Jeszcze 100 osób może bezpłatnie przebadać układ krążenia

To jeden z najlepiej sprawdzonych programów profilaktycznych w Ostrowie – powiedział Prezydent Jarosław Urbaniak podczas konferencji prasowej zapowiadającej kolejną edycję programu  pn. „Wczesne wykrywanie i profilaktyka chorób układu krążenia u osób w wieku od 40 do 60 lat zamieszkałych w Ostrowie Wielkopolskim”. Przyjmowanie telefoniczne zgłoszeń od godz. 8.00 do godz. 16.00. Jeszcze 100 chętnych osób może zapisać się na badania.

+

Badania profilaktyczne  – finansowane przez miasto –  realizowane są już od 7 lat.Program realizowany będzie od 1 sierpnia do 15 grudnia 2014 roku.

Rejestracja telefoniczna pacjentów  prowadzona będzie od 1 sierpnia  codziennie w godz. od 8.00 do 12.00 pod numerem telefonu (62)5822336. Na badania można zapisywać się także  osobiście, w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim  w pokoju 306 (III piętro).

Wykrycie i uświadomienie badanym obecności schorzeń układu sercowo – naczyniowego – to główny cel badań  profilaktycznych. Wyniki badań pozwalają przygotować ocenę 10-letniego ryzyka zgonu z przyczyn sercowo – naczyniowych wg tablic SCORE.

Program był w naszym mieście kilkakrotnie realizowany i można powiedzieć, że się bardzo dobrze sprawdza. Program   ma najwięcej wyników w postaci wykrycia chorób, nawet tych groźnych przypadków. Były takie przypadki, że z przychodni, w której realizowany jest program pacjenci, którzy uważali się za okaz zdrowia, jechali bezpośrednio na oddział kardiologiczny – powiedział Jarosław Urbaniak Prezydent  Ostrowa Wielkopolskiego.

Program skierowany jest do  mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego w wieku od 40 do 60 lat z wyłączeniem osób będących w 40, 45, 50 i 55 roku życia, (program dla tych osób realizuje i finansuje NFZ), które nie brały udziału w programie w ostatnich 5 latach jego realizacji przez Miasto, pozostają w poczuciu zdrowia ( nie leczą się na nadciśnienie, cukrzycę itp.) i do tej pory się nie leczyły na choroby układu krążenia.

CZYTAJ  Zapowiedź Uroczystości Pogrzebowych Romana Pacholczyka

Program ma dwa cele. Po pierwsze medyczny  – czyli wykrycie czynników ryzyka schorzeń sercowo – naczyniowych, po drugie – edukacyjny.  Uczestnicy badań  przekazują informację swoim rodzinom, znajomym. W poprzednim programie przebadaliśmy 620 osób, ale liczba osób, z  którymi podzielili się informacją o badaniach  ich uczestnicy była  o wiele większa – wyjaśnił Janusz Tarchalski, lekarz,  współwłaściciel Specjalistycznego Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia Lekarzy Specjalistów „Jantar”  –  Zachorowalność, ilość czynników ryzyka wśród mieszkańców Ostrowa Wielkopolskiego jest zbliżona do średniej krajowej,  a w niektórych przedziałach nieco większa. Od pewnego czasu obserwujemy trend malejący. Na pewno maleje osób palących w tym przedziale wiekowym.

Program  realizowany będzie w trzech  etapach. W I etapie – skierowanym do wszystkich pacjentów – zostanie przeprowadzony wywiad z pacjentem o stanie zdrowia i czynnikach ryzyka – ankieta oraz zostaną wykonane pomiary antropometryczne – waga, wzrost, segmentarna analiza składu ciała (ze szczególnym uwzględnieniem zawartości tkanki tłuszczowej w tułowiu – jamie brzusznej), obwód bioder i pasa (wyliczenie współczynnika WHR), określenie wskaźnika BMI. I etap obejmie także pomiar ciśnienia tętniczego oraz  badania laboratoryjne – oznaczenie poziomu cholesterolu całkowitego(TC), cholesterolu LDL, cholesterolu HDL, trójglicerydów,  glukozy we krwi oraz  EKG spoczynkowe.

II etap skierowany jest  do osób z grupy podwyższonego ryzyka.  U osób ze stwierdzonym podwyższonym ryzykiem sercowo-naczyniowym  wykonane zostanie badanie EKG wysiłkowe lub Echo Serca. III etap -skierowany do wszystkich pacjentów – to konsultacja z lekarzem specjalistą, oraz omówienie wyników. Pacjentowi zostaną przedstawione czynniki  ryzyka wg skali   SCORE.

W sumie przebadanych ma zostać 581 osób. Łącznie w latach 2012 – 2013 z programu skorzystało  1 220 osób.

 Rejestracja telefoniczna pacjentów  prowadzona będzie od 1 sierpnia  codziennie w godz. od 8.00 do 12.00 pod numerem telefonu (62)5822336.
Na badania można zapisywać się także  osobiście, w Urzędzie Miejskim w Ostrowie Wielkopolskim  w pokoju 306 (III piętro).

CZYTAJ  Ukończył ostrowską szkołę, awansował na szczyt w firmie Dino

Program prowadzi wyłoniony w przetargu Specjalistyczny Zakład Opieki Zdrowotnej Poradnia Lekarzy Specjalistów ”Jantar” Sp. z o.o. w Ostrowie Wielkopolskim, ul. Piłsudskiego 7A. Środki, jakie w tym roku przeznaczono z budżetu miasta na realizację programu to w 58 tysięcy złotych.

POLECANE NEWSY

Śledź nas w Google News!

Zawsze na bieżąco z najnowszymi artykułami i informacjami.

Obserwuj nas w Google News
Subskrybuj
Powiadom o
2 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
olka
10 lat temu

dlaczego tylko dla zamieszkałych w ostrowie???? Ci z wiosek sa gorsi?!

wjw
10 lat temu

A wszyscy powyżej 60 lat to co ? Do piachu ?
Palanty !

2
0
Napisz co o tym sądziszx