Kto złamał prawo? Kampania na wiaduktach

Udostępnij
Tweet

Kandydaci i komitety wieszają swoje reklamy na bilbordach ale też na wiaduktach. Wiadomo, że wiadukty są miejscami reprezentacyjnymi (zwłaszcza te wyremontowane). Każdego dnia pod nimi i nad nimi przemieszczają się potencjalni wyborcy w dużych ilościach. Dlatego jest to pokusa by powiesić się tam jako pierwszy i lansować siebie lub komitet. Sprawdziliśmy jak wygląda sytuacja w Ostrowie Wlkp.

+

Nie dziwi fakt, że na wyremontowanych wiaduktach „odolanowskim” i na ul. Brzozowej powiesiła się Platforma Obywatelska z hasłem: „Ostrów się zmienia”. Są jednak wątpliwości prawne co do takiej formy promocji. Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Transportu i Gospodarki Morskiej z dnia 26 lutego 1996 r. w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać skrzyżowania linii kolejowych z drogami publicznymi i ich usytuowanie (Dz. U. z 1996 r. Nr 33, poz. 144) – zakazuje umieszczania na wiaduktach kolejowych w obrębie pasa drogowego reklam, plakatów a także tablic informacyjnych i innych przedmiotów niezwiązanych z ruchem drogowym.

Co na to zainteresowani? Magdalena Boroń przedstawicielka komitetu ostrowskich struktur Platformy Obywatelskiej (na co dzień pracuje w Urzędzie Miejskim) stwierdziła, że komitet Platformy Obywatelskiej nie ma sobie nic do zarzucenia, ponieważ uzyskał pisemną zgodę. Kto wydał zgodę? Otóż pan Ryszard Wasiela z Wojewódzkiego Zarządu Dróg – rejon w Ostrowie Wlkp. – wyraził zgodę PO na powieszenie reklam na wiadukcie odolanowskim. Po zapoznaniu pana Ryszarda Wasielę z powyższym rozporządzeniem, mogliśmy usłyszeć – „To jest Pana problem”. Chodzi o redaktora, który jest zmuszony powiadomić organy ścigania o możliwym przestępstwie – przekroczeniu uprawnień przez urzędnika.

Polskie Linie Kolejowe z siedzibą w Ostrowie Wlkp. dojrzały do przepisu pochodzącego z 1996 roku. Po raz pierwszy nikt nie otrzyma zgody na powieszenie swoich reklam na wiadukcie krotoszyńskim. Pozostał jeszcze wiadukt przy ulicy Brzozowej, który również należy do PLK. Ktoś wykorzystał sytuację, że wyremontowanego wiaduktu jeszcze nie przekazano oficjalnie do PLK i tak oto Platforma Obywatelska powiesiła się wbrew obowiązującemu rozporządzeniu ministra.

CZYTAJ  Strażak po służbie zreanimował skutecznie 10-latkę (ZDJĘCIA)

Inny kandydat w tegorocznych wyborach – Maciej Klósak – nie owija w bawełnę: „Prawo powinno być przestrzegane przez wszystkich. Zadziwia mnie, że obecna władza stawia się ponad resztą i w okresie kampanii wyborczej robi co jej się podoba.”

Prezydent Ostrowa Wlkp. Jarosław Urbaniak odpowiedział lakonicznie „Wieszanie banerów odbywa się za zgodą wydaną zgodnie z prawem”.  Niestety obecnie rządzący politycy prawdopodobnie nie chcą pamiętać albo nie chcą nawet wiedzieć czym jest Konstytucja RP i wynikające z niej zasady, przepisy i kodeksy, które  są podstawą do wszelkich działań. Bo gdybyśmy wydali pozwolenie prezydentowi na zastrzelenie Marka Radziszewskiego to byłoby to też zgodnie z prawem czy jednak ważniejsze od własnych interesów są przepisy – w tym rozporządzenia ministrów?

Mieszkańcy mają prawo mieć wrażenie, że ktoś tu gra nie fair. Pozostawiamy to Państwa ocenie. Być może odpowiednie instytucje rozwiążą problem prawny jeszcze przed wyborami.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
26 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
comment
9 lat temu

Jakim prawem Urbaniak teraz tam wisi?

Wolnorynkowiec
odpowiada  comment
9 lat temu

Jest prezydentem, kto mu zabroni?

Do Wasieli!!!
9 lat temu

Pan Wasiela wydał zgodę?! Ten tłuścioch lepiej niech zajmie się pomocą dla przedsiębiorców a nie wiecznym utrudnianiem życia ludziom, którzy rzeczywiście chcą zmieniać Ostrów poprzez prace dla Ostrowian…Ten Tłuścioch obiecuje komuś zjazd i daje zgodę a później bezczelnie go rozbiera pod osłoną nocy!!! Facet już dawno powinien wylecieć ze swojego stanowiska!!!

Em
9 lat temu

Jest jeszcze rozporządzenie w sprawie warunków technicznych dla obiektów inżynierskich – tam jest wyraźnie napisane ze nie powinno sie umieszczać reklam na ŻADNYM obiekcie – paragraf 181. Wszystkie wiadukty w mieście podlegają pod Wojewódzki Inspektorat Nadzoru Budowlanego i to on powinien dać kopa w dupę zarządcom tychże obiektów. Ktoś rznie głupa albo nagle zapomina o obowiązującym prawie na miesiąc przed wyborami – spróbujcie powiesić tam reklamę w innym terminie to sie przekonacie.

Marcin
9 lat temu

Jeszcze kilka dni temu na wiadukcie Krotoszyńskim wisiała(nadal wisi?) jakaś tandetna reklama

xxx
9 lat temu

Wiadukt odolanowski nie jest wiaduktem kolejowym lecz drogowym tak więc przytoczone rozporządzenie nie ma zastosowania.

Obserwator
9 lat temu

Mydlenie oczu wielkimi inwestycjami, chcemy godnej pracy.

Marta
9 lat temu

Ostrów się zmienia ? jak się zmienia ? Szanowna WŁADZO, mylicie się myśląc, że wciskanie ludziom KITU, kolorowych parków, pięknych wiaduktów, wodotrysków za setki tys. złoty, placów zabaw, nowych chodników… wpłynie na zdanie mieszkańca „ah jaka wspaniała władza…” A gdzie miejsca pracy, gdzie UCZCIWE miejsca pracy ? Mamy dosyć pracy po 10H 7 dni w tygodniu za 1500 zł… Co się dzieję z lokalnymi przedsiębiorcami ? Dlaczego w obecnych Urzędach, Spółkach miejskich i innych tego typu placówka toleruje się bezczelne a wręcz mobbingowe zachowanie najwyższych przełożonych ? Dlaczego mieszkańcy utrzymują coś takiego jak Holdikom, dlaczego nie są jawne informacje dotyczące dywidend, jakie Spółki i ile płacą do Holdikomu ?

Zibi
9 lat temu

PO ! URBANIAK i wszystko jasne „„Wieszanie banerów odbywa się za zgodą wydaną zgodnie z prawem”” Piekne słowa jak na prezydenta, dalej chcecie aby tym miastem rządziła klika PO ?

junek
9 lat temu

udaj się pod „krotoszyński” i sprawdź jak wygląda „brak zgody od PLK”, zanim coś napiszesz to sprawdź! Potem napisz kto się tam reklamuje…

Kamil
9 lat temu

Racja Zyg Zag…Zamiast Hejtować PO wypadało by być faktycznie obiektywnym bezstronnym Hejterem i jechać wszystkim po równo ;D
PO ma racje! Ostrów się zmienia…Lobbują tą gównianą galerię i nasze centrum umiera…sklepy padają jak muchy. Tak się niszczy małych przedsiębiorców promując milionerów stawiających wielkie hale dla wielkich marek i sieci handlowych. Sitwa wielkiego biznesu i tyle. A w marketach na każdym kroku oszustwa cenowe albo wciskanie na siłę ubezpieczeń na sprzęt elektroniczny.

Ferdek
odpowiada  Kamil
9 lat temu

no niestety ostrowskie małe firmy się zamykają, to jest ta zmiana na gorsze

26
0
Napisz co o tym sądziszx