W powiecie powtórzą wybory?

Udostępnij
Tweet

Co raz częściej słyszy się głosy o powtórzeniu wyborów, nie tylko do powiatów, ale również do sejmików. Nie inaczej jest w powiecie ostrowskim, gdzie średnio oddano 18,29% nieważnych głosów względem 8,9% w poprzednich wyborach.

+

Nie trudno oprzeć się wrażeniu, że starsi obywatele nie poradzili sobie z nową-książkową formą kart do głosowania. Niektórzy wyborcy skreślali na każdej stronie po jednym kandydacie. Automatycznie taki głos był uznawany za nieważny. Czy można mieć pretensje do osób, które odpowiadały za wybór tej formy? I tak i nie.

Z jednej strony każdy z wyborców mógł poprosić o radę członka komisji obwodowej lub wczytać się w informację znajdującą się na pierwszej stronie karty do głosowania. Ilość nieważnych głosów pokazuje jak daleko nam do uzyskania pełnej świadomości u wyborców. Nie potrafili poprawnie zagłosować, a mają decydować o władzy w powiecie czy sejmiku.

Z drugiej strony my też kiedyś się zestarzejemy i sprawność naszych umysłów będzie znacznie niższa. Instrukcje na kartach mogły zostać bardziej wyeksponowane, członkowie komisji mogli mieć obowiązek informowania wyborców o nowej formie kart do głosowania. Nie zrobiono tego. Najbardziej w tej sytuacji skorzystali kandydaci z PSL, których kandydaci w drodze losowania otrzymali miejsce na 1 stronie karty do głosowania.

Nr okręgu   ilość głosów nieważnych    ilość wydanych kart       % nieważnych głosów

1                                    1537                                 8043                              19,10%
2                                    1772                                10231                              17,3199%
3                                    1295                                 7688                             16,84%
4                                   2039                                  9010                            22,63%
5                                   1808                                 11317                             15,975%
6                                   2798                                 15623                            17,90%

Czy wybory powinny być powtórzone? Zagłosuj!

[yop_poll id=”12″]

Partie i komitety są na finiszu podejmowania decyzji o złożeniu oficjalnych wniosków o powtórzenie wyborów. A jakie jest Wasze zdanie? Piszcie w komentarzu poniżej…

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o

26 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
macari
9 lat temu

http://www.elblag24.pl/fakty/88168-quotnoc-cudow-quot-w-elblagu-i-w-polsce-gowin-i-wipler-chca-uniewaznienia-wyborow.html Każdy średnio rozgarnięty student informatyki jest w stanie wejść do systemu wyborczego i dokonać zmian w protokołach wyborczych. Serwer PKW przyjmuje to do systemu. Różni ludzie, w tym pracujący dla bezpieczeństwa państwa, zrobili dziś testy. Np. dodali jakiemuś kandydatowi na radnego 10 głosów, potem je odjęli. System to przyjmował. Jeden z moich znajomych dopisał swojego szefa jako kandydata na burmistrza i wstawił go do drugiej tury – Rodzi się pytanie – kto głosował na Polskie Stronnictwo Ludowe, które we wszystkich przedwyborczych sondażach miało problemy z przekroczeniem progu wyborczego?Po przeczytaniu całości art. uświadamiamy sobie,że u nas było podobnie.Przekręt na dużą skalę!

Meloman
9 lat temu

Ten cały bałagan to przez Madonnę. Gdyby nie trzeba było dopłacić do jej występu na stadionie narodowym 5mln złotych, to można by było zaoszczędzić i kupić porządny program do liczenia głosów, a tak…

Alojzy Liczydło
9 lat temu

W żadnym wypadku nie należy powtarzać wyborów. W związku z kłopotami w podliczeniu głosów w całej Polsce, pan prezydent powinien przeprosić naród i podziękować tym którzy nie wzięli udziału w głosowaniu, bo to by dopiero były jaja.

MP
9 lat temu

Z całą odpowiedzialnością odpowiadam: Wybory powinny być bezwzględnie powtórzone.Kazdy kto zwrocił uwagę na karty do głosowania mógł z łatwością stwierdzić ,że czytelne były tylko karty do głosowania na prezydenta i Platformy obywatelskiej.W głowie mi sie nie miesci ze można tak chcieć władzy ,żeby posunąć się do czegoś takiego.Zakpili z,, NAS WSZYSTKICH..Odpowiedzialni za ten bałagan powinni zapłacić z własnej kieszeni i ponieść surowe konsekwencje .Jest mi zwyczajnie przykro,chyba zaczynam się bać przyszłości .Co czeka moje dzieci i wnuki ,którym nie wpoiłam cwaniactwa,kłamstwa i lizustwa.Jestem bezpartyjna.Zależy mi na mojej Ojczyznie.Nie chce żeby moje dzieci które są mądre i wykształcone ,poniewierały sie na obczyznie ,bo tutaj nie mogły normalnie przeżyć,ale co was eleganciki z zerowymi zasadami to obchodzi.Wy brzuchy napchacie na przyjęciach, kolacyjkach itp,za nasze pieniadze>>>>>>>>>>>>>

baran
9 lat temu

w jednej komisji wydano o 200 kart wiecej na prezydenta – łącznie komisja miala 110 % kart do glosowania

Antysystem
odpowiada  baran
9 lat temu

czy to jest prawdziwa informacja? jeśli tak to sprawa powinna być zgłoszona do sądu okręgowego w Kaliszu

baran
odpowiada  Antysystem
9 lat temu

prawda! komisja 23

ram
9 lat temu

zapytaj sie ludzi ktorzy glosowali w danym okregu czy wiedza kto zostal radnym miejskim, powiatowym z ich okregu? zapewne maly procent bedzie sie orientowal…

Mieszkaniec
9 lat temu

Może taka ilość nieważnych głosów, to nie wynik tego iż ludzie nie potrafili zagłosować, a wyraz ( manifest ) , że nie ma w tym kraju na kogo glosować. Jestem ciekawy czy gdyby diety za sesje wynosiły 35zl jak dobry obiad w tym mieście ( dobry dla zwykłego mieszkańca i w zwykłym lokalu ) , to ilu byłoby tych społeczników.

MP
odpowiada  Mieszkaniec
9 lat temu

Byliby,przecież układy i koneksje w załatwianiu różnych spraw nadal by zostały……………

Patriot
9 lat temu

te karty do glosowania nadaja sie wylacznie do zbrania do domu na pamiatke – stado GLODNYCH -WYGLODNIALYCH pracujacych na 2 posadach ludzi jeszcze pcha sie po darmowe diety ,zeby tam podrzemac , poesemesowac , poromansowac ….. DOSC juz glupoty –> nie dajmy im tej mozliwosci !!

26
0
Napisz co o tym sądziszx