OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Kalinowy Festyn dla mieszkańców Krępy

Składanie wiązanek kwiatów, uroczysty korowód i zabawa taneczna- w taki sposób Rada Osiedla Krępa zaplanowała przebieg obchodów z okazji 170 rocznicy urodzin i 110 rocznicy śmierci wybitnego etnografa i działacza społecznego Antoniego Kaliny. W sobotę 10 września 2016 roku przed domem, w którym urodził się ten wybitny naukowiec, oraz na pobliskim targowisku przy ulicy Witosa zorganizowano szereg atrakcji w ramach „Kalinowego Festynu”.

+

Mieszkańcy dzielnicy Krępa i zaproszeni goście złożyli kwiaty pod domem, w którym urodził się i wychował Profesor Antoni Kalina- wybitny slawista i etnograf, badacz języków słowiańskich i społecznik, założyciel Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i jego pierwszy prezes, radny miasta Lwowa i rektor lwowskiego uniwersytetu. Pochodził z chłopskiej rodziny, która zarówno od strony matki jak i ojca związana była z ziemią ostrowską. Z Topoli Małej pochodziła rodzina jego ojca – Szymona, w Krępie mieszkała rodzina jego matki Marianny Kostrzewy.

Barwny korowód prowadzony przez zespół Furmany przeszedł na teren targowiska przy ul. Witosa – tam odbywała się zabawa dla mieszkańców osiedla pod nazwą „Kalinowy Festyn”. Organizatorami festynu byli: Rada Osiedla nr 3 Krępa i Stowarzyszenie „Piątka dla pokoleń” działające przy SP nr 5.

Na festynie obecni byli mieszkańcy okolicy, zaproszeni goście- w tym Starosta Ostrowski Paweł Rajski, oraz potomkowie z rodziny profesora.

Na festynie było wiele atrakcji: grochówka prosto z kotła, pyry z gzikiem z ostrowskiej mleczarni, chleb ze smalcem i ogórkiem kwaszonym, pieczona kiełbaska. Dla najmłodszych dmuchany zamek, malowanie twarzy, dojenie sztucznej krowy, chodzenie na szczudłach, tańce i występy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5. Część artystyczną zapewniła ludowa kapela „Furmany  oraz zespół „Revers”, który porwał mieszkańców do tańca. Mieszkańcy bawili się do późnych godzin wieczornych.

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x