Ruszyła budowa podziemnego przejścia pod obwodnicą Ostrowa

Udostępnij
Tweet
Dziś z samego rana ruszyła budowa przejścia pieszo-rowerowego na obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego. Dzięki inwestycji piesi jak i rowerzyści zyskają  bezpieczne połączenie zarówno w kierunku Ostrowa Wielkopolskiego jak i Kalisza. Tym samym opłaciły się rozmowy wójta gminy Piotra Kuroszczyka z dyrekcją Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad w Poznaniu Markiem Napierałą.
+
 Obraz na stronie 1.od_samego_rana_ruszyly_prace.jpg
Obraz na stronie 2._plac_budowy_tunelu.jpg
Wczoraj (21 listopada 2016r.) GDDKiA podpisała w tej sprawie umowę z Mota Engil. – potwierdza dyrektor kontraktu Mota Engil Andrzej Poskrobko. Konsorcjum natychmiast przystąpiło do prac budowalnych.
Obraz na stronie 1.jpg
„Jestem bardzo szczęśliwy, że udało się  tak potrzebną inwestycję dla naszych mieszkańców z sukcesem doprowadzić do końca. Od początku rozmów z dyrektorem Markiem Napierałą na temat przejścia czułem przychylność i aprobatę do tej inwestycji. Sukcesem jest także, fakt, że budowa ruszyła jeszcze w tym roku, a koszty ponosi inwestor, w tym przypadku GDDKiA.„ – mówi wójt gminy Piotr Kuroszczyk.

 

Obraz na stronie zrzut_ekranu__21_.jpg

↑ Andrzej Poskrobko, dyrektor kontraktu (od lewej) potwierdził wójtowi gminy podpisanie umowy na budowę przejścia.

 

Przejście powstanie pod obwodnicą Ostrowa Wielkopolskiego, na granicy z Czekanowem. Będzie to tunel o długości kilkudziesięciu metrów, wraz z oświetleniem. Tunel, który połączy istniejącą drogę serwisową, wzdłuż obwodnicy. Inwestycja zostanie oddana do użytku w lipcu 2017 roku wraz z II etapem obwodnicy Ostrowa Wielkopolskiego.

 

Obraz na stronie zrzut_ekranu__23_.jpg

 

Budowa obwodnicy Ostrowa Wlkp. zrealizowana jest w 80% ( prace projektowe 96%, roboty drogowe 81%, roboty mostowe 73%, branżowe 94%). Inwestycja ma zostać oddana do połowy lipca przyszłego roku. Całość kosztować będzie ponad 284 mln 264 tys. zł. Budowany odcinek drogi ekspresowej S11  będzie miał długość 13 kilometrów.

 

Obraz na stronie zrzut_ekranu__22_.jpg

Obraz na stronie zrzut_ekranu__24_.jpg

Obraz na stronie zrzut_ekranu__27_.jpg

Obraz na stronie zrzut_ekranu__28_.jpg

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

7 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Syrop na Lisy
7 lat temu

brawo śpiochy z Urzędnicy, zapomnieli a teraz trzeba dorobić

becks`a
7 lat temu

A mnie to właśnie zastanowiło którędy dokładnie pójdzie ekspresówka na Kalisz. Przetnie tak po prostu Czekanów na pół a jeżeli bo przecież nie ominie to co z tym Czekanowem, nie będą mieli nawet drogi?

ja
odpowiada  becks`a
7 lat temu

też się nad tym zastanawiałem. Innej opcji raczej nie ma gdyż musiał by być ostry zakręt w prawo za obwodnicą by przez pola przejść przy Bagateli i ominąć Czekanów. Dalej w stronę Kalisza też nie jest różowo.
Nie wszędzie jest miejsce na drogę ekspresową

ja
7 lat temu

fajne , zepsuli coś co było by podpisać dodatkową umowę i zrobić to co było raz jeszcze.
Droga serwisowa miała połączenie (fakt nie było drugiej części obwodnicy jeszcze), ale jeżeli była połączona to na chłopski rozum taka powinna pozostać po skończeniu inwestycji, czyli tunel powinien być uwzględniony w rozbudowie „koniczyny” po co lansować się z czymś oczywistym. A może ten tunel i tak by powstał ….?

zły
7 lat temu

„kilometr”

zły
7 lat temu

22 bańki za kolometr ,to prawie jak za darmo.Polska to piękny i bardzo bogaty kraj!!!!!!!!

Anonimowo
7 lat temu

podziemna obwodnica 😉

7
0
Napisz co o tym sądziszx