Pół roku po tragedii w Jankowie Przygodzkim

Udostępnij
Tweet

Błąd ludzki, nieprzestrzeganie procedur i projektów budowlanych to w opinii Prezesa Gaz Systemu przyczyn rozszczelnienia się gazociągu i w efekcie tragicznego pożaru, do którego doszło w listopadzie 2013 r. w Jankowie Przygodzkim (Gmina Przygodzice).

+

Podczas wizyty na Sesji Rady Powiatu Ostrowskiego w dniu 16 lipca 2014 roku prezes Jan Chadam podsumował działania spółki po tragicznych wydarzeniach, ale także przedstawił opartą na badaniach przyczynę, która doprowadziła do pożaru.

– Z przeprowadzonych badań wynika, że prace na budowie rurociągu realizowane były niezgodnie z założonym projektem. Odkształcenie gazociągu nie miałoby miejsca gdyby na niego nie naciskała duża pryzma ziemi, znacznie większa od tej, która była założona. Stary gazociąg powinien być usztywniony tzw. ścianką szczelną, zapobiegającą odkształceniom. Wystąpiły także pomniejsze uchybienia jak to, że sam wykop był zrealizowany za blisko istniejącego gazociągu – mówił prezes Gaz Systemu Jana Chadam.

Prezes poinformował także, że wnioski są efektem specjalistycznych badań przeprowadzonych w Czechach. W laboratorium próbom ciśnieniowym poddano m.in. rurę przywiezioną z Jankowa Przygodzkiego. Dopiero po obciążeniu ciśnieniem trzy razy większym niż to, które jest w rurociągu rura uległa odkształceniu, a później pękła. Badanie to wykluczyło także pęknięcie na spoinie, która miała większą wytrzymałość niż sama rura.

– Dziś można ponad wszelką wątpliwość powiedzieć, że gazociąg, sam w sobie, i ta spoina nie była żadną przyczyną nieszczęścia. Niestety, zawiedli ludzie, którzy wykonywali prace zarówno z firmy wykonawczej jak i dozorującej. My jako inwestor nie po to wynajmujemy firmy i płacimy temu, kto ma prace wykonać i temu kto powinien dbać o bezpieczeństwo i prawidłowość, by tego nie przestrzegać. Spoina nie miała wpływu, bo z tego powodu rozszczelnienia nie było. Ludzie nie mogą myśleć, że to co zostało zrobione kilkanaście, kilkadziesiąt lat temu jest niebezpieczne – powiedział J. Chadam.

CZYTAJ  Wakacyjne oferty pracy. Największy pracodawca intryguje

W sumie na odszkodowania i rekompensaty z tytułu pożaru przeznaczono prawie 12 mln. zł. Prawie połowa pochodziła bezpośrednio z budżetu firmy Gaz System, a połowa z tytułu polis ubezpieczeniowych.

Dodatkowo ponad milion złotych otrzymał Powiat Ostrowski oraz powiatowe jednostki od firmy Gaz System tytułem zadośćuczynienia za szkody po wybuchu gazu w Jankowie Przygodzkim. Symboliczne czeki przekazał prezes firmy podczas posiedzenia Rady Powiatu Ostrowskiego.

Sesja Rady Powiatu odbyła się 16 lipca 2014 roku. Gościem specjalnym radnych był Prezes Zarządu firmy Gaz System Jan Chadam.

– Chcę osobiście przedstawić Państwu informacje o tym, co się wydarzyło. Pracujecie Państwo w tej społeczności, a wydarzenie, z którym mieliśmy do czynienia nie było typowym, więc wszystkim należy się pełna informacja – powiedział Jan Chadam.

Szef firmy Gaz System przedstawił szczegółowe informacje dotyczące zarówno konkretnej inwestycji gazowej w Jankowie Przygodzkim oraz w całym kraju, a także wskazał na obszary, w których firma Gaz System jest obecna na naszym terenie.

– Mamy poczucie odpowiedzialności za to, co się wydarzyło w Jankowie, dlatego podjęliśmy cały szereg działań, które powinny zminimalizować tę tragedię. Mam dziś wrażenie, że większość przypadków, z którymi mieliśmy do czynienia została potraktowana w sposób nie budzący wątpliwości co do naszej wrażliwości i chęci pomocy. Wiem jednak także, że niezależnie od skali pomocy to w sytuacji z jaką mieliśmy do czynienia ta pomoc nie jest w stanie zrekompensować nieszczęść – powiedział prezes Gaz Systemu.

zdjecie

Podczas sesji szef Gaz Systemu przekazał symboliczne czeki. Na ręce Starosty Ostrowskiego czek o wartości 700 tys. zł z przeznaczeniem na odbudowę drogi powiatowej. Czek na ćwierć miliona otrzymał ostrowski szpital na zakup nowoczesnego ambulansu, a strażacy z Państwowej Straży Pożarnej otrzymali 100 tys. zł dofinansowania na zakup specjalistycznego wozu bojowego.

CZYTAJ  13-latka topiła się w jeziorze. Była z nią pijana 15-latka

W trudnych chwilach, w nieszczęściu, a takim był pożar w Jankowie ludzie powinni być razem, powinni się wspierać. Bardzo dziękuję panu Prezesowi za to wsparcie. Te pieniądze oraz pozostałe środki, które zgromadziliśmy m.in. także od Marszalka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka oraz naszego budżetu pozwolą na wybudowanie ponad 2 km nowej drogi w Jankowie wraz z chodnikiem i ścieżką rowerową. Tydzień temu rozstrzygnęliśmy przetarg i prace rozpoczną się niebawem. Myślę, że już w październiku także w z udziałem darczyńców będziemy mogli oddać drogę do użytku – powiedział Paweł Rajski Starosta Ostrowski.

Zadowolenia z otrzymanych środków nie krył także Dyrektor Szpitala Dariusz Bierła. Darowizna powinna wystarczyć na pokrycie ok. połowy kosztów zakupu nowego ambulansu. Obecne pojazdy mają kilkaset tysięcy km przebiegu.

POLECANE NEWSY
Udostępnij
Tweet
Subskrybuj
Powiadom o
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze
zxc
9 lat temu

ja powiem tylko jedno. przez moją działkę przechodziła ta budowa. a wyglądało to jak jedna wielka impreza.puszki po piwie musiałem sam sprzątać, bo wywalali mi na ogród. spawacze najpierw po kielichu, a potem pod namiot gdzie spawali rury. tak się działo szczególnie w gorące dni. na pewno nie jedyny takie rzeczy widziałem…

1
0
Napisz co o tym sądziszx