Na Stali nielegalnie wycięto drzewa. Porażka Straży Miejskiej

Udostępnij
Tweet

Otrzymaliśmy donos, z którego wynikało, że przed budynkiem hali Klubu Sportowego Stal wycięto wiele lat rosnące tuje. Po naocznym potwierdzeniu takiego faktu, zgłosiliśmy sprawę Straży Miejskiej by ta udokumentowała, jako służba mundurowa, stan faktyczny i podjęła dalsze czynności. Te myśli, który kłębiły się z tyłu głowy, że może to ich przerosnąć, niestety stały się faktem.

+

19 sierpnia w godzinach popołudniowych na terenie KS Stal (obecnie terenem zarządza spółka BM Slam Stal), znajdowały się pocięte drzewa i tuje. Drobniejsze znajdywały się w kontenerze na odpady, a grubsze pieńki leżały przed budynkiem hali. Po wykonaniu wstępnej dokumentacji dziennikarskiej, zgłosiliśmy ten temat do Straży Miejskiej, gdyż o tej porze urząd nie pracował, a policja za bardzo nie interesuje się takimi sprawami.

Dyżurny Straży Miejskiej przyjął zgłoszenie i zapewnił, że patrol strażników uda się na miejsce i wykona dokumentację. Wydawać by się mogło, że nie jest to jakaś arcytrudna akcja i z pewnością strażnicy miejscy brali już w niej udział. Najpierw strażnicy mieli problem by zlokalizować pieńki, a gdy już tak sztuka im się udała, pstryknęli kilka fotek. Jak zapewnia komendant Straży Miejskiej, Grzegorz Szyszka, dokumentację przekazano następnego dnia do Urzędu Miejskiego.

Pierwsze opóźnienie wynikało z przekazania do biura podawczego, z którego co jakiś czas przenosi się dokumenty do odpowiedniej urzędowej komórki. Referat Ochrony Środowiska Urzędu Miejskiego stwierdził iż w tej sprawie nie jest kompetentny. Jak twierdzi pani naczelnik Ewa Kasperek, sprawę przekazano do powiatowego Referatu Ochrony Środowiska. Niby budynek znajduje się po sąsiedzku, a korespondencja dotarła dopiero po czterech dniach. Gdy w poniedziałek 24 sierpnia pracownica starostwa powiatowego udała się na miejsce, zastała zagrabioną ziemię, bez śladów wycinki.

W tej sytuacji jedyną dokumentacją, którą dysponuje powiatowy referat Ochrony Środowiska pochodzi od Straży Miejskiej. Sęk w tym, że strażnicy nie wpadli na pomysł by każdy pień sfotografować z przyłożoną miarą, która by udowadniała średnicę ściętego drzewa. Strażnicy zawarli w swojej notatce, że średnica wahała się od 10-13 centymetrów. Urzędnik potrzebuje dokładnych danych, a nie przedziałów „od do”.

CZYTAJ  Kot opalał się na drzewie? (ZDJĘCIA)

Dokumenty urzędowe zawierają informację, że nowo mianowany kierownik obiektu Grzegorz Glubiak (znany dziennikarz sportowy) ocenił wiek tuj na około 9 lat. Dziwnym trafem akurat taka cyfra, ponieważ karze podlega ścięcie drzew starszych niż 10 lat. Jakże on mógł się pomylić skoro od wielu lat relacjonował mecze odbywające się w hali KS Stal. Z naszej dokumentacji wynika, że tuje miały około 30 (TRZYdziestu) lat. Wynika to z liczby słoi na ściętym pniu. Osoba taka ma zarządzać wartym kilka milionów obiektem.

Ile spółka lub osoba decyzyjna za wycinkę powinna zapłacić kary, gdyby dokumentacja spełniała urzędowe kryteria? Średnio 15 tysięcy za drzewko. Wynika to z odpowiednich rozporządzeń i przelicznika. Na zdjęciu wykonanym co najmniej 10 lat temu wynika, że przed halą KS Stal rosło co najmniej 6 drzew, choć jak twierdzi Straż Miejska nawet 11. Daje to kwotę od 90 tysięcy do 170 tys. zł kary za nielegalnie wycięte drzewa. Strażnicy Miejscy dali ciała na taką kwotę. Czy nieświadomie i wynikało to z ich ułomności czy może ktoś miał w tym interes, by gdzieś po drodze zaginęła konkretna dokumentacja?

Jedno jest pewne. Urzędnicy drwili ze strażników miejskich, że Ci nie potrafili posłużyć się miarą, a potrafiłoby to zrobić nawet dziecko. Może pani prezydent powinna przeszkolić Strażników Miejskich na potrzeby wykonywania dokumentacji, bo jak widać kilka dni może doprowadzić do zatarcia śladów. I w ten oto sposób, brak profesjonalizmu (delikatnie rzecz ujmując) poskutkował brakiem odpowiedzialności przez winnych wycięcia drzew, które przez około 30 lat mijali kibice koszykówki.

Dokumentacja Straży Miejskiej:

Fotodokumentacja Straży Miejskiej:

Dokumentacja własna:

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
50 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
gość
8 lat temu

„Te myśli, który kłębiły się z tyłu głowy, że może to ich przerosnąć, niestety stały się faktem.” Haahaaaaaa

Artur
8 lat temu

macari.Już wiem kto ty jesteś ty żydobolszewikożerco.

małe śledźctwo
8 lat temu

p.Marku jeśli tak bardzo przejmuje się pan losem wyciętych drzew to niech pan zweryfikuje na jakiej podstawie wycięto raczej wyrwano z korzeniami zdrowe drzewa na terenie całego naszego miasta w tym roku .

monika
8 lat temu

Panowie Wlodku i Arturze i panie powiedzcie Pani prezydent kto to tow Szyszka i jego przelozony Baraniak .Jak oni switnie rzadza nie bojcie sie to nie moze juz dluzej trwac .

gregory
8 lat temu

Wyluzujcie troche ludzie . Jeśli nie można nawet tui wyciąć na posesji to już jakaś paranoja. To nie jest 100 letni dąb tylko zwykła podła, wyleniała tuja , których posadzą w te miejsca inne nowe i bardziej estetyczne. Może lepiej znajdźcie sobie dziennikarze poważniejsze zajęcie, i bardziej ambitne tematy.

Becia
odpowiada  gregory
8 lat temu

Grzesiu, fajnie tak tuszować własną indolencję? Było najpierw poznać przepisy, a potem działać zgodnie z prawem. A nie teraz marudzić. nieznajomość prawa szkodzi. Mam nadzieję, że radni tej sprawy nie odpuszczą!!!!

Okulary
8 lat temu
obserwator
8 lat temu

Gdy zalewa zawsze jedzie skretarz tu nieszczescie tow z PO Baraniak
bo pachnie nagroda zapewne wraz z komendantem szyszka i nic nie widzial ten talent.

super dyrektor
8 lat temu

Z ostatniej chwili- udało się ustalić, że tuje na dawnych obiektach stali liczyły sobie 9 lat 11 miesięcy i 12 dni, więc mogły być w świetle prawa wycięte. Pogłoski, ze są zdjęcia obiektów Stali sprzed 20 lat, na których widać już całkiem wyrośnięte tuje są w zasadzie prawdziwe, tyle że jak udało się ustalić są to tuje rosnące poprzednio. Zostały one wycięte niespełna 10 lat temu i na ich miejsce zostały posadzone tuje ostatnio wycięte. Tak więc urzędnicy mogą skoczyć na pukiel kierownictwu obiektów BM SLAM jak hartowała się STAL 😉

50
0
Napisz co o tym sądziszx