Podpisano umowę na odbiór śmieci – stawki pozostają bez zmian

Udostępnij
Tweet

10 czerwca rozstrzygnięty został ogłoszony przez Gminę Miasto Ostrów Wielkopolski przetarg, którego przedmiotem było dbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych powstających na terenie nieruchomości zamieszkałych oraz prowadzenie punktu selektywnego zbierania odpadów komunalnych. Do przetargu zgłosił się jeden podmiot – Konsorcjum MZO – KOSZ. Dziś Ziemowit Borowczak, zastępca prezydenta miasta, podpisał umowę z przedstawicielami konsorcjum.

+

Dziś w ostrowskim Urzędzie Miejskim podpisana została umowa na odbiór, transport i zagospodarowanie odpadów komunalnych pomiędzy Gminą Miasto Ostrów Wielkopolskim a Konsorcjum MZO – KOSZ, które również odbierało odpady ostrowian przez ostatnie dwa lata.

Dziś podpisaliśmy umowę. W niedawno zakończonym przetargu wygrała oferta Konsorcjum Miejskiego Zakładu Zagospodarowania Odpadów w Ostrowie Wielkopolskim i firmy Kosz. To konsorcjum zaproponowało cenę, którą mogliśmy zaakceptować. Umowa została podpisana na 9 miesięcy – mówi Ziemowit Borowczak, zastępca prezydent miasta.

Dla ostrowian niewiele zmieni się w systemie, który funkcjonować zacznie od 1 lipca tego roku.

System zmienia się nieznacznie – od 1 lipca wprowadzony zostaje trzeci worek i trzeci pojemnik – w kolorze niebieskim – na zbiórkę papieru i makulatury. Zmiana ta nie jest niczym nowym – pojemniki takie funkcjonowały już w Ostrowie przed lipcem 2013 roku – tłumaczy Andrzej Strykowski, prezes Zakładu Oczyszczania i Gospodarki Odpadami MZO.

Do tej pory ostrowianie segregowali odpady umieszczając je w zielonych i żółtych pojemnikach, bądź workach – w przypadku domów jednorodzinnych. Kolor zielony przeznaczony był na szkło, a żółty na tworzywa sztuczne, metal, opakowania wielomateriałowe oraz papier. Od 1 lipca br. papier umieszczać będziemy w osobnych – niebieskich – pojemnikach lub workach. Dotychczas papier był łączony z odpadami z tworzyw sztucznych i metalami, przez co ulegał zabrudzeniu i często nie mógł być wykorzystywany do powtórnego przetworzenia.

Decyzja ta jest także odpowiedzią na oczekiwania mieszkańców, którzy sami zgłaszali, że chcieliby mieć dodatkowy pojemnik na papier. Przed wejściem w życie tzw. „rewolucji śmieciowej” niebieskie pojemniki na papier funkcjonowały już na wielu osiedlach.

Ceny za odbiór śmieci nie zmienia się – ostrowianie nadal płacić będą 11 złotych za śmieci segregowane i 19 złotych za śmieci niesegregowane.

Podpisana dziś umowa zawarta została na okres 9 miesięcy – do 31 marca 2016 roku. Do końca 2015 roku ma zostać zakończona budowa Regionalnego Zakładu Zagospodarowania Odpadów. Rozbudowa RZZO to wynik realizacji zapisów Planu Gospodarki Odpadami dla Województwa Wielkopolskiego na lata 2012-2017 i służyć ma obsłudze mieszkańców regionu IX. Instalacja w Ostrowie Wielkopolskim będzie obok instalacji w Kępnie (Olszowa) drugą Regionalną Instalacją Przetwarzania Odpadów Komunalnych, tzw. RIPOK-iem dla obsługi ww. regionu.

Zgodnie z zasadą bliskości do ostrowskiego RIPOK-a trafiać będą odpady z Ostrowa Wielkopolskiego oraz ościennych gmin. Gmina Miasto Ostrów Wielkopolski ogłaszać będzie zatem jedynie przetargi na odbiór i transport odpadów.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

9 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
pracownik
9 lat temu

Związkowiec do pracowników firmy KOSZ walczcie o godną wypłatę za tę ciężką pracę pracujecie więcej godzin od pracowników MZO a mniej zarabiacie jak to możliwe

Koziabrodka-Wojewoda Lęczycki
9 lat temu

Drożyzna usług kanalizacyjnych w tym mieście pod rządami Pani Prezydent Klimek też nie zna granic.
Aby to „Państwu” dosadnie uzmysłowić -pozwolę sobie zacytować słowa poety:
„Szeląg dam od wychodu, nie zjem, jeno jaje:
Drożej sram, niźli jadam; złe to obyczaje.”
-Jan Kochanowski

Lubownik browara
9 lat temu

Ponoć w najbliższym czasie nastąpi obniżka opłat za śmieci o około 3 złotych od osoby. Przy mojej wieloosobowej rodzinie dawałoby to oszczędności na poziomie kilku dodatkowych browarów dla mnie w skali miesiąca. Tak trzymać. Pozdrawiam i miłego gulgotania.

WAŻNE O PRZETARGU
9 lat temu

Sami sobie przeczytajcie dlaczego tak dużo płacimy.

Wyborcze obiecanki cacanki a ceny nadal masakra.

Najdroższe śmieci w okolicy
9 lat temu

Dlaczego w Ostrowie płacimy tak dużo ? Okoliczne gminy mają dalej do wysypiska na Staroprzygodzkiej, a opłaty o wiele niższe. Panie Redaktorze !!! Pan to widzi i nie reaguje ?

k
9 lat temu

szanowna pani prezydent przeciez mowila (tak wiem nim zostala prezydentem) ze stawki sa uslugi komunalne sa za wysokie i trzeba juz obnizyc

imie
odpowiada  k
9 lat temu

dokładnie. Co mi po darmowym (27 PLN) przedszkolu, jak za śmieci nas kroją niemiłosiernie.
Gdyby Pani Klimek była naprawdę taka dla mieszkańców to nie pozwoliłaby na tak drakońskie stawki za śmieci.

RADZI
9 lat temu

OSTROWIANIE pamietacie akcje cena 10 zlotych a wywolali ja mohylewski ,klosak i ….. Teraz maja okazje to wprowadzic w zycie bo swietny prztarg pewnie cena nizsza niz w 2013 r i na pewno PO poprze gdyz upada takiej szansy dlugo nie bedzie POZNAMY TERAZ ICH CHARAKTERY

mam
9 lat temu

jestem wzruszony wiedza zawarta w wypowiedziach wysoko oplacanych osob

9
0
Napisz co o tym sądziszx