwarantować im prawo do wynagrodzenia za wykonaną pracę, ale przede wszystkim skonsolidować ich wokół dalszej działalności przedsiębiorstwa, chroniącej go przed widmem upadłości.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

46 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
bbb
7 lat temu

do roman – masz rację co ci gówniarze wiedza o ZNTK, fabryce wagon . mysla ze w tym obozie pracy za t.z komune dawali zarobic za lezenie ? Dla wielu dobrze ,że został gruz po tym obozie pracy . ale jak jest to co tam pracuja maja zarabiac kase a nie żebrac

bbb
7 lat temu

fabryka WAGON ma trudnosci albo je wirtualne ma własciicel . robotnika co to ma obchodzic, ma umowe, pracuje i ma prawo do deklarowanej kasy . Nie to ma zwiazki zawodowe i ulice. ale widzac reakcje NSZZ to mysle,że ulica pewniejsce miejsce dla robotnika praw . Opony w łape i pod biura poselskie, urzad miasta tam jest wasze wynagrodznie . Inaczej jak widac P. p.s prezydent pisze kolaboranty do wojewody a w po kase na swita idziecie do rodziny . wstyd – i agresja to jedno.

46
0
Napisz co o tym sądziszx