Jak ostrowianie głosowali na prezydenta RP?

Udostępnij
Tweet

Z prawa wyborczego skorzystało 49,11% wyborców spośród 59088 uprawnionych do głosowania w Ostrowie Wlkp. Najwięcej głosów otrzymał Bronisław Maria Komorowski. Uzyskał 43,84%. Drugie miejsce zanotował Andrzej Duda 25,7%. Tak duża różnica wynika zapewne ze słabych struktur Prawa i Sprawiedliwości w naszym mieście. Trzeci na podium stanął Paweł Kukiz, którego zaufaniem obdarzyło 20,19% głosujących.

+

Kolejne pozycje zajęli: Magdalena Ogórek 3,10%; Janusz Korwin-Mikke 3%; Janusz Palikot 1,66%; Adam Jarubas 0,78%; Grzegorz Braun 0,75%; Jacek Wilk 0,41%; Marian Kowalski 0,32%; Paweł Tanajno 0,26%.

W powiecie ostrowskim Komorowski zdobył 37,26%, a Duda 32,60%.

Komentarz:

Gdy w rozmowach słyszymy, że 20% było zwolennikami Jednomandatowych Okręgów Wyborczych (JOW) promowanych przez Pawła Kukiza należy wziąć poprawkę i podzielić to przez 2. Dlaczego? Frekwencja wyniosła niecałe 50%, tak więc na Bronisława Komorowskiego zagłosował co 5 mieszkaniec Ostrowa Wlkp. uprawniony do głosowania, a nie co drugi jakby wynikało z oficjalnych wyników.

Zastanawia nas ilu wyborców poświęciło kilka minut by zapoznać się z sylwetkami (przez internet) wszystkich możliwych kandydatów. W rozmowie z jedną z dojrzałych wiekowo mieszkanek mogliśmy usłyszeć, że w sumie to ona zna tylko czworo kandydatów. Jak się łatwo można domyślić, reprezentantów z czołowych partii. Tak więc z jednej strony mamy możliwość zagłosowania na bardzo różnych kandydatów, a w rzeczywistości większość głosuje na tzw. liderów wypromowanych przez sondażownie. Chociaż te się dość mocno pomyliły w przypadku Pawła Kukiza. Przed wyborami dawały mu raptem 9%.

24 maja pójdziemy ponownie do urn by ostatecznie wybrać pomiędzy Bronisławem Komorowskim, a Andrzejem Dudą. Tylko jednemu z nich powierzymy reprezentowanie naszego kraju przez kolejne 5 lat. Różnica w I turze w skali ogólnopolskiej to raptem 1%. Druga tura być może zakończy się tak jak wybory prezydenckie Ostrowa Wlkp. Negatywny elektorat Bronisława Komorowskiego pójdzie zagłosować przeciwko niemu, a niekoniecznie za Andrzejem Dudą. Czy tak się stanie, zobaczymy już niebawem.

 

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

68 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
do Ewy
8 lat temu

Skąd się takie… biorą?

Ewa
8 lat temu

Napiszę jeszcze raz, krócej, bo coś mi połknęło wcześniejszy komentarz…
Dziś sprawdziłam jak głosowało moje rodzinne miasteczko i n i e wierzę …! Ludzie, co z Wami…?! Przemysły nie macie zero nowych miejsc pracy… bieda dookoła, bo chyba sklepów i ratusza nie zaliczacie do bogactw …
Jak można głosować na zło? Jak można dać się tak zindoktrynować ? Przestańcie czytać koszerną Gazetę i oglądać tv …Przykre, po tylu aferach tej koterii i wiedzy o niechlubnej przeszłości Komorowskiego, jak można było w tak wysokim procencie poprzeć tego szkodnika ?
Rzeczpospolita Ostrowska… łza się w oku kręci… kiedyś to było porządne miasto .

Ewa
8 lat temu

Rany Boskie! Moi (byli) krajanie głosowali na PO-wca! Faceta broniącego przestępczej WSI , nie do wiary?! Mimo bezrobocia, zubożenia wielu … mimo dziesiątek afer rządzącej koterii, szkodnictwa, antypolskich ustaw!
Oderwijcie się od Gazety koszernej i tv ! Ogłupili Was… bo w przeciwnym razie nie rozumiem, jak można głosować na zło ?!

Joshua
9 lat temu

„..Żeby POlska ,żeby POlska ,żeby POlska (znów) była POLSKĄ!!!…”

Inteligęt o przepraszam inteligent, a zresztą co za rużnica.
9 lat temu

W tej rozmowie Bronka z osobą niepełnosprawną widać widać, że nasz prezydent jest błyskotliwy jak wóz strażacki na sygnale.

Bronek WSI ps. "Litwin"
9 lat temu
Emeryt
odpowiada  Bronek WSI ps. "Litwin"
9 lat temu

Dobrze, że to zobaczyłem. Dzięki. Może się innym też oczy otworzą

68
0
Napisz co o tym sądziszx