Rozbudują Dom Dziennego Pobytu?

Ostrów Wielkopolski stara się o dofinansowanie na Dzienny Dom „Senior –WIGOR”. Miałby on powstać w miejsce obecnego Domu Dziennego Pobytu przy ul. Limanowskiego. Uzyskana pomoc finansowa pozwoliłaby na wyremontowanie pomieszczeń oraz zwiększenie miejsc w placówce do 40.

+

Pomieszczenia Dziennego Domu „Senior – WIGOR” znajdują się w internacie Wielkopolskiego Samorządowego Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Limanowskiego.  Dzienny Dom „Senior – WIGOR” przeznaczony będzie do dziennego pobytu dla osób starszych powyżej 60. roku życia z terenu miasta Ostrowa Wielkopolskiego. Obecnie z usług domu korzysta średnio 30 osób, docelowo dom będzie dysponował 40 miejscami.

Pomieszczenia, z których obecnie korzystają seniorzy wymagają gruntownego remontu, aby dostosować je do wymaganych standardów programu „Senior – WIGOR” i potrzeb osób w nich przebywających – mówi Beata Klimek, prezydent Ostrowa Wielkopolskiego.

W ramach modernizacji obiektu zaplanowano: doposażenie sali rehabilitacyjnej, utworzenie pokoju pielęgniarskiego, pokoju do indywidualnej terapii oraz pokoju do odpoczynku, remont i wyposażenie pomieszczeń sanitarnych oraz dostosowanie kuchni do planowanych zajęć kulinarnych. Ponadto zaplanowano montaż platformy – windy oraz zagospodarowanie placu i utworzenie ogródka. Zarówno montaż platformy, jak i ogródek są jednym z wielu wymogów wynikających z programu.

Podstawowe usługi placówki nie zmienią się, są to usługi opiekuńcze.

Dzięki dofinansowaniu z budżetu państwa działania związane z utrzymaniem placówki pozwolą zapewnić Seniorom usługi o znacznie wyższym standardzie i różnorodności, poprzez zapewnienie regularnych ćwiczeń rehabilitacyjnych przy wykorzystaniu nowo zakupionego sprzętu, korzystanie z terapii indywidualnej, organizowanie zabaw integracyjnych między innymi w utworzonym ogrodzie oraz zajęć kulinarnych w wyremontowanej kuchni – dodaje prezydent Beata Klimek.

Ponadto seniorzy będą mogli skorzystać z dostępu do komputera. Zaplanowano utworzenie pralni z miejscem do prasowania, natryski będą dostosowane dla osób niepełnosprawnych. Dodatkowo będzie utworzone pomieszczenie do odpoczynku, które będzie wyposażone w miejsca do leżenia. Zostanie również wydzielone pomieszczenie, które będzie pełniło rolę szatni. Montaż windy pozwoli na uczestnictwo osób niepełnosprawnych ruchowo.

CZYTAJ  4 wozy straży pożarnej do 1 motocyklisty

Zasady funkcjonowania Dziennego Domu „Senior – WIGOR” oraz tryb kwalifikowania osób oparte są o przepisy ustawy o pomocy społecznej – mówi Maria Dębicka, wicedyrektor Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Ostrowie Wielkopolskim –  W związku z powyższym, pierwszeństwo do korzystania ze świadczeń Domu będą miały między innymi osoby, które:  posiadają niskie dochody, są samotne lub posiadają rodziny poza miejscem swojego zamieszkania, podsiadają złe warunki mieszkaniowe oraz są bezradne w prowadzeniu gospodarstwa domowego.

Podmiotem kierującym do Domu będzie Miejski Ośrodek Pomocy Społecznej.

Program „Senior – WIGOR” to rządowy program wieloletni ogłoszony na lata 2015-2020, stanowiący wsparcie finansowe dla jednostek samorządowych realizujących zadania z zakresu wspierania osób starszych. Na realizację programu przeznaczono ogółem 370 mln zł, z tego 30 mln zł w 2015 r. Samorząd może uzyskać jednorazowe wsparcie finansowe na utworzenie placówki do 80 proc. całkowitych kosztów, ale nie więcej niż 250 tys. zł. Na adaptację budynku przewidziano kwotę do 180 tys. zł, natomiast na jego wyposażenie kwotę do 70 tys. zł. Z budżetu państwa może zostać sfinansowana również  1/3 kosztów utrzymania seniora w domu dziennym, ale nie więcej niż 200 zł miesięcznie. Konieczny jest również wkład własny – minimum 20% kosztów adaptacji i wyposażenia.

Program „Senior – WIGOR” realizowany jest w trybie konkursowym. Przewidywany termin ogłoszenia wyników konkursu nie został bliżej określony, natomiast prawdopodobnie informacja o wynikach zostanie przekazana jeszcze w lipcu.

1 Komentarz
Najnowsze
Najstarsze Najczęściej głosowano
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
malina
7 lat temu

Ten Dom stworzyli kruszynski i krakowski z owczesnym dyr MOPS . To dzieki nim dzis mozemy byc o tyle w przodzie .

1
0
Napisz co o tym sądziszx