OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Będą mierzyć zanieczyszczenie powietrza w Ostrowie?

Radny Andrzej Kornaszewski apeluje do władz miasta o podjęcie starań w sprawie zamontowania w Ostrowie nowoczesnej stacji pomiarów zanieczyszczeń powietrza.

+

Miałaby ona zostać ustawiona w rejonie największego zanieczyszczenia powietrza w okresie zimowym (przykładowo w rejonie parceli zacharzewskich). – Przeprowadzałaby ona regularne pomiary skażenia powietrza i w razie występującego zagrożenia, w czasie rzeczywistym powiadamiała mieszkańców, podobnie jak to czyni stacja zamontowana niedawno w Krakowie – przekonuje Andrzej Kornaszewski w swoim wpisie na portalu społecznościowym Facebook.

Radny zwraca uwagę, że jedyna ostrowska stacja jest przestarzała i ustawiona w rejonie o dość czystym powietrzu. (ul. Wysocka) – Wyniki jej pomiarów możemy poznać z miesięcznym opóźnieniem, czyli dla celów statystycznych – zauważa Kornaszewski.

Skąd wziąć pieniądze na nową stację? Radny uważa, że możliwe jest uzyskanie pokaźnego dofinansowania. z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska w Poznaniu. – Konieczny jest jednak pośpiech, bo WFOŚ planuje ogłoszenie naboru wniosków na przełom marca i kwietnia tego roku. Zastępca prezydenta pan Ziemowit Borowczak zapewnił mnie, ze Urząd Miejski przystąpi do działania w tej sprawie – dodaje Andrzej Kornaszewski.

Czy apel radnego jest zasadny? Władze miasta powinny zrobić wszystko, żeby stacja mierząca zanieczyszczenia w powietrzu powstała w Ostrowie Wielkopolskim? Zachęcamy do wyrażania swoich opinii w komentarzach.

72 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
uzer
3 lat temu

w ostrowie budowane sa ulice(nawierzchnia tylko ) – np Hebanowa – tyle ze nie uwzgledniono instalacji gazowej – nie uwzgledniono – tzw kanałow technologicznych – kazdy kabelek i rurka biegnie swoja ścieżką – ale uwzgledniono tablice – taka masturbacja władzy – że budujemy ulice – jaja co ?no i nadal sie dy
mi ile wlezie !

uzer
3 lat temu

nie pojmuje – stacja sie popsuła nie ma autoryzacji WIOŚ ? a jakie sa pomary – przeciez ekolodzy z p. Chmielina maja 20 czujników !

Arkadiusz
4 lat temu

Może zacznijmy od przenośnego pyłomierza, który można dostać za ok 500 zł. Moim zdaniem wystarczy aby oszacować problem jaki wystepuje w mieście. Boję się, że nowa stacja będzie kosztować kilkaset tysięcy wyrzuconych pieniędzy, które przejdą przez ręce ludzi, którzy zwęszą interes. Nawet jak taki czujnik będzie gorszy, to można wykonać badania “z głową” analizując, porównując z innymi czujnikami itp. Spokojnie można zrobić mapę poziomu pyłów w różnych regionach miasta.

Krzysztof
5 lat temu

Sklejka Eko – dymiący wulkan.

Krzysztof
5 lat temu

Proponuję zbadać emisję w zakładzie “Sklejka Eko” szczególnie aktywny w godzinach nocnych. Dymiący wulkan…

@olga
odpowiada  olga
5 lat temu

Jak już przeczytałaś artykuł pod tym linkiem, to przeczytaj też komentarze.

klemens
5 lat temu

Amerykanie mają ropę i ropa w Ameryce jest tania, Rosja ma gaz i gaz w Rosji jest tani, Polska ma bardzo dobry węgiel i węgiel w Polsce jest drogi …. zamiast palić syfiastym miałem mozna by palic wysokokalorycznym węglem gdyby …

sasa
5 lat temu

wieść gminna niesie, że gro ludzi wywęszyło interes i na potęgę tworzy tzw filtry kominowe, które przetwarzają dym na energię cieplną. Trochę zgooglowałem temat i brzmi dość rozsądnie. Tyle tylko czy naprawdę będzie zależeć włodarzom na czystszym powietrzu czy na zdobyciu większej klienteli na cieplik. filtry takie mają być dostępne od ok 1,5 zł wzwyż. Zatroskanie o ogrzewanie to jednak część naszych cieżko zarobionych pieniędzy więc chyba warto szukać alternatyw, choć drugim Krakowem nie jesteśmy i pewnie nie będziemy. Niech myślą nad tym mądre głowy( bo pewnie myślą) ale niech obywatel też się niech nie trwoży o chorendalne koszta…

ANNA
5 lat temu

Często emerytów nie stać na zakup lepszego opału, a co tu mówić o wymianie pieca na bardziej ekolog. czy ogrzewanie gazem. To, że mieszkają w domach nie oznacza zamożności.
Straż miejska podczas kontroli domu, z którego dymi komin najczęściej widzi miał. To właśnie miał tani i złej jakości daje takie “efekty”

ANNA
5 lat temu

Mieszkańcy osiedla za torami (parcele Zacharzewskie)w okresie grzewczym tj. od X – V, od 13:00 do 2:00 nie mogą wietrzyć mieszkań, a najlepiej nie wychodzić z domu. Dym z kominów domów jednorodzinnych przy gęstej zabudowie i korzystaniu z najtańszego opału nie daje żyć. Pomiar skażenia jest potrzebny ,ale jako wstęp do dalszych działań.Myślę o budowie kolejnej ciepłowni, dofinansowaniu dla właścicieli domów ( najczęściej 2 emerytów) do wymiany pieców grzewczych na nowsze,które nie emitują tak bardzo szkodliwych
substancji. Jest okazja by radni wraz z władzami miasta wykazali się inwencją ( programy dofinansowywane przez UE, U Woj.itd.) i powalczyli o przyszłe głosy wyborcze mieszkańców statzejącej się i zapomnianej dzielnicy ;0

72
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x