OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Remontują piękny dworzec

Z końcem 2015 roku dworzec w Nowych Skalmierzycach został nieodpłatnie przejęty przez samorząd gminy. Ten bez wątpienia jeden z piękniejszych budynków dworcowych w kraju wymaga jednak pilnych napraw. Przez lata zaniedbań lista prac do wykonania jest bardzo długa.

+

Jako priorytet uznano naprawę już dawno nieremontowanego, przeciekającego dachu. Końca dobiega konserwacja bocznych, parterowych części budynku o szerokości około czterech metrów. Położona tutaj została nowa papa – tak jak za czasów budowy dworca. Środkowa część dachu rozciągnięta jest na więźbie rozporowo-zastrzałowej, pokryta ceramiczną dachówką w zielone i czerwone wzory, które dzisiaj trudno już odróżnić. Zdecydowana większość dachówek i sama konstrukcja ma ponad sto lat, wymaga więc uzupełnienia i konserwacji. Wymiany wymaga również konstrukcja szklanego dziedzińca – świetlika. Krył on najważniejsze i zarazem najwyższe pomieszczenie wysokie na kilka kondygnacji, czyli tzw. jasny hol – Lichthalle.

Powierzchnia prac sięga prawie 1800 m2. Dodatkowym utrudnieniem jest działający na dworcu zakład, bezpośrednie sąsiedztwo fabryk oraz przebiegająca tuż obok linia kolejowa.

Prace zostały oszacowane na ok. 150.000 zł. To dopiero początek prowadzonych tu robót. Nie mniej kosztowne będzie uruchomienie planowanej w dalszej kolejności poczekalni dla podróżnych oraz przygotowanie kompleksowego projektu dokumentacji modernizacji dworca.

 

5 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
Marek
4 lat temu

Jakby się zastanowić to z ludzi, którzy widzieli ten dworzec w latach świetności nie żyje już nikt….będziemy pierwsi, którzy będą mogli podziwiać dworzec w pełnej okazałości po remoncie 🙂

Krzysztof
4 lat temu

Czy jest prawdą że na tym Dworcu kręcono scenę filmu Noce i Dnie ?

Suzuki
4 lat temu

Na przełomie lat siedemdziesiątych i osiemdziesiątych w tym kompleksie odbywały się dyskoteki .

Miki
4 lat temu

uważam że należy tutaj dodać iż nie chodzi tylko o lata zaniedbań, ale również o ‘niszczącą’ działalność najemcy. Z ogromną ciekawość sam chciałbym zobaczyć jak ten piękny budynek wygląda w środku. Czy wszystkie ściany są tam gdzie powinny być, schody, zabytkowe drzwi które zapewne zdobiły wnętrza, czy inne elementy, które kiedyś można było podziwiać. Liczę, że może uda się uratować te ‘resztki’, które pozostały ….

teresa
4 lat temu

Perełka nowych Skalmierzyc -jest piękny

5
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x