Tysiąc osób trafi przed komisję wojskową

Udostępnij
Tweet

Od wtorku rozpoczęła się owiana wieloma mitami kwalifikacja wojskowa. O tym co spotyka młodych mężczyzn krążą różne pogłoski. Czy należy się obawiać?

+

Ponad 1090 młodych ludzi z powiatu ostrowskiego zostało lub zostanie wezwanych do stawienia się przed specjalną komisją.

Kwalifikacja wojskowa obejmie mężczyzn urodzonych w 1997 roku, a także w latach 1992-96, którzy nie mają określonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej, oraz osoby urodzone w latach 1995-96, wobec których orzeczono czasową niezdolność do służby wojskowej i albo okres tej niezdolności upływa przed zakończeniem tegorocznej kwalifikacji, albo osoby te złożyły wniosek o zmianę kategorii zdolności do służby wojskowej.

Kwalifikacji podlegają także kobiety urodzone w latach 1992-97, które mają kwalifikacje przydatne do czynnej służby wojskowej, oraz kobiety, które w roku szkolnym lub akademickim 2015/2016 kończą naukę w szkołach lub uczelniach medycznych i weterynaryjnych oraz na kierunkach psychologicznych, a także studentki lub absolwentki tych szkół lub kierunków.

Ponadto kwalifikacja obejmie osoby, które ukończyły 18 lat i zgłosiły się do wojska na ochotnika, jeżeli nie mają do tej pory orzeczonej kategorii zdolności do czynnej służby wojskowej.

Kwalifikacja wojskowa w 2009 r. zastąpiła pobór wobec zawieszenia obowiązkowej służby wojskowej i przejścia na armię zawodową. Celem kwalifikacji jest zebranie informacji o stanie zdrowia fizycznego i psychicznego młodych ludzi, pod kątem ich predyspozycji do służby w wojsku.

Zniesienie służby zasadniczej nie zniosło obowiązku stawiania się przed komisją lekarską. Za niestawienie się do kwalifikacji, podobnie jak wcześniej za niestawienie się przed komisją poborową, grozi grzywna lub ograniczenie wolności.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
CZYTAJ  Incydent na basenie miejskim?
Subskrybuj
Powiadom o
24 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
bb
8 lat temu

Panowie osobiscie spedziłem 5 lat w koszarowym zyciu – uwazam to za stracone lata najlepszego okresu zycia . Armii w zadnym pojeciu strategicznym nie mamy i miec nie bedziemy – nie liczac pospolitego ruszenia na wzór zrywów historycznych – ostatni to 1939 r., Pozostaje co : ps. szkoły mundurowe, parady, i grupy rekonstrukcujne i moze z 200 tys ., młodych ludzi na wypadek konfliktu wojennego jako t.z meso armatnie w pierwszch 48 h – bo wiecej czasu juz nie bedzie. Osobiscie majac drugi raz 19 lat – zrobil bym wsyzstko aby uniknac tego czegoś co nazywaja Narodowymi Siłami zbrojnym RP.
Wiadomo propaganda, zaszczyt Bóg-honor ojczyzna – ale na wojnie boga nie ma . A w armii – ci uczy jednego – tez mam watpliwosci ? jak go tam przy KBKAK nie widzialem

Realista
8 lat temu

Po co te swary i kłótnie. Polska wg Niemców i Rosji ma być strefą zdemilitaryzowaną, bez jakiegokolwiek przemysłu z tanią siłą roboczą dla zachodu. Poważnej armii w Polsce nigdy nie będzie bo inni sobie tego nie życzą, a sami jesteśmy przez TVN-y i zdradzieckie”elity” polityczne im podlegające tak skutecznie skłóceni, że nic dobrego Polski nie czeka.

@kefir
8 lat temu

Nie porównuj służby wojskowej za komuny do przeszkolenia cywilów w zakresie umiejętności posługiwania się bronią i podstaw samoobrony. Nikt nie ma zamiaru zastępować zawodowego wojska na pospolite ruszenie, ale uważam, że ktoś kto nosi portki powinien umieć w razie czego obronić siebie i swoich najbliższych, chyba, że chciałbyś się przyglądać jak ci ktoś morduje twoje dzieci i gwałci żonę.

kefir
odpowiada  @kefir
8 lat temu

Przyznaję, nieco się rozpędziłem, ale tak wiele się zmieniło to nie wiem. Owszem, teraz brak pachołków na usługi prywatne trepów, ale jak wygląda armia? Z oficjalnych danych wynika, że mamy samych oficerów za biurkami i kapelanów za ołtarzami i w lunaparach, a wojska „z pola” nie ma wcale prawie. Przyciąga ich pewna wypłata i szybka emerytura. Co do przeszkolenia w pełni się zgadzam, tylko że najpierw trzeba byłoby zmienić ustawę i zezwolić na normalny handel bronią. Każdy by sobie kupił w sklepie co mu pasuje i sam się przeszkolił. Na co dzień obsługujemy bardziej skomplikowane urządzenia niż prymitywny pistolet. To tylko pieprzenie trepów, że to wielce „męskie” i rzekomo trudne. Niech lepiej wódki się napiją, zamiast się udzielać na tym forum.

kabanos
8 lat temu

nie biora bo same cicki i pedałki na miescie 😀 ino lac

kefir
8 lat temu

Pobór ma taki sam sens jak przymus pracy w rzeźni, piekarni, na budowie, albo w biurze konstrukcyjnym. Czyli żaden. Żołnierz to zawód. Wynajmuje się ich do obrony kraju. Mają nadstawiać łba i w razie potrzeby go położyć. Za dobre pieniądze. Taki byłby ideał. Z niewolnika nie ma pracownika, a z poborowego nie ma żołnierza. To tylko pieprzenie trepów, żeby mieli pachołków do malowania mieszkań, stawiania domów, wynoszenia kanistrów z benzyną itd. Te pachołki się często gęsto odwdzięczały. Niejeden trep rogami futryny w domu drapie.

żołnierz zawodowy
odpowiada  kefir
8 lat temu

zapraszamy kefirek z ciebie tez jeszcze damy radę zrobić faceta

kefir
odpowiada  żołnierz zawodowy
8 lat temu

Pieprzysz jak typowy trep.

rezerwa
8 lat temu

Brać wszystkich do woja na ćwiczenia – faceci teraz to dupy chodzące bez dyscypliny to cioty, mamisynki itd.

Wolnorynkowiec
8 lat temu

Obowiązkowa komisja wojskowa to naruszenie praw człowieka, czyż nie?

żołnierz zawodowy
odpowiada  Wolnorynkowiec
8 lat temu

czekaj jak do mnie trafisz to dopiero będą naruszenia praw człowieka ! Potem będzie z ciebie facet nie ciota

soloż
odpowiada  żołnierz zawodowy
8 lat temu

„żołnierzyku” zawodowy, po coś zaciągnął sie do „armii” ?? Po to żeby pojść na wczesniejszą emeryturke i po to aby dostać darmowe mieszkanie! Taki z Ciebie facet zaradny że nie potrafisz sobie poradzić bez armii ??!! Jak to jest z tą obroną Kraju przez was dupasów zawodowych? Bez kasy ni ch.ja, prawda??! Przedszkolaki a nie żołnierze. Taka prawda, i wszyscy o tym wiedzą. Jak wyglądają dzisiejsze Polskie szeregi „najemników” i chętnych do nic nie robienia. Kiedyś w szeregu 19- 20 latki. A teraz? Zawodowa armia darmozjadów? Przedział wiekowy 25-40. Średnia wieku 35 lat. I to ma być Polska Armia?? Emerytów i rencistów chyba.

kefir
odpowiada  soloż
8 lat temu

10/10. Stada nygusów czekających na emeryturę. Nie wiem, czy ruskie baby by ich mokrymi szmatami nie wytłukły, bo z polskimi kibicami szans by nie mieli.

mk
odpowiada  kefir
8 lat temu

Wojsko nauczyło by Cie zycia.Patrząc na twój tekst to zwykły frajer z Ciebie.

Wolnorynkowiec
odpowiada  kefir
8 lat temu

To idź za fyzjera. Gosciu ja jestem tą tak zwaną przez ciebie „ciotą” więc nie pójdę do wojska a ty jestes wielkim superbohaterem to se idź do tego wojska a nie za fryzjera czy elektronika. A to dzięki nam – elektronikom dostajecie nową broń… Ja nie mam zamiaru tam bo dla mnie to strata czasu i życia.
A pójdę se do tego wojska, ponoszę te szersze spodnie, będę jakis czas miał mózg wyprany, potem troszkę wyprany i wrócę do #SWAGu. Tak mam 18 lat. Spoko 🙂 Potem do ciebie trafię? Sorry… Ja hetero :/

ekonomista
odpowiada  Wolnorynkowiec
8 lat temu

wolnorynkowiec – jak byś trafił do wojska – to byś się nauczył, że ten rower co cały czas nim jeździsz bez sensu po mieście bo Ci się należny – nauczył byś się w woju, ze powinien lśnić i mieć cały czas odpowiednie ciśnienie w oponach a korzystał byś z niego na rozkaz a nie kiedy Ci się chce, dodatkowo pedały by Ci lśniły a nie teraz tutaj szukasz pedała ….. do roweru ma się rozumieć 🙂

Dezerter
8 lat temu

Czy można będzie załatwić kategorię zdrowia, która zwolni mnie z jakiegokolwiek obowiązku obrony ojczyzny i czy w komisji będzie radny, pułkownik ludowego wojska polskiego były szef WkU Maryjan Herwich?

Kapral
8 lat temu

W pierwszej kolejności wziąłbym przed tę komisję wojskową młodocianych radnych Ostrowa Wielkopolskiego: Paducha, Antczaka i niedoszłego senatora.

Js
odpowiada  Kapral
8 lat temu

A ja pseudo kibicow ostrovi

Kapral
odpowiada  Kapral
8 lat temu

Przepraszam Antczaka i powołuję na rekruta Adamczaka!

LIue
odpowiada  Kapral
8 lat temu

Dzięki Adamczakowi miałem kontrolę użycia prądu. Od tego czasu sam siebię nazywam prądzik. A jak zapytałem sprawdzających o prądzika, to milczeli jak zabity albo powieszony sam z siebie Leppper.

Wyborca
odpowiada  Kapral
8 lat temu

Adamczak choćby zapuścił nie wiem gdzie swój zarost, nie będzie wg mnie wiarygodnym radnym miasta Ostrowa. Jego facjata pokazuje, że jego wyborcy są tego samego warci co on. Przynajmniej jego ojciec zwolennik Leppera był mu wierny. Teraz Leppera już nie ma,bo się sam powiesił z troski o swojego syna i powielił prawdę o seryjnym samobójcy bez osób trzecich, a przede wszystkim bez osób drugich. Osobnik, który zapuścił wąsa i brodę, nie może mnie przekonać, bo jego zarost wygląda jak na psim gównie rosa! A jak widzę radnego Kornaszewskiego w jego obecności, to wszystko wiem na temat jednego i drugiego durnia!

PO-fil
odpowiada  Wyborca
8 lat temu

Nie mów nie mów. Bo z partii Samoobrony dostać się na salony PO, to nie lada wyczyn! No chyba, że mi się to tak tylko wydaje.

Specjalista ds wizerunku
odpowiada  Kapral
8 lat temu

Niedoszły senator pewnie by wygrał, ale dał ciała bo się pokazał na bilbordach ze swoją małą córeczką. Moim zdaniem powinien potraktować swoje włosy farbą o kolorze siwizny, a przy córeczce dać podpis, że to jego wnuczka jak by na senatora pasowało. A tak?

24
0
Napisz co o tym sądziszx