OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Holdikom niby zlikwidowany, ale…

Likwidacja Holdikomu to kolejna obietnica wyborcza, z którą w pierwszym roku swojej prezydentury zmierzyła się prezydent Ostrowa Wlkp. Beata Klimek. I choć obecny twór pod nazwą Holdikom przestaje funkcjonować, to zostaje powołana nowa spółka, której szereg działań będzie pokrywać się z “tym złym” Holdikomem.

+

Miasto 31 grudnia 2015 r. poinformowało, że:

“W związku z tym, że spółka HOLDIKOM SA wykazywała niską efektywność działania, a koszty jej funkcjonowania w minionych latach wynosiły nawet 5 mln zł, co stanowiło jeden z najdroższych nadzorów właścicielskich w Polsce, Nadzwyczajne Walne Zgromadzenie Akcjonariuszy podjęło decyzję o powołaniu w miejsce Holdikomu nowej spółki Centrum Rozwoju Komunalnego SA.

Za likwidacją Holdikomu przemawiały też inne argumenty, m.in. brak prawidłowego nadzoru właścicielskiego i transparentności spółek, polityka maksymalizacji zysków spółek komunalnych, co przekładało się na wysokie ceny za usługi komunalne oraz „przejadanie” dywidend ze spółek-córek na bieżącą działalność. W wyniku prowadzonych negatywnych działań Holdikom stracił zdolność kredytową i możliwość pozyskiwania dużych środków finansowych na inwestycje.

W statucie nowej spółki – Centrum Rozwoju Komunalnego SA – znalazły się wyraźnie określone cele działalności, co w założeniu ma zlikwidować dotychczasową patologiczną działalność HOLDIKOM i wprowadzić nowe zadania dla spółki.

Nowa spółka będzie odpowiedzialna za utrzymanie optymalnych cen za usługi komunalne. Koszty nadzoru właścicielskiego mają zostać znacząco zmniejszone. Docelowo spółka ma stać się samowystarczalna finansowo, a pobierane od spółek córek dywidendy będą przeznaczane na inwestycje komunalne.

Centrum Rozwoju Komunalnego SA będzie kreowało i nadzorowało rozwój i inwestycje w całej gospodarce komunalnej. Ma to być centrum dla projektów innowacyjnych i synergii różnych dziedzin gospodarki komunalnej np. wdrożenie autobusu elektrycznego zasilanego energią produkowaną przez OZC.

W celu ograniczenia kosztów we wszystkich spółkach komunalnych spółka ma nadzorować m.in. wspólne zakupy produktów i usług dla całej grupy kapitałowej.

Nowa spółka Centrum Rozwoju Komunalnego SA zacznie funkcjonować z momentem zarejestrowania statutu w Krajowym Rejestrze Sądowym. Z chwilą rejestracji zostanie powołany przez Radę Nadzorczą zarząd nowej spółki.”

 

16 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
J
5 lat temu

Cyrk i żenada…i pewnie Jasiu G. zostanie nowym kolejnym prezesem tego Holdikomu o nowej nazwie

wlkp
5 lat temu

Tak jak “zliwkidowali” Holdikom dadzą wam 500zł na dziecko i cofną wiek emerytalny.

no i dobrze
odpowiada  Polo
5 lat temu

Jakiś ty durny Polo, 5 mln było 3 lata temu, w tym milion środków zewnętrznych. W 2015 roku były niecałe dwa miliony. I tyle co najmniej będzie kosztować nowa stara spółka. Dzisiaj pracuje nieco ponad 20 osób i te same osoby będą w nowej spółce. więc nie opowiadaj za swoją “guru” że to będzie super nowa jakościowo spółka. To ta sama tylko po liftingu.

obserwer
5 lat temu

A na kablowkowym portalu panuje cenzura w momencie krytykowania programów nadawanych w tej TV czyli masowej ilości mszy. Czy ktoś miał podobne sytuacje?

WZ
5 lat temu

wz

ale komedie ! i co sie zmienilo !!czy te jednostki komunalne,miejskie nie moga same sie gospogarzyc??miasto by mialo jakis zysk jeszcze? a tak utopia nie konczaca sie

mar
5 lat temu

No to dobrze. Teraz nie będzie już można sprawdzić wałków w holdikomie

ktoś
5 lat temu

Holdikom zlikwidowany tak jak obiecała Klimek. Ale nikt nie przewidział, że jej chodziło tylko i wyłącznie o nazwę chyba hah. Pani Klimek jest śmieszna. Nic nie robi

PITER
5 lat temu

Wstyd ale tanszy , nadal bedziemy placic podatki by kolesie mieli pensje ,a mozna dac przeciez Pani Prezes tego nowego tworu 2000 brutto a reszcie pracownikom po 1200 i bedzie dobrze przeciez tyle sie w Ostrowie płaci

AT
5 lat temu

Jaki podział pieniędzy na ostrowski sport, taka też likwidacja.

Polo
odpowiada  no i dobrze
5 lat temu

Nowe 1,5 miliona rocznie, stare 5 milionów. Jak nie widzisz różnicy, to mi ciebie szkoda.

16
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x