Otrzymaliśmy informację od mieszkańca zaniepokojonego osobami, które chodzą po domach i przedstawiają się za pracowników firmy ENERGA. Skonfrontowaliśmy to ze stanowiskiem firmy ENERGA.
+
Mieszkaniec Ostrowa Wlkp. napisał:
„Pierwszy raz coś mnie takiego spotkało. Chciałbym by redakcja przestrzegła mieszkańców Ostrowa i okolicznych miejscowości o oszustach, którzy chodzą po domach blokach i oszukując że są z firmy Energa z Kalisza, a tak naprawdę nie wiadomo z jakiej firmy są! Moją mamę oszukali podstępem. Prosili, żeby wpuścić do mieszkania gdyż mówił, że jest akwizytorem firmy Energa. Ponoć ta firma wysyłała zawiadomienie pismem jesienią zeszłego roku do wszystkich abonentów, że zmieniają się 3 ostatnie cyfry numeru klienta i 3 ostatnie cyfry numeru PPS (to numer który ma każdy mieszkaniec przypisany jeśli ma licznik). Mówiono, że papiery nie zostały odesłane i dlatego pan poprosił dowód osobisty i spisał nr PESEL. Po omotaniu właściciela domu – 68 lat, pan akwizytor znikł nie zostawiając kopii umowy ani żadnego potwierdzenia z jakiej firmy był albo jak się nazywa, bądź numer telefonu firmy itd. Ponoć papiery mają przyjść w przeciągu 2 tygodni. Czekam z niecierpliwością co dalej i gdzie mogę się z tym udać czy może do urzędu konsumenta?
Tragedia !!!Pozdrawiam proszę przestrzegać wszystkich”
Jakub Dusza z Biura prasowego Grupy ENERGA odpowiedział:
„Mieszkańców Ostrowa Wlkp. zapewniamy, że przedstawiciele firmy Energa nie chodzą po domach klientów w sprawach związanych z podpisaniem nowych umów, aneksów, promocji itp. Zachęcamy aby wszelkie sprawy związane z nieuczciwą konkurencją zgłaszać do lokalnych rzeczników konsumenta, a w przypadku gdy zaszło podejrzenie oszustwa czy wyłudzenia danych, aby zgłaszać takie sprawy na policję. W przypadku wątpliwości co do usług Energa w każdy dzień powszedni od 7.00 do 22.00 można dzwonić do naszych konsultantów pod nr 555 555 555.
Panu, który zgłosił się do Państwa redakcji chciałbym przekazać, że każdy ma prawo do odstąpienia w przeciągu 14 dni od umowy zawartej na odległość (tzn. poza lokalem sprzedawcy, np. w domu klienta). W takim wypadku nie musi podawać powodów takiego odstąpienia, ani ponosić z tego powodu żadnych konsekwencji. Firma podpisująca taką umowę jest natomiast zobowiązana zostawić formularz odstąpienia od umowy i poinformować o takiej możliwości. Od skutków takiej umowy można się uchylić także po upływie 14 dni. Wystarczy wówczas wykazać, że podczas jej podpisywania klient został wprowadzony w błąd (opisać dokładnie okoliczności podpisania umowy). W jednym i w drugim przypadku pismo o odstąpieniu należy wysłać listem poleconym na adres danej firmy.
Energa w odpowiedzi na liczne skargi klientów dotyczące nieuczciwych działań przedstawicieli handlowych niektórych sprzedawców, wielokrotnie przestrzegała klientów przed osobami podającymi się za pracowników naszej Grupy. Robimy to zarówno za pośrednictwem prasy, jak i np. poprzez ulotki dołączane do faktur. Jak wynika z badań przeprowadzonych na zlecenie Towarzystwa Obrotu Energią (TOE), tylko połowa osób, które miały kontakt z przedstawicielem sprzedawcy energii wie, jaką firmę reprezentował handlowiec. Aż 58 proc. jest świadoma lub doświadczyła nieuczciwych praktyk niektórych sprzedawców. Więcej na ten temat tutaj: http://media.energa.pl/pr/294863/energa-obrot-zdobyla-certyfikat-rzetelnego-sprzedawcy-energii
Prosimy zachować ostrożność gdy odwiedzające nas w domu przedstawiciele firmy:
· przedstawiają się jako pan „z elektrowni” czy „zakładu energetycznego”, co wielu osobom – zwłaszcza starszym – kojarzy się z wiarygodnym sprzedawcą energii
· posługują się nazwą łudząco podobną do nazwy innej firmy
· informują o konieczności podpisania nowej umowy z powodu np. zmiany siedziby firmy, systemu obsługi klienta, okresu rozliczeniowego, czy nawet wymiany liczników
· porównują koszty oferowanej energii z kosztami uwzględniającymi zarówno energię, jak i opłaty dystrybucyjne. (nie informują klienta, że oprócz kosztów energii, będzie ponosił również koszty dystrybucji)
· oferują nieznacznie niższą cenę energii, ale nie informują o dodatkowych, mniej widocznych w umowie opłatach dodatkowych np. wysokiej opłacie abonamentowej, czy obowiązkowym ubezpieczeniu zdrowotnym, co znacząco podnosi całkowite koszty ponoszone przez klienta
Jak bronić się przed nieuczciwymi praktykami?
· sprawdź nazwę firmy i tożsamość przedstawiciela, który pojawił się w Twoim domu. Informacje zweryfikuj w firmie, którą ma reprezentować.
· dowiedz się jakie dokładnie warunki oferuje Ci sprzedawca. Dopytuj o wszystkie szczegóły budzące wątpliwości.
· nie podpisuj umowy bez dokładnego przeczytania jej treści. Umów się na podpis później, aby spokojnie przeczytać dokument.
· podpisując umowę powinieneś otrzymać swój egzemplarz dokumentu oraz wzór odstąpienia od umowy.
· masz 14 dni na odstąpienie od umowy podpisanej poza lokalem sprzedawcy – bez podawania przyczyn i bez ponoszenia jakichkolwiek konsekwencji.
· w przypadku, gdy minął 14-dniowy termin, nadal możesz się uchylić od skutków umowy, jeśli podczas podpisywania zostałeś wprowadzony w błąd.”