Będzie czystsze powietrze – nowy układ odpylania w OZC

Pod koniec października tego roku Ostrowski Zakład Ciepłowniczy uruchomił nową instalację układu odpylania. Inwestycja ta, kosztowała blisko 3 miliony złotych. Dzięki tej inwestycji znacząco zmniejszy się ilość pyłu emitowanego do atmosfery. Pozwoli ona również na spełnienie norm ochrony środowiska narzuconych przez dyrektywę unijną, która wchodzi w życie 1 stycznia 2016 roku.

+

Ostrowski Zakład Ciepłowniczy uruchomił nową instalację układu odpylania. Jej koszt to 2.728.500 zł. Instalacja ta pozwoli spełnić nowe standardy emisji wynikające z norm ochrony środowiska narzucone przez dyrektywę unijną w sprawie emisji przemysłowych, które wchodzą w życie z dniem 1 stycznia 2016 r. Spełni również standardy wynikające z rozporządzeń Ministerstwa Środowiska.

Co to oznacza dla mieszkańców miasta? Dzięki tej inwestycji powietrze w Ostrowie będzie czystsze. Nowa instalacja pozwala na radykalne zmniejszenie ilości pyłu emitowanego do atmosfery. Nie było to tanie zadanie, jednak inwestycja w ekologiczne miasto, w czystsze powietrze warta jest tych pieniędzy. Jest to kolejny element, który wpisuje się w założenia nazwane w skrócie „Zielony Ostrów Wielkopolski”. Bardzo zależy nam na tym, by ostrowskie proekologiczne działania realizowane były w różnych obszarach – również w działalności komunalnej – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W systemie, który funkcjonuje obecnie w ostrowskiej spółce wykorzystywane są skuteczne filtry tkaninowe.

Spośród szerokiej gamy różnego rodzaju filtrów i odpylaczy coraz popularniejsze stają się filtry tkaninowe jako rozwiązania pozwalające na niemal całkowite zatrzymanie zanieczyszczeń stałych – osiągana sprawność filtracji oscyluje w granicach 99,9% – przekonuje Marian Kupijaj, prezes OZC.

Władze miasta oraz spółki przekazały informację na temat układu odpylania podczas konferencji prasowej, która odbyła się dziś na terenie Elektrociepłowni Ostrów Wielkopolski. Wiceprezes spółki Mariusz Bolach przedstawił na niej sposób działania układu filtrującego. W skrócie – zapylony gaz wprowadzany jest do komory, która wymusza się gwałtowną zmianę kierunku jego przepływu. Wówczas większe ziarna pyłu już w tym momencie wypadają do zbiornika pyłu. Drobniejsze frakcje osiadają na powierzchni, a bardzo drobne wewnątrz struktury filtracyjnej. Nagromadzony pył jest usuwany ze struktury na skutek jej odkształceń wywołanych pneumatycznie.

CZYTAJ  Zderzenie 2 aut i autobusu (ZDJĘCIA)

Długość worka filtracyjnego to 4,5 metra. Mamy cztery kotły – na każdy z nich przypadają 192 sztuki takich worków – informował podczas spotkania Mariusz Bolach.

Zainstalowanie nowych urządzeń odpylających podnosi koszty eksploatacji kotłowni.

Co 5 lat będzie potrzeba wymiany zainstalowanych worków na nowe, pomimo to spółka zdecydowała się na zainstalowanie tych bardzo skutecznych urządzeń. Już teraz można zaobserwować znaczące zmniejszenie ilości pyłów – przekonywała prezydent miasta.

Stary układ odpylania emitował do powietrza około 300 mg/mu3 pyłu, natomiast nowa instalacja zapewnia emisje na poziomie poniżej 30 mg/mu3 pyłu. Jest to wynik znacząco lepszy od norm obowiązujących na elektrociepłowni, które wyniosą od 1 stycznia 2016 roku 100 mg/mu3 pyłu.

Spotkanie z dziennikarzami było okazja do przedstawienia innych proekologicznych działań spółki. OZC na szeroką skalę wykorzystuje obecnie biomasę, podczas spalania której nie występuje emisja dwutlenku węgla.

Dwutlenek węgla powstaje w wyniku spalania miału, a także gazu. Nie ma tej emisji przy spalaniu biomasy. OZC stosuje ją na bardzo szeroką skalę, co wpływa na ograniczenie emisji CO2. Obecnie zużywamy niemal tyle samo biomasy, co miału. To ponad 20 tysięcy ton rocznie, a wybór ten powoduje korzystne skutki dla ochrony środowiska – potwierdził M. Kupijaj.

POLECANE NEWSY
Subskrybuj
Powiadom o

3 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
mw
8 lat temu

To nie jest tak, że nie ma emisji CO2 podczas spalania biomasy, owszem przyjmuje się że bilans jest zerowy. Ilość CO2 pobrana z atmosfery podczas procesu fotosyntezy, zostaje na powrót uwolniona do atmosfery podczas spalania. Jak można powiedzieć, że nie ma emisji CO2…

wielki łeb
8 lat temu

a ja tam sobie chwale starego prezysa

archiwum
8 lat temu

W 2014 r. Ostrowski Zakład Ciepłowniczy S.A. zrealizował dla dwóch kotłów węglowych nowe układy odpylania, które zapewnią skuteczność odpylania na poziomie od 98% do 99%.
Instalacja odpylania każdego z kotłów składa się z filtrocyklonu FCW, który posiada dwukomorowy filtr workowy – jako główną część filtracyjną i podwójną baterię cyklonów, wykorzystywane przy rozruchu, przy wyłączeniu kotła z ruchu oraz sytuacjach awaryjnych.
W 2015 r. OZC S.A. planuje zrealizowanie dla pozostałych dwóch kotłów nowe układy odpylania.
Tym samym nowe układy odpylania spełnią standardy emisyjne, które będą obowiązywać po 01.01.2016 dla kotłów węglowych tj. 100 mg/m3.
Powyższe działania OZC S.A. to kolejny krok proekologiczny. Dla miasta Ostrowa oznacza to bardziej czyste pozbawione pyłów powietrze.
Taka to zasługa Klimek i Kupijaja.

3
0
Napisz co o tym sądziszx