Kalinowy Festyn dla mieszkańców Krępy

Składanie wiązanek kwiatów, uroczysty korowód i zabawa taneczna- w taki sposób Rada Osiedla Krępa zaplanowała przebieg obchodów z okazji 170 rocznicy urodzin i 110 rocznicy śmierci wybitnego etnografa i działacza społecznego Antoniego Kaliny. W sobotę 10 września 2016 roku przed domem, w którym urodził się ten wybitny naukowiec, oraz na pobliskim targowisku przy ulicy Witosa zorganizowano szereg atrakcji w ramach „Kalinowego Festynu”.

+

Mieszkańcy dzielnicy Krępa i zaproszeni goście złożyli kwiaty pod domem, w którym urodził się i wychował Profesor Antoni Kalina- wybitny slawista i etnograf, badacz języków słowiańskich i społecznik, założyciel Polskiego Towarzystwa Ludoznawczego i jego pierwszy prezes, radny miasta Lwowa i rektor lwowskiego uniwersytetu. Pochodził z chłopskiej rodziny, która zarówno od strony matki jak i ojca związana była z ziemią ostrowską. Z Topoli Małej pochodziła rodzina jego ojca – Szymona, w Krępie mieszkała rodzina jego matki Marianny Kostrzewy.

Barwny korowód prowadzony przez zespół Furmany przeszedł na teren targowiska przy ul. Witosa – tam odbywała się zabawa dla mieszkańców osiedla pod nazwą „Kalinowy Festyn”. Organizatorami festynu byli: Rada Osiedla nr 3 Krępa i Stowarzyszenie „Piątka dla pokoleń” działające przy SP nr 5.

Na festynie obecni byli mieszkańcy okolicy, zaproszeni goście- w tym Starosta Ostrowski Paweł Rajski, oraz potomkowie z rodziny profesora.

Na festynie było wiele atrakcji: grochówka prosto z kotła, pyry z gzikiem z ostrowskiej mleczarni, chleb ze smalcem i ogórkiem kwaszonym, pieczona kiełbaska. Dla najmłodszych dmuchany zamek, malowanie twarzy, dojenie sztucznej krowy, chodzenie na szczudłach, tańce i występy dzieci ze Szkoły Podstawowej nr 5. Część artystyczną zapewniła ludowa kapela „Furmany  oraz zespół „Revers”, który porwał mieszkańców do tańca. Mieszkańcy bawili się do późnych godzin wieczornych.

POLECANE NEWSY
CZYTAJ  Majostaszki - 2. dzień - FOTORELACJA
Subskrybuj
Powiadom o

0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
0
Napisz co o tym sądziszx