OSTROW24.tv - Ostrów Wielkopolski

Ostrów nadal się zadłuża. Basen na kredyt?

Radny Wojciech Matuszczak uważa, że Ostrów zmierza w niebezpiecznym kierunku, bo spłaca stare zobowiązania zaciągając nowe. W tej chwili dług wynosi ponad 70 milionów złotych i nic nie wskazuje na to, że w najbliższym czasie ta kwota się zmniejszy.

+

– Nie wiem, czy zaciąganie zobowiązań na taką skalę jest konieczne. Inna sprawa, że dług powinien być przeznaczany na wkłady własne, jeśli gra idzie o środki zewnętrzne. Doskonałym przykładem są programy unijne. A na 2016 rok takich wkładów własnych w budżecie miasta jest bardzo niewiele – przekonuje Wojciech Matuszczak. Całe zjawisko radny nazywa “rollowaniem” długu. Jak dodaje, emisja obligacji nie powinna być praktyką stosowaną automatycznie. W jego ocenie, takie działania uzasadniają nie tylko wspomniane starania o pieniądze z programów unijnych, ale także “nagłe” i “szczególnie ważne” inwestycje.

– W naszym budżecie o takich sytuacjach nie ma mowy. Wkłady własne stanowią w nim kwotę około dwóch milionów złotych, razem z inwestycjami w ramach ZIT. Pozostałe zadania nie mają z kolei znaczenia przełomowego dla rozwoju miasta. Owszem, są one ważne, ale nie nazywajmy ich przełomowymi – wyjaśnia Matuszczak.

Radny przekonuje, że należy zwrócić uwagę nie tylko na dług samego Ostrowa, ale także na zadłużenie miejskich spółek, które sięga już 50 milionów złotych. – Nikt z nas nie chce cięć na wydatki inwestycyjne, ale pani prezydent powinna jeszcze raz przejrzeć budżet i zwrócić uwagę na sprawy bieżące. Ważna jest także analiza inwestycji pod względem konieczności ich realizacji – podkreśla Matuszczak.

Zdaniem radnego, oszczędności a tym samym zmniejszenie długu, mogłyby być możliwe, gdyby miasto zrezygnowało z budowy basenu przy ulicy Paderewskiego. – To jest potrzebna inwestycja dla mieszkańców, ale proszę pamiętać, że ona później także będzie generować koszty. Niespecjalnie nas na to stać, ale mimo wszystko chcemy budować basen. Robimy to w dodatku za kredyt. Może warto to przemyśleć, bo przecież żaden z radnych nie chce rezygnować z remontów ulic – dodaje na zakończenie Matuszczak.

Radny zwrócił również uwagę, że Beata Klimek na początek swojej kadencji wyznaczyła pewien kierunek, zmniejszając zadłużenie miasta. Jego zdaniem, należy się tego trzymać, prowadząc rozsądną politykę budżetową.

Czy zgadzają się Państwo z radnym Matuszczakiem? Zachęcamy do dyskusji w komentarzach.

18 komentarzy
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
marian
4 lat temu

Temu Matuszczakowi nic w Ostrowie nic nie pasuje .Powinien sie zbadac przez jakiegosc specjaliste najlepiej psychiatre.

Roberto
4 lat temu

Pan Matuszczak zamiast brać się do roboty żeby zrobić coś dla mieszkańców Ostrowa tylko wadzi w panią Prezydent i przeszkadza rodowitym firmą rozwijać się w Ostrowie.

frank
4 lat temu

No… jeżeli pani prezydent nadal bedzie zatrudniała kolesiów którzy ja poparli i tworzyła zupełnie niepotrzebne dodatkowe stanowiska, jak np. w MZK, gdzie przedtem był tylko prezes teraz jest prezes i i jego zastępca, czyli zarząd dwuosobowy to na pewno zadłuży miasto, a miało być tanio.

MXX
4 lat temu

Paweł ok , masz racje ulice są w złym stanie i powinny być wyremontowane , czy też budowane. Ale co mnie to obchodzi że Kowalski kupił tanią działkę na “zadupiu “i teraz sapie że ma błoto przed płotem. Mam prawo wymagać od miasta by zrobiło coś dla mnie , czy moich dzieci. Poza tym odkryty basen to początek budowy kompleksu. Jarocin,Kalisz,Ostrzeszow,Krotoszyn mają baseny a my..?

Nicol
4 lat temu

radzę zatrudnić stylistę, kto czesze Panią Prezydent???

ricki
odpowiada  Paweł
4 lat temu

Pełna zgoda z Pawłem, strata kasy tylko dla PR-u żeby się Klimkowa mogła pochwalić co to nie zrobiła a obok ruinoarena zwana stadionem miejskim który wkrótce się rozpadnie jak nie będzie remontu – aha zapomniałem hałas przy remoncie przeszkadza

Ryszard Swetru
odpowiada  Paweł
4 lat temu

Wielu ludzi chce basenu. Ja na przykład nie mam gdzie z dziećmi latem wyjść, a na piaskach w tym syfie i z tym plebsem z całego powiatu sam się taplaj. Wielkie tak dla basenu!!! Przeszkadza ci błoto na ulicy? Przeprowadź się bliżej z tego zadupia, nikt nie zmuszał żeby tam dom budować…

Paweł
odpowiada  MXX
4 lat temu

Ty MXX chcesz odkryte bajoro za 6,5 mln zł no to pogadaj z ludźmi taplającymi się w błocie, którym znowu o jakiś czas odsunie się perspektywa utwardzonej ulicy, bo 3,5 mln zł będzie mniej na inwestycje drogowe, no bo musi być bajoro, jakby jedno na Piaskach, większe nie wystarczyło. O jakim ty basenie mówisz? Bajorko 40 cm do 1,5 m z prysznicami i masażami zimną wodą, czynne góra 2 miesiące. Tylko dlatego, że pani Klimek obiecała?

MXX
4 lat temu

Nie rozumiem niechęć matuszczaka co do budowy basenu. Płacę podatki i to nie małe , płacę je w naszym mieście więc wymagam . Chcę by nasze miasto rozwijało się i podnosiło swoją atrakcyjność. Nich dziad się weźmie do roboty i pomoże w realizacji projektu , bo jak do tej pory skur…..syn tylko przeszkadza. Basen mu nie pasuje ??? ,robi wszystko żeby prezydentowa na koniec swojej kadencji nie mogła się pochwalić osiągnięciami , i co zrobiła dla miasta. Zadajcie sobie pytanie czy jego interesuje dobro mieszkańców naszego miasta czy też robi wszystko by prezydentowej nie wyszło. Myślę że jego cel to przeszkadzać , olać że ze szkodą dla miasta. Ostrowianie ! nie możemy mieć basenu w naszym mieście ? Bo jest drogi i generuje straty? No i co z tego , telewizory w naszych domach też są drogie , i też generują stratę ,bo żrą prąd.Pracujemy ,płacimy podatki dla miasta , niech miasto też coś dla nas zdobi ,oprócz dróg ,chodników i poboczy. Apel do matuszczaka !!! Pomagaj , nie przeszkadzaj dla dobra mieszkańców zostałeś powołany,!

Pos
4 lat temu

To wszystko przez to, że urzędnicy zarabiają zbyt dużo. Zajrzyjcie do oświadczenia majątkowego Sylwii Nowickiej, radnej PO, która pracuje w Urzędzie Miejskim to dowiecie się ile zarabia: http://www.powiat-ostrowski.pl/oswiadczenia.php?act=osoba&id=440

18
0
Napisz co o tym sądziszx
()
x