OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Darmowe przejazdy autobusami MZK przez cały rok. Co sądzicie?

Od radnego Wojciecha Matuszczaka wyszła inicjatywa darmowych przejazdów autobusami MZK. Dzięki takiemu rozwiązaniu skuteczna ma być walka ze spalinami. Dodatkową korzyścią będzie poprawa wizerunku miasta na zewnątrz.

+

Pomysł darmowych przejazdów autobusami miejskimi umożliwiłoby dotarcie do centrum mieszkańcom, zwłaszcza tym którzy robili to rzadko albo wcale. Zdaniem radnego Matuszczaka spowoduje to większą aktywizację zawodową i społeczną dla nich.

Docelowo po Ostrowie ma jeździć kilka autobusów elektrycznych. Ma mieć to wpływ na znaczące zmniejszenie spalin i tym samym smogu. Darmowa komunikacja ma być też pretekstem do maksymalnego wykorzystania centrum przesiadkowego, które ma powstać koło dawnego dworca PKS.

Przy tych korzyściach są też koszty. Miasto Ostrów musiałoby co roku dokładać 2 miliony złotych, do dotychczasowych 7-8 milionów, które miasto przekazuje MZK co roku. Darmowa komunikacja spowoduje oszczędności związane z brakiem dystrybucji biletów, likwidacją biura obsługi czy działu kontroli pasażerów. Ma to zrekompensować koszty poniesione przez miasto.

Czy to rozwiązanie zaszkodzi takim grupom jak taksówkarze, pracownikom związanym z obsługą biletów MZK? A może widzicie inne zalety/wady darmowej komunikacji w Ostrowie Wlkp.? Zapraszamy do dyskusji w komentarzach…

39 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mak
4 lat temu

Nawet jeżeli MZK dopłacałoby pasażerom za korzystanie z ich usług, to chętnych wielu nie będzie, przy takich rozkładach jazdy.

XYZOSW
4 lat temu

Mi się bardzo podoba ten pomysł, gdyż jestem uczniem szkoły średniej i codziennie jadę komunikacją miejską do szkoły, ze szkoły do domu i potem na trening i z powrotem.. A jestem osobą nie pracującą a za dużo pieniędzy nie mam a na komunikacje wydaje moje jedyne oszczędności co starczają tylko na komunikacje miejską więc fajnie gdyby była darmowa 🙂

Kaktus
4 lat temu

Jeśli ktoś sobie wyobraża, że dla tego kulawego rozkładu jazdy ludzie zrezygnują z samochodów, które pomimo korków dają możliwość pełnej mobilności, to ręce opadają. Przecież jak jest korek pod wiaduktem Krotoszyńskim, to autobusy również w nim stoją. Nie ma w Ostrowie tzw. BUS pasów, którymi jeździ tylko komunikacja miejska i ew. taksówki. Kolejny demagogiczny pomysł.

kierowca
odpowiada  Kaktus
4 lat temu

Weź pod uwagę że jeśli do autobusów przesiądą się niedzielni kierowcy i ci jeżdżący eko to korki będą mniejsze i natężenie ruchu będzie mniejsze i ogólnie jeśli ma to komukolwiek pomóc to dlaczego by nie, być może dzieciaki będą chętniej jeździły na basen

M43
4 lat temu

Bierzmy przykład z Albani.Tam płacą tylko za prąd (na razie).

M43
4 lat temu

Czy Pan radny Matuszczak wywodzi się z PISu?
Dla mnie jest to kolejna populistyczna,demagogiczna nie mająca nic wspólnego z rzeczywistością wypowiedź skierowana do nie myślącego elektoratu tego Pana.
Tak dobrze że nie wpadł na pomysł nacjonalizacji ostrowskich taksówek i polecenia im wożenia nas za “free”?

!!!
odpowiada  M43
4 lat temu

Oj zabolało środowisko pani prezydent, że ktoś ją przebił populizmem 😉 A ludzie już wiedzą- radny Matuszczak i radni PO chcą dla mieszkańców dobrze, a pozostali radni i pani prezydent źle. Trudno się z tym uporać jeśli się przyzwyczaiło do misiaczków, całusków i rozdawnictwa. Tu jest konkretna pomoc mieszkańcom!!!

ron
odpowiada  M43
4 lat temu

Lepiej to niż baseniki, lodowiska i inne pierdy. To jest dopiero populizm

prywatny przewoznik
4 lat temu

przy takiej duzej dotacji to komunikacja juz dawno powinna byc bezplatna

39
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x