Ostrów ma być Smart City

Władze miasta przedstawiły cele działalności Centrum Rozwoju Komunalnego, czyli spółki, która powstała w miejsce Holdikomu. Na czym dokładnie będzie polegać jej rola?

+

Jak już wcześniej informowaliśmy, Centrum Rozwoju Komunalnego ma już oficjalnie prezesa. Został nim Marek Kolasiński. Nowa spółka nakreśliła także plan działania na najbliższe lata. – Jest trzyletni plan, który zakłada inwestycje w gospodarce komunalnej na poziomie 100 milionów złotych. Mamy także zamiar stworzyć projekt dziesięcioletni, żeby nakreślić ramy rozwoju – tłumaczy prezydent miasta Beata Klimek.

CRK ma sprawić, że Ostrów stanie się w najbliższym czasie inteligentnie zarządzanym miastem. – Ważnym elementem naszej gospodarki komunalnej, do którego przykładamy dużą wagę, jest szereg elementów Smart City. To inteligentne zarządzanie miastem, które jest możliwe dzięki szczegółowemu opomiarowaniu – wyjaśnia Beata Klimek. – Smart City jest bardzo szerokim i nośnym tematem. W ramach tego projektu chcemy między innymi w inteligentny sposób zarządzać siecią komunikacji miejskiej. Zależy nam na tym, żeby informacje, które pojawiają się w tej chwili na przystankach, były także dostępne w aplikacjach telefonicznych. Każdy wychodząc z domu ma wiedzieć, za ile minut na konkretny przystanek podjedzie konkretny autobus – dodaje prezes spółki Marek Kolasiński.

Działań w ramach Smart City ma być bardzo wiele. Władze miasta planują nawet zorganizować niebawem w tej sprawie specjalne spotkanie, na którym przedstawią szczegółowe założenia. Część z nich znamy jednak już teraz. Mieszkańcy mają otrzymać wiele udogodnień. Jedno z nich dotyczy parkowania w centrum. Możliwe jest stworzenie aplikacji, która będzie informować kierowców o tym, gdzie w danej chwili znajduje się wolne miejsce parkingowe. – Jeśli uda nam się zmonitorować wszystkie miejsce parkingowe, to stworzenie takiej aplikacji jest możliwe – przekonuje wiceprezydent Ziemowit Borowczak.

CZYTAJ  Eleganckie warunki dla uczniów

CRK chce się także zająć tematem transportu w mieście, który jest ściśle powiązany z kwestiami środowiskowymi. – Powietrze w Ostrowie nie jest najczystsze i dlatego chcemy postawić między innymi na komunikację elektryczną. Mamy w planach zakup kilku autobusów wraz ze stacjami ładowania, które byłyby zasilane tanią energią z OZC-u – przekonuje prezes CRK.

Nowa spółka zamierza również w okresie letnim zamienić ciepło w… chłód. Dzięki temu miasto ma zaoszczędzić sporo pieniędzy. – Latem z ciepłowniami jest problem i dlatego chcemy wtedy zamienić ciepło w chłód. Są technologie, które na to pozwalają. Dzięki temu moglibyśmy zasilać różnego rodzaju budynki. Można powiedzieć, że uzyskamy taki sam efekt jak w przypadku klimatyzacji – wyjaśnia Kolasiński. – To produkcja chłodu z ciepła, a nie z bardzo drogiego prądu. Możemy wykorzystać alternatywne i znacznie tańsze źródło – dodaje Beata Klimek

Ważnym elementem ma być także kwestia zarządzania siecią wodociągową. Nowy prezes CRK szacuje, że w Ostrowie straty wody sięgają 20 proc. – To można ograniczyć. Dobry europejski poziom zakłada 5 proc. strat. Mamy duży obszar do działania. Zamierzamy wprowadzić szczegółowy system monitoringu. Celem jest dojście do poziomu 10 proc. – dodaje Kolasiński.

Jak oceniają Państwo powyższe założenia? Czy Ostrów powinien stawiać na rozwiązania Smart City? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach.

56 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
kwojczyńska
7 lat temu

po lekturze komentarzy, nie tylko w tym temacie, dziwię się, że nikt nie powołał Komitetu Obrony Ostrowa:)-można zapisać KO2,to takie nośne i pospacerować można:)-taka refleksja w obliczu bezmiaru niezadowolenia, prawdziwego czy pozorowanego, nieistotne ale warto się zastanowić nad tym co się temu Miastu dało od siebie?-np w kwestii porządku i współżycia społecznego oraz kultury osobistej z tym związanej….itd itp

Pasazer
7 lat temu

Zależy nam na tym, żeby informacje, które pojawiają się w tej chwili na przystankach, były także dostępne w aplikacjach telefonicznych. Każdy wychodząc z domu ma wiedzieć, za ile minut na konkretny przystanek podjedzie konkretny autobus – dodaje prezes spółki Marek Kolasiński.

Proponowałbym nowemu prezesowi zapoznać się z systemem obsługującym bilet elektroniczny, taka aplikacja jest dostępna od samego początku, tylko MZK jakoś specjalnie jej nie promuje…proponuje sciągnąć darmową aplikacje myBus wybrać Ostrów Wielkopolski i wszystko można sprawdzić, nawet pozycję GPS danego autobusu na mapie…

pytania
7 lat temu

Na początek nowego rozdania oczywiście oszczędnego nie takiego bizancjum mam pytanie- w ostatnim roku holdikomem kierowała jako prezes dotychczasowa księgowa, rozumiem, że za jedną pensję łącząc te dwie funkcje. Teraz księgowa została doszedł prezes i będzie oszczędniej? Rozumiem też, że jeśli w ubiegłym roku koszt funkcjonowania holdikomu wynosił ponad dwa miliony, to w tym roku będzie zdecydowanie niższy? A jak sie COKi przerzuci do Wodkanu to na CYRK wystarczy jakieś 500 tysięcy? Super, czekamy na realizację tych jakże ambitnych planów 😉

zdzichu
7 lat temu

Ludzie apel – zsiądźcie z tych rowerów w Ostrowie – apel do rowerzystów – alkoholików, bezrobotnych – którym nie chce się pracować, zacznijcie myśleć pozytywnie przesiadając się na środki komunikacji (jak kogoś nie stać na własne auto) – dajcie miastu szanse a przede wszystkim sobie samym – miasto bez rowerów w centrum (tylko rowery – rekreacyjnie – po pracy lub przed pracą w miejscach rekreacyjnych) – komunikacja, transport to przyszłość – praca a rower zostawcie rekreacyjnie – bałwany jedne na rowerach.

soloż
odpowiada  zdzichu
7 lat temu

Zostaw auto w garazu, na parkingu czy gdzie kolwiek je masz, jesli wogóle je masz, i przesiądz sie do środków komunikacji!! ZACZNIJ OD SIEBIE! A później jedź na innych! Bałwanie jeden!!

zdzichu
odpowiada  soloż
7 lat temu

soloż – ty durniu jeden podpięty na rowerze w rynku ze free na komórce 🙂

ostrowiak - dojeżdżający do pracy
7 lat temu

Kur… jak te wszystkie rzeczy czytam w tych komentarzach to mi się Ostrowa odechciewa – ludzie czy wam się w tym Ostrowie wszystkim mózgi polasowały – czego ty jeden z drugim oczekujesz, że tak jak za komuny praca sama przyjdzie do Ciebie – mają ścieżki rowerowe budować aby nierobom pier… na rowerach życie umilić bo takim się nie śpieszy. Rusz dupę wsiądź w autobus, pociag co tam chcesz napisz CV – umów sie na rozmowę z pracodawcą, masz pomysł załóz firme —– a nie h….. jeden z drugim wieśniaku —- innym zazdrościsz, bo innym się chce i maja to co mają a ty jeden z drugim zazdrościsz mu – on nie kradł – on pracuje i to ciężko często pracując w nadgodzinach —- czy to jeden z drugim wieśniaku dociera do Ciebie. Myslisz, że jesteś piekny (piekna) bo młoda – młody i znajdziesz sobie kogos z kasą – no przestan mnie rozp…… – te czasy juz minęło, ładna miska jeść nie daje.

soloż

A Ty fagasie, wyjeżdżaj 5 minut predzej do roboty to nie bedziesz stac w korkach. Z pewnościa jestes z tych co budzą sie za 20 siódma, a za 10 pyndzi na zbity pysk marudząc na wolniejszych rowerzystów. Jebn.ij sie w łeb i pomyśl zanim coś wymamlesz na forum, grzybie jeden!

soloż

I jeszcze jedno. Kazdy kierowca, ktory bez powodu na mnie zatrąbi, bedzie miał całego buta SPD w dupie razem z zatrzaskiem. Cholerne ostrowskie cwaniactwo w swoich „luxusowych” trumnach ! Taka szmata jak ostrowiak-dojezdzający do pracy ma czelność dopierdalac sie do rowerzystów. DAJ mi adres buraku a wnet sie u ciebie pojawie a wtedy poczujesz smak buta SPD!!

zdzichu
odpowiada  soloż
7 lat temu

powiedz obwiesiu jakim rowerem jeździsz i gdzie

soloż
odpowiada  zdzichu
7 lat temu

A Ty mi napisz, NAPISZ, bo przeciez mi nie POWIESZ, obwiesiu, jakim autem jezdzisz i gdzie parkujesz.

zdzichu
odpowiada  soloż
7 lat temu

wieśniaku – solozu, co to w Ostrowie od 2 lat mieszkasz i tylko na rowerze u siebie na wsi jeździłeś – paś świnie swoje na piaskach a nie do miasta trzodę chlewną na rowerze wozisz 🙂

anko
odpowiada  soloż
7 lat temu

soloż – capie jeden co miałeś pod górkę do szkoły – rower służy do rekreacji – już Ci się w tym pustym łbie poprzewracało – za takich debili właśnie powinni się wziąć jeżdżący na rowerach po głównych drogach – obowiązkowe badania lekarskie takie jakie maja kierowcy – dowalić OC i wymagać jakiś uprawnień – aby zakazać właśnie takim niektórym debilom jazdy na rowerach – po głównych ulicach.

soloż
odpowiada  anko
7 lat temu

Po twoim wpisie widze, że mało książek czytasz. Jestes osobą mało oczytaną 🙂 Mało tego, Ty nie bierzesz nawet do ręki gazety, a co dopiero książkę ! A do szkoły miałas z GÓRKI kur.a!
Uprawnienia do zakazu jazdy na rowerze. Noo, to by było cos niesamowitego. Biorąc twój tok głupkowania, nadajesz sie idealnie na takie badania 😉
A teraz coś na poważnie. Wedle przepisów rowerzysta ma takie same a nawet WIĘKSZE prawa na drodze, jak kierowca. Takie są przepisy. I kimkolwiek jesteś (Panie Boże broń nas od takich ludzi) nie zmienisz tego 🙂 Z Panem Bogiem.

anko
odpowiada  soloż
7 lat temu

Soloż – a Ty głupi jesteś – myślałem, że jak jesteś ministrantem w Lewkowie to wszystkie rozumy pozjadałeś a Ty masz przecież podstawówkę skończona z tego co pamiętam a tu w Ostrowie 90 proc. ma zawodowe i średnie – soloż wracaj na wieś rowerem gdzie Twoje miejsce do miasta sie nie nadajesz z Sołtysem sobie pogadasz, po pijaku na rowerze pojeździsz a tu w mieście tylko dupę zawracasz i ryj drzesz niepotrzebnie.

soloż
odpowiada  soloż
7 lat temu

Brak mi słow. Może napisze pewien cytat: Nigdy nie rozmawiaj z głupcem, najpierw cię sprowadzi do swojego poziomu, a potem wygra doświadczeniem. I to by było na tyle anko-sranko.

mieszkaniec Ostrowa
7 lat temu

A GDZIE ZAKLADY PRACY TYLKO WYDAWANIE KASY A NA BASEN Z JAKUZII DO PLESZEWA , KALISZA . JAROCINA , OSTRZESZOWA A DO ROBOTY DO SKALMIERZYC WSTYD I HANBA

też z Ostrowa
odpowiada  mieszkaniec Ostrowa
7 lat temu

Słuchaj – pewnie reprezentujesz jeden z gatunków ludzi roszczeniowych – pewnie Ci sie należy, to weś kredyt załóz firme i zatrudniaj innych a moze jesteś na etapie pracy w zakładzie co to drabine szuka się 2 dni a robota sama sie zrobi lub jakos to będzie – bo inny zrobi. Co ty człowieku bredzisz dupy Ci sie nie chce ruszyc z Ostrowa – znajdź prace poza – wolny kraj a nie dupe rąbiesz wszystkim na około jak to oni maja lepiej – mają lepiej bo pracuja od rana do wieczora a nie tak jak Ty jeździsz na tym pierd…. rowerze po Ostrowie cały dzień i stekasz.

Ostrowianin
7 lat temu

Widać, że Pani Beata Klimek zatrudnia nie byle kogo. Niedouczony pan Kolasiński, nawet nie sprawdził, czy jego słowa są adekwatne, albowiem od dawna istnieje juz aplikacja My Bus, która pokazuje autobus dojeżdżający do każdego przystanku w czasie realnym oraz na mapie GPS. Widzę, że nasze podatki nie idą na marne. GRATULUJĘ WYBORU PREZYDENTA OSTROWIANIE!

55-latek
7 lat temu

Żałuję, że w swojej młodości nie wyprowadziłem się jako ostrowianin do Odolanowa albo do Skalmierzyc.

ostrowiak
odpowiada  55-latek
7 lat temu

Przecież masz rower co codziennie jeżdzisz w ten mróz – mozesz dojeżdżać gdzie chcesz

soloż
odpowiada  ostrowiak
7 lat temu

Odp”””dol sie od rowerzystow, mendo jeden.

anko
odpowiada  soloż
7 lat temu

wieśniaku weś się za prace a nie tym za pierdziałem rowerem jeździsz od rana do wieczora – po zapomogi

soloż
odpowiada  anko
7 lat temu

Ty ale głupi(a) jesteś… „za pierdziałem rowerem”. Chciałeś napisać, że zapierdziałes rower, acha, rozumiem. I jeszcze pewnie zapierdziałeś swoje legowisko pod oknem. Też to rozumiem.

Krytyk
7 lat temu

O takich rzeczach powinno się mówić gdy w Ostrowie młodzież i nie tylko będzie chciała w nim mieszkać, bo znajdą tu atrakcyjną w miarę dobrze płatną pracę. Pani prezydent widocznie nie widzi tej zależności i będzie tak jak PO budować autostrady, które przeciętny Polak będzie omijał szerokim łukiem, żeby nie musiał płacić ponad miarę.

r
7 lat temu

Tu tylko pośpiewać zostało , / NIE PRZENOŚCIE NAM OSTROWA DO POZNANIA ……………./ Tak już jest że … ale chyba Ostrów to nie wieś . Nie tak miało być … Miały być teczki , a zostały ino reklamóweczki . Ale mimo wszystko tak się cieszę że Ona wygrała bo to naprawdę mniejsze zło i większy SMART.

56
0
Napisz co o tym sądziszx